Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Brak postępów w rozmowach USA i Chin oraz Wielkiej Brytanii i UE.

9 paź 2019

Prezes Fed zapowiedział, że bank rozpocznie wkrótce operacje mające na celu dostarczanie płynności na rynek. Według jego deklaracji Rezerwa Federalna będzie skupować bony rządowe (T-bills) z krótkiego końca amerykańskiej krzywej w odpowiedzi na problemy z funkcjonowaniem rynku repo. W odróżnieniu od operacji QE program nie obejmie obligacji z długiego końca krzywej.

Wiadomości zagraniczne

Fed: J.Powell zapowiedział rozpoczęcie operacji na krótkim końcu krzywej.

 • Prezes Fed zapowiedział, że bank rozpocznie wkrótce operacje mające na celu dostarczanie płynności na rynek. Według jego deklaracji Rezerwa Federalna będzie skupować bony rządowe (T-bills) z krótkiego końca amerykańskiej krzywej w odpowiedzi na problemy z funkcjonowaniem rynku repo. W odróżnieniu od operacji QE program nie obejmie obligacji z długiego końca krzywej.
 • Dziś poznamy minutes z ostatniego posiedzenia FOMC – uwaga rynku skupi się najprawdopodobniej na informacjach o zagrożeniach dla stabilności systemu finansowego. Spodziewamy się, że członkowie komitetu traktują problemy na rynku repo z ubiegłego miesiąca jako spowodowane czynnikami czysto technicznymi.

USA: Chiny odpowiedzą na amerykańskie sankcje dla firm.

 • Chiński dziennik South Morning China Post poinformował, że delegacja Państwa Środka skróci rozmowy handlowe z USA o jeden dzień. Administracja skrytykowała też amerykańską retorykę w sprawie protestów w Hong Kongu oraz rozszerzanie sankcji USA w związku z podejrzeniami o nieprzestrzeganie praw człowieka względem Ujgurów przez Chiny. Sugeruje to, że szanse zawarcia porozumienia handlowego między USA a Chinami, nawet w niewielkim zakresie są niewielkie.

UK: B.Johnson zapowiedział, że Torysi będą dążyć do twardego Brexitu

 • Perspektywy osiągnięcia porozumienia między Wielką Brytanią, a Unią Europejską są bardzo niewielkie – wynika z ostatnich komentarzy polityków po obu stronach. Termin Brexitu zostanie więc najprawdopodobniej opóźniony co najmniej o 3 miesiące, a być może dłużej (według informacji Politico w kuluarach mówi się o 9 miesiącach). Oznacza to, że przed końcem roku w Wielkiej Brytanii odbędą się przedterminowe wybory.
 • Premier B.Johnson zapowiedział wczoraj, że Torysi będą prowadzić kampanię obiecując twardy Brexit. Cześć Konserwatystów, w tym pięciu członków rządu, złożyła w tej sprawie protest. Opozycja w partii jest jednak zbyt mała, żeby zatrzymać B.Johnsona. Oznacza to, że ewentualne zwycięstwo Torysów, skutkować będzie twardym Brexitem w przyszłym roku.

Wiadomości krajowe

Bank Światowy: Wyższa dynamika wzrostu w Polsce. 

 • Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB w 2019 z 4,0% do 4,3%r/r. Rewizja związana jest z lepszymi wynikami polskiej gospodarki w pierwszym półroczu. Prognozy na kolejne lata Bank Światowy utrzymał na poziomach 3,6% w 2020 oraz 3,3% w 2021. W naszej ocenie jego szacunki na przyszły i kolejny rok są zbyt optymistyczne – spodziewamy się wzrostu o 3,3% w 2020 oraz 1,8% w 2021.

Komentarz rynkowy

 • Wtorek był kolejnym dniem umiarkowanej zmienności na rynkach. Nastroje wśród inwestorów były nieco gorsze niż w poniedziałek, w komentarzach rynkowych przeważały obawy o niepowodzenie rozmów handlowych USA i Chin biorąc pod uwagę przedłużenie amerykańskich sankcji wobec grupy chińskich firm. Kursy €/US$ i €/PLN utrzymały się blisko odpowiednio 1,09 i 4,33. Na bazowych rynkach długu doszło do spadków rentowności – po 2-3pb na długim końcu.

Małe zmiany na rynkach bazowych.

 • Dziś także nie ma kluczowych danych z głównych gospodarek. Minutes Fed najprawdopodobniej będą miały niewielki wpływ na rynki, po tym jak wczorajsze komentarze J.Powell nie wywołały ruchu USD. Spodziewamy się natomiast dalszego umocnienia obligacji niemieckich i amerykańskich, do 5pb na długim końcu, związanego z pogarszaniem się globalnego sentymentu. Kurs €/US$ powinien natomiast zbliżyć się do 1,10.
 • Słabnąca koniunktura w USA sugeruje, że poziom kursu €/US$ w 4kw19 będzie wyższy niż zakładaliśmy dotychczas. Ponownego umocnienia dolara nie da się wykluczyć, bo słaba koniunktura w Europie sugeruje dalsze poluzowanie polityki EBC. Szanse na spadek kursu do 1,05-07 znacząco jednak spadły.

Umocnienie POLGBs dzięki niskiej podaży.

 • Zarówno do końca tego tygodnia, jak i w całym 4kw spodziewamy się zawężenia spreadu POLGBs wobec złotowej krzywej IRS z uwagi na bardzo niską podaż nowych obligacji. W 4w19 szacujemy ją na PLN20-25mld, w 2020 zaledwie PLN120mld (PLN7mld w ujęciu netto). W tym czasie utrzyma się popyt na dług ze strony krajowych banków. Zmuszone są one lokować w obligacjach nadwyżkę płynności, którą zwiększa pogłębiająca się luka pomiędzy dynamiką depozytów i kredytów.
 • W naszej ocenie do końca tygodnia złoty wahać się będzie w pobliżu 4,35. Wyrok TSUE ws hipotecznych kredytów walutowych będzie sprzyjał szybkiemu przyrostowi nowych spraw w sądach, skłaniając banki do wyprzedzającego zabezpieczenia powstałej z tego tytułu pozycji walutowej (poprzez sprzedaż PLN za CHF). W 4kw19 kurs €/PLN powinien wahać się w granicach 4,30-40, prawdopodobnie bliżej górnej granicy tego pasma. Jesteśmy sceptyczni co do powodzenia rozmów handlowych USA i Chin. Obawiamy się też spowolnienia koniunktury w krajowym przemyśle w konsekwencji pogorszenia popytu wewnętrznego w strefie euro.

Tygodnik

14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej