Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

18
lis
2019

Koniunktura w USA w 4kw ciągle silna. Spowolnienie w polskim przetwórstwie.

Dane o sprzedaży detalicznej w USA miały niejednoznaczny wydźwięk. Dynamika głównego indeksu (0,3%m/m) była nieco wyższa od rynkowych prognoz (0,2%). Jednak wbrew naszym oczekiwaniom była to głównie zasługa sprzedaży samochodów oraz paliw – w tzw. grupie kontrolnej, która najlepiej obrazuje długotrwały trend we wzorcach konsumpcji, nastąpił wzrost o 0,3%m/m.

Więcej
15
lis
2019

Rynki pod wpływem spekulacji o problemach w negocjacjach USA i Chin. Dynamika PKB w Polsce poniżej 4% w 3kw.

Dziś poznamy dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej w październiku. Rynkowe prognozy wskazują na niski wzrost rzędu 0,2%m/m, nasze szacunki są nieco niższe (0,1%). Na wynikach ciążyć będzie sprzedaż samochodów. W przypadku części bazowej (wyłączającą sprzedaż aut i paliw) prognozujemy silniejszy wzrost o 0,3%m/m (konsensus 0,4%).

Więcej
14
lis
2019

Lekka poprawa koniunktury w przemyśle strefy euro. Spadek tempa wzrostu PKB w Polsce.

Dynamika produkcji przemysłowej w strefie euro odbiła we wrześniu z -2,8% do -1,7%r/r, powyżej rynkowych prognoz (-2,3%). Zaskoczenie związane jest z silniejszą aktywnością w Hiszpanii i Holandii, gdzie odnotowano wzrosty (kolejno o 0,4% i 0,7%r/r).

Więcej
13
lis
2019

Projekcje NBP zbliżone do naszych prognoz, bank centralny wskazuje na negatywy wpływ szybkich podwyżek pensji minimalnej i efekty inflacyjne transferów socjalnych.

W najbliższych dniach spodziewamy się stabilizacji rentowności na rynkach bazowych. Ostatnie doniesienia pozwalają na umiarkowany optymizm co do przebiegu rozmów handlowych USA zarówno z Chinami, jak i UE. Najważniejsze z punktu widzenia rynków dane, czyli wyniki sfery realnej w USA, poznamy dopiero w piątek.

Więcej
12
lis
2019

USA studzą oczekiwania na porozumienie handlowe z Chinami. Spowolnienie dynamiki krajowego PKB w 3kw.

W piątek prezydent USA stwierdził, że nie zgodził się na obniżenie ceł dla Chin, dementując komentarz chińskiego ministerstwa. W sobotę wskazał niezadowolenie z tempa przebiegu negocjacji. Komentarze wyhamowały wzrost rentowności na rynkach bazowych.

Więcej
8
lis
2019

Rynki skupione na rozmowach handlowych USA i Chin.

Chiński Minister ds. handlu zadeklarował, że wstępne porozumienie handlowe z administracją USA zawierać będzie postanowienie o obustronnym obniżeniu ceł. Komunikat nie zawierał jednak informacji precyzujących których towarów ma to dotyczyć. Oczekiwania na duże zmiany studziła także cześć doradców prezydenta USA D.Trumpa m.in. P.Navarro.

Więcej
7
lis
2019

Porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Brak istotnej poprawy w niemieckim przemyśle.

Dynamika produkcji w Niemczech spadła we wrześniu z -3,9% do -4,3%r/r, zgodnie z rynkowymi prognozami (-4,4%). Sierpniowe dane zrewidowano o 0,1pp w górę. Struktura danych dalej wskazuje na bardzo niskie wyniki producentów energii (we wrześniu -8,3%r/r), dóbr konsumpcyjnych (-8%) oraz pośrednich (-2,1%). Dalej negatywna pozostaje dynamika produkcji w branży motoryzacyjnej.

Więcej
6
lis
2019

Poprawa koniunktury w amerykańskim sektorze usług. Dziś decyzja RPP.

Indeks ISM w sektorze usług wzrósł w październiku z 52,6 do 54,7pt, istotnie powyżej rynkowych prognoz (53,5pkt). Badanie wskazuje istotną poprawę dla każdego z głównych subkomponentów. Jedyną kategorią gdzie widoczny był spadek są zamówienia eksportowe, jednak ich wpływ na amerykańską gospodarkę jest niewielki.

Więcej
5
lis
2019

Silny spadek polskiego PMI nie oznacza załamania produkcji.

Dzisiaj poznamy wyniki badania ISM dla sektora usług. Rynkowe prognozy wskazują na wzrost wskaźnika z 52,6 do 53,4pkt. Nasz szacunek jest niższy (53pkt). Sektor usług najprawdopodobniej będzie notował niższe wzrosty aktywności niż w ubiegłych kwartałach z uwagi na coraz słabsze tempo wzrostu zatrudnienia. Dlatego też spodziewamy się spowolnienia dynamiki wzrostu PKB w 4kw oraz przyszłym roku.

Więcej
4
lis
2019

Rynki obawiają się dekoniunktury w USA mimo mocnych bieżących danych.

Dane z amerykańskiego rynku pracy zaskoczyły pozytywnie – w październiku przybyło 128tys. nowych miejsc pracy, dodatkowo o 95tys. w górę zrewidowano dane za poprzednie dwa miesiące. Mediana rynkowych prognoz wskazywała wzrost rzędu 85tys. Na październikowym wyniku negatywnie ciążył strajk w General Motors – jego następstwem było obniżenie zatrudnienia o 46tys. etatów.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 7-13.10.2019

8 paź 2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

  • W ubiegłym tygodniu inwestorów rozczarowały dane z USA (fatalny ISM usługowy - „trade wars” zaczynają szkodzić popytowi wewnętrznemu). Efektem był wzrost obaw o dalsze pogorszenie koniunktury i oczekiwań na obniżki stóp Fed. W efekcie rentowności na rynkach bazowych silnie spadły (w przypadku amerykańskich 10latek o 15pb). Kurs €/US$ zbliżył się do 1,10.
  • Uwagę krajowych inwestorów skupiło natomiast orzeczenie TSUE ws hipotecznych kredytów walutowych. Werdykt nie był tak pozytywny dla kredytobiorców jak obawiał się tego rynek – sąd zasugerował bowiem unieważnienie kredytów, a nie utrzymanie ich po konwersji na PLN z Liborem CHF. W efekcie skokowo umocnił się złoty – z blisko 4,40 poniżej 4,33.
  • W tym tygodniu jest stosunkowo mało istotnych rynkowo wydarzeń. Po zeszłotygodniowych zaskoczeniach danymi z USA na rynkach prawdopodobnie panować będzie pesymizm połączony z oczekiwaniami na dalsze poluzowanie polityk Fed i EBC. W efekcie spodziewamy się dalszego umocnienia obligacji niemieckich i amerykańskich, ale w mniejszej niż ubiegłym tygodniu skali (5-7pb na długim końcu). Oczekujemy, że kurs €/US$ będzie natomiast wahać się w okolicach 1,10.
  • Uważamy również, że umocnienie złotego w reakcji na werdykt TSUE będzie nietrwałe. W tym tygodniu kurs powinien wahać się wokół 4,35. Konsekwencją orzeczenia prawdopodobnie będzie wzrost ilości spraw w sądach. Wymusi to stopniowe zawiązywanie rezerw przez banki i częściowe zabezpieczanie pozycji wynikających z ewentualnego odwalutowania kredytów. Oznacza to trwałą presję na złotego. Nie zakładamy też większej zmienności kursu w oczekiwaniu na wybory parlamentarne.
  • Najbardziej prawdopodobny wynik (biorąc pod uwagę sondaże), czyli samodzielne rządy PiS bez większości prezydenckiej i konstytucyjnej, powinien być neutralny dla rynku. Oznacza utrzymanie obecnej trajektorii w polityce gospodarczej - potrzeby pożyczkowe na 2020 są chwilowo niskie (ok. 30 mld jednorazowych dochodów), 2021 jest bardziej niepewny (z jednej strony możliwe dalsze wydatki, z drugiej wysoki kapitał polityczny pozwalający spowolnić wzrost pensji minimalnej w czasie spowolnienia), ale wciąż odległy. W piątek przeglądu ratingu Polski dokonają agencji Moody’s i Fitch. Będą to najprawdopodobniej wydarzenia neutralne dla rynku. Nie spodziewamy się zmian ani ratingów ani ich perspektywy.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej