Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Spadek inflacji w Polsce i strefie euro.

1 paź 2019

Eurostat opublikuje dzisiaj dane o inflacji HICP w strefie euro. Rynkowe prognozy wskazują na stabilizację głównego wskaźnika na poziomie 1%r/r oraz drobny wzrost inflacji bazowej z 0,9% także do 1%. Finalne wyniki najprawdopodobniej będą jednak niższe – dane z czterech głównych gospodarek (Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy) zaskakiwały po niższej stronie.

Wiadomości zagraniczne

Strefa euro: Niewielkie zmiany w inflacji we wrześniu.

 • Eurostat opublikuje dzisiaj dane o inflacji HICP w strefie euro. Rynkowe prognozy wskazują na stabilizację głównego wskaźnika na poziomie 1%r/r oraz drobny wzrost inflacji bazowej z 0,9% także do 1%. Finalne wyniki najprawdopodobniej będą jednak niższe – dane z czterech głównych gospodarek (Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy) zaskakiwały po niższej stronie.
 • W przypadku Niemiec osłabienie związane było ze spadkiem cen energii np. kosztów ogrzewania. Zmiany dynamik pozostałych komponentów były niewielkie względem ubiegłego miesiąca. Należy podkreślić jednak, że perspektywy dla inflacji bazowej są negatywne. Wyniki badań przedsiębiorstw Komisji Europejskiej wskazują na spadek oczekiwań odnośnie wzrostu cen towarów przemysłowych w kolejnych miesiącach. Taki obraz jest szczególnie widoczny w gospodarkach przeżywających największe trudności (Włochy, Niemcy), co najprawdopodobniej wiąże się ze słabnącym popytem.
 • Bieżące dane najprawdopodobniej nie wpłyną na kierunek polityki EBC- wydarzenia z ostatniego tygodnia wskazują na duży opór w radzie prezesów do dalszego luzowania polityki pieniężnej. Uważamy, że zmianę nastawienia wywołać mogą dopiero silne sygnały recesyjne np. kolejne duże zaskoczenia ze strony aktywności gospodarczej. Za taki sygnał można uznać fatalne PMI ze strefy euro z ubiegłego tygodnia (chociaż nie potwierdziły ich wyniki innych badań, np. Ifo).

USA: Poprawa nastrojów w przemyśle. Wysokie oceny w usługach.

 • Dziś poznamy wyniki badania koniunktury instytutu ISM dla sektora przemysłowego. Spodziewamy się odbicia głównego indeksu we wrześniu z 49,1 do 51pkt (konsensus 50,5pkt). Osłabienie z ubiegłego miesiąca nie znajdowało potwierdzenia w wynikach regionalnych badań oddziałów Fed, również dane o produkcji przemysłowej nie wskazywały spowolnienia. W efekcie spadek mógł być wynikiem nadmiernej reakcji na niekorzystne informacje odnośnie konfliktu z Chinami.

Japonia: Wzrost podatku od konsumpcji.

 • Rząd zdecydował się podnieść stawkę podatku z 8 do 10%, decyzja była kilkukrotnie odkładana. Poprzedni na taki ruch rząd wykonał 5 lat temu. Efektem będą przejściowe wahania w danych (np. wyższy wzrost CPI), najprawdopodobniej bez wpływu na politykę Banku Japonii.

Wiadomości krajowe

CPI: Spadek dynamiki cen we wrześniu.

 • Dziś poznamy wstępne dane o inflacji we wrześniu – spodziewamy się spadku dynamiki z 2,9% do 2,8%r/r, rynkowe prognozy wskazują na nieco głębsze osłabienie (2,7%). Różnica względem ubiegłego miesiąca wynikać będzie głównie ze zmiany cen energii i paliw. Szacujemy, że inflacja bazowa pozostanie na poziomie 2,2%.
 • W kolejnych miesiącach spodziewamy się niewielkich zmian wskaźnika – możliwe są drobne spadki z uwagi na zmiany cen żywności po dużych wzrostach w pierwszych 3 kwartałach. Silnego wzrostu spodziewamy się dopiero w 1kw20 z uwagi na wysoką dynamikę inflacji bazowej oraz podwyżkę cen energii dla gospodarstw domowych.

Komentarz rynkowy

 • Tydzień rozpoczął się poprawą nastrojów na rynkach, inwestorzy prawdopodobnie wierzą w sukces chociaż częściowego porozumienia handlowego między USA i Chinami. Efektem było umocnienie walut CEE (€/PLN poniżej 4,38) i pogłębienie spadku przez €/US$ poniżej 1,09. Na rynkach długu zmiany były jednak niewielkie.

Osłabienie koniunktury wspiera umocnienie obligacji na rynkach bazowych.

 • W naszej ocenie w dalszej części tygodnia kurs €/US$ utrzyma się blisko 1,09, a rentowności zanotują spadek o 3-4pb na długim końcu. W tym tygodniu spodziewamy się mieszanych danych z gospodarki USA sugerujących, że dobra koniunktura w amerykańskiej gospodarce nie utrzyma się w kolejnych kwartałach. Dzisiejsze dane o inflacji ze strefy euro nie wpłyną na rynek, gdyż wczoraj poznaliśmy już wyniki z głównych gospodarek.
 • W 4kw19 kurs €/US$ powinien utrzymać się w przedziale 1,05-1,10. Uważamy, że inwestorzy wyceniać będą dalsze poluzowanie polityki EBC. Spodziewamy się również, że w 4kw19 dojdzie do dalszego umocnienia na bazowych rynkach długu. Brak impulsu fiskalnego w Niemczech i sygnały pogorszenia koniunktury w strefie euro będą w naszej ocenie sprzyjać spekulacjom o dalszym poluzowaniu monetarnym EBC.

Orzeczenie TSUE ryzykiem dla PLN.

 • W czwartek TSUE wyda orzeczenie na temat hipotecznych kredytów walutowych. To głównie wydarzenie medialne – decyzja nie jest wiążąca dla polskich sądów. Może jednak być przesłanką do zabezpieczania pozycji powstałych z ewentualnej zamiany kredytów walutowych na złotowe (poprzez sprzedaż PLN za CHF). NBP i KNF nie wypowiadają się jakie działania podejmą w przypadku zagrożenia dla stabilności sektora. Zachęca to kapitał spekulacyjny do grania na osłabienie PLN. W efekcie ryzyko przełamania przez €/PLN  poziomu 4,40 jest w tym tygodniu wysokie.
 • W tym tygodniu POLGBs powinny śledzić zachowanie Bunda. Ryzykiem może być ew. osłabienie złotego po orzeczeniu TSUE. Dane z kraju ani komentarze po posiedzeniu RPP prawdopodobnie nie zmienią oczekiwań na kolejne posunięcia Rady. MF niespodziewanie anulowało jedną z aukcji, ale efekt ten prawdopodobnie zrównoważą odpływy inwestorów zagranicznych.
 • W naszej ocenie w kolejnych miesiącach dojdzie do zawężenia spreadu POLGBs wobec złotowej krzywej IRS z uwagi na bardzo niską podaż nowych obligacji. W 4w19 szacujemy ją na PLN20-25mld, w 2020 zaledwie PLN120mld (PLN7mld w ujęciu netto). W tym czasie utrzyma się popyt ze strony krajowych banków. Zmuszone są one lokować w obligacjach nadwyżkę płynności, którą zwiększa pogłębiająca się luka pomiędzy dynamiką depozytów i kredytów.

Tygodnik

26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej