Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

17
sty
2020

Solidna koniunktura w USA na przełomie roku. EBC niechętny

Dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej w grudniu były zgodne z rynkowymi oczekiwaniami – główny indeks wzrósł o 0,3%m/m. W dół zrewidowano jednak wskaźniki za poprzednie miesiące.

Więcej
16
sty
2020

USA podpisały porozumienie handlowe z Chinami. Skok CPI w grudniu to efekt presji popytowej, a nie cen wywozu śmieci.

Wczoraj podpisano pierwszą fazę porozumienia między USA i Chinami. Państwo Środka zgodziło się powiększyć import z USA o US$200mld w ciągu dwóch lat, z których US$30mld dotyczy produktów rolnych, 50mld surowców energetycznych (głównie LNG), a przynajmniej 75mld – dóbr przemysłowych.

Więcej
15
sty
2020

Dziś wyjaśnienie grudniowej zagadki inflacyjnej.

Dziś odbędzie się ceremonia podpisania pierwszej fazy porozumienia między USA i Chinami. Poznamy również treść wzajemnych zobowiązań handlowych.

Więcej
14
sty
2020

Chiny wykreślone z listy manipulatorów walutowych. Dalsza przecena POLGBs.

Administracja D. Trumpa wykreśliła Chiny z listy krajów podejrzanych o manipulacje kursem walutowym. Stało się to w przededniu podpisania porozumienia handlowego pierwszej fazy.

Więcej
13
sty
2020

Solidna koniunktura w USA pod koniec roku. W środę wyjaśnienie grudniowego zaskoczenia inflacją z Polski, już teraz albo w danych styczniowych okaże się że to znacznie więcej niż ceny regulowane.

Dane z amerykańskiego rynku pracy w grudniu były nieco gorsze od oczekiwań. Zatrudnienie wzrosło o 145tys. etatów prognozowano 160tys.) o 14tys. obniżono szacunki za poprzednie dwa miesiące. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,5%. Spadek zatrudnienia widoczny był w przemyśle, transporcie i górnictwie.

Więcej
9
sty
2020

Stopy bez zmian w styczniu i przez wiele kwartałów.

Konferencja prasowa prezydenta USA w sprawie konfliktu z Iranem uspokoiła sentyment na rynkach giełdowych. D.Trump wskazał, że atak obył się bez ofiar śmiertelnych. Kluczowe stwierdzenie to uwaga prezydenta USA że Iran nie eskaluje działań wobec Stanów Zjednoczonych.

Więcej
8
sty
2020

Silny wzrost inflacji nie zmieni dzisiaj nastawienia RPP. Co RPP zrobi gdy inflacja przez długi czas utrzyma się powyżej celu?

Iran przeprowadził atak rakietowy na amerykańskie bazy w Iraku w odwecie za śmierć generała Q.Soleimaniego. Według Amerykanów nalot wyrządził niewielkie szkody, nie było ofiar śmiertelnych. Wiadomość wywołała krótkotrwały wzrost cen baryłki ropy typu Brent z 69 do 72US$. Obecnie jedna notowania powróciły do poprzednich wartości.

Więcej
7
sty
2020

Pogorszenie koniunktury w amerykańskim przemyśle. Wzrost inflacji w Polsce bez wpływu na RPP.

Indeks ISM dla sektora przemysłowego zaskoczył negatywnie – wskaźnik spadł w grudniu z 48,1 do 47,2pkt, istotnie poniżej mediany prognoz (49pkt) oraz wszystkich indywidualnych szacunków. Badanie wskazuje na gorsze oceny zamówień krajowych oraz eksportowych. Dodatkowo na bardzo niskim poziomie znalazły się oceny zatrudnienia.

Więcej
3
sty
2020

Wzrost napięcia między USA i Iranem podbija ceny ropy. Dziś dane o koniunkturze w USA.

Cena baryłki ropy Brent wzrosła w trakcie azjatyckiej sesji z 66 do 68,2 US$ w następstwie amerykańskiego nalotu na terenie Iraku, w którym zginął irański wojskowy. Działania amerykańskiej administracji wywołują obawy o eskalację konfliktu w Zatoce Perskiej.

Więcej
2
sty
2020

USA zapowiadają podpisanie porozumienia handlowego z Chinami 15 stycznia.

Prezydent USA D.Trump poinformował na Twitterze, że porozumienie handlowe z Chinami zostanie podpisane 15 stycznia, terminu nie potwierdziła strona chińska. Wcześniej chiński dziennik SCMP informował o wcześniejszym terminie. Wciąż nieznana jest treść dokumentu oraz dalszy harmonogram negocjacji.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 7-13.10.2019

8 paź 2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

  • W ubiegłym tygodniu inwestorów rozczarowały dane z USA (fatalny ISM usługowy - „trade wars” zaczynają szkodzić popytowi wewnętrznemu). Efektem był wzrost obaw o dalsze pogorszenie koniunktury i oczekiwań na obniżki stóp Fed. W efekcie rentowności na rynkach bazowych silnie spadły (w przypadku amerykańskich 10latek o 15pb). Kurs €/US$ zbliżył się do 1,10.
  • Uwagę krajowych inwestorów skupiło natomiast orzeczenie TSUE ws hipotecznych kredytów walutowych. Werdykt nie był tak pozytywny dla kredytobiorców jak obawiał się tego rynek – sąd zasugerował bowiem unieważnienie kredytów, a nie utrzymanie ich po konwersji na PLN z Liborem CHF. W efekcie skokowo umocnił się złoty – z blisko 4,40 poniżej 4,33.
  • W tym tygodniu jest stosunkowo mało istotnych rynkowo wydarzeń. Po zeszłotygodniowych zaskoczeniach danymi z USA na rynkach prawdopodobnie panować będzie pesymizm połączony z oczekiwaniami na dalsze poluzowanie polityk Fed i EBC. W efekcie spodziewamy się dalszego umocnienia obligacji niemieckich i amerykańskich, ale w mniejszej niż ubiegłym tygodniu skali (5-7pb na długim końcu). Oczekujemy, że kurs €/US$ będzie natomiast wahać się w okolicach 1,10.
  • Uważamy również, że umocnienie złotego w reakcji na werdykt TSUE będzie nietrwałe. W tym tygodniu kurs powinien wahać się wokół 4,35. Konsekwencją orzeczenia prawdopodobnie będzie wzrost ilości spraw w sądach. Wymusi to stopniowe zawiązywanie rezerw przez banki i częściowe zabezpieczanie pozycji wynikających z ewentualnego odwalutowania kredytów. Oznacza to trwałą presję na złotego. Nie zakładamy też większej zmienności kursu w oczekiwaniu na wybory parlamentarne.
  • Najbardziej prawdopodobny wynik (biorąc pod uwagę sondaże), czyli samodzielne rządy PiS bez większości prezydenckiej i konstytucyjnej, powinien być neutralny dla rynku. Oznacza utrzymanie obecnej trajektorii w polityce gospodarczej - potrzeby pożyczkowe na 2020 są chwilowo niskie (ok. 30 mld jednorazowych dochodów), 2021 jest bardziej niepewny (z jednej strony możliwe dalsze wydatki, z drugiej wysoki kapitał polityczny pozwalający spowolnić wzrost pensji minimalnej w czasie spowolnienia), ale wciąż odległy. W piątek przeglądu ratingu Polski dokonają agencji Moody’s i Fitch. Będą to najprawdopodobniej wydarzenia neutralne dla rynku. Nie spodziewamy się zmian ani ratingów ani ich perspektywy.

MonitorING

18
gru
2019

MonitorING,PL 18.12.2019

Nadzieje na globalne ożywienie w 2020. W Polsce wyższy CPI, niższe tempo PKB.

Więcej
19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej