Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

17
sty
2020

Solidna koniunktura w USA na przełomie roku. EBC niechętny

Dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej w grudniu były zgodne z rynkowymi oczekiwaniami – główny indeks wzrósł o 0,3%m/m. W dół zrewidowano jednak wskaźniki za poprzednie miesiące.

Więcej
16
sty
2020

USA podpisały porozumienie handlowe z Chinami. Skok CPI w grudniu to efekt presji popytowej, a nie cen wywozu śmieci.

Wczoraj podpisano pierwszą fazę porozumienia między USA i Chinami. Państwo Środka zgodziło się powiększyć import z USA o US$200mld w ciągu dwóch lat, z których US$30mld dotyczy produktów rolnych, 50mld surowców energetycznych (głównie LNG), a przynajmniej 75mld – dóbr przemysłowych.

Więcej
15
sty
2020

Dziś wyjaśnienie grudniowej zagadki inflacyjnej.

Dziś odbędzie się ceremonia podpisania pierwszej fazy porozumienia między USA i Chinami. Poznamy również treść wzajemnych zobowiązań handlowych.

Więcej
14
sty
2020

Chiny wykreślone z listy manipulatorów walutowych. Dalsza przecena POLGBs.

Administracja D. Trumpa wykreśliła Chiny z listy krajów podejrzanych o manipulacje kursem walutowym. Stało się to w przededniu podpisania porozumienia handlowego pierwszej fazy.

Więcej
13
sty
2020

Solidna koniunktura w USA pod koniec roku. W środę wyjaśnienie grudniowego zaskoczenia inflacją z Polski, już teraz albo w danych styczniowych okaże się że to znacznie więcej niż ceny regulowane.

Dane z amerykańskiego rynku pracy w grudniu były nieco gorsze od oczekiwań. Zatrudnienie wzrosło o 145tys. etatów prognozowano 160tys.) o 14tys. obniżono szacunki za poprzednie dwa miesiące. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,5%. Spadek zatrudnienia widoczny był w przemyśle, transporcie i górnictwie.

Więcej
9
sty
2020

Stopy bez zmian w styczniu i przez wiele kwartałów.

Konferencja prasowa prezydenta USA w sprawie konfliktu z Iranem uspokoiła sentyment na rynkach giełdowych. D.Trump wskazał, że atak obył się bez ofiar śmiertelnych. Kluczowe stwierdzenie to uwaga prezydenta USA że Iran nie eskaluje działań wobec Stanów Zjednoczonych.

Więcej
8
sty
2020

Silny wzrost inflacji nie zmieni dzisiaj nastawienia RPP. Co RPP zrobi gdy inflacja przez długi czas utrzyma się powyżej celu?

Iran przeprowadził atak rakietowy na amerykańskie bazy w Iraku w odwecie za śmierć generała Q.Soleimaniego. Według Amerykanów nalot wyrządził niewielkie szkody, nie było ofiar śmiertelnych. Wiadomość wywołała krótkotrwały wzrost cen baryłki ropy typu Brent z 69 do 72US$. Obecnie jedna notowania powróciły do poprzednich wartości.

Więcej
7
sty
2020

Pogorszenie koniunktury w amerykańskim przemyśle. Wzrost inflacji w Polsce bez wpływu na RPP.

Indeks ISM dla sektora przemysłowego zaskoczył negatywnie – wskaźnik spadł w grudniu z 48,1 do 47,2pkt, istotnie poniżej mediany prognoz (49pkt) oraz wszystkich indywidualnych szacunków. Badanie wskazuje na gorsze oceny zamówień krajowych oraz eksportowych. Dodatkowo na bardzo niskim poziomie znalazły się oceny zatrudnienia.

Więcej
3
sty
2020

Wzrost napięcia między USA i Iranem podbija ceny ropy. Dziś dane o koniunkturze w USA.

Cena baryłki ropy Brent wzrosła w trakcie azjatyckiej sesji z 66 do 68,2 US$ w następstwie amerykańskiego nalotu na terenie Iraku, w którym zginął irański wojskowy. Działania amerykańskiej administracji wywołują obawy o eskalację konfliktu w Zatoce Perskiej.

Więcej
2
sty
2020

USA zapowiadają podpisanie porozumienia handlowego z Chinami 15 stycznia.

Prezydent USA D.Trump poinformował na Twitterze, że porozumienie handlowe z Chinami zostanie podpisane 15 stycznia, terminu nie potwierdziła strona chińska. Wcześniej chiński dziennik SCMP informował o wcześniejszym terminie. Wciąż nieznana jest treść dokumentu oraz dalszy harmonogram negocjacji.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 14-20.10.2019

14 paź 2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

  • W ubiegłym tygodniu uwagę rynków skupiły doniesienia o postępach w rozmowach handlowych USA i Chin, opozycji względem QE w ECB  i możliwym porozumieniu ws Brexitu. W efekcie nastąpił wzrost rentowności na rynkach bazowych oraz wzrost kursu €/US$ ponad 1,10. Osłabienie dolara wsparło waluty rynków wschodzących, prowadząc do spadku €/PLN do 4,31. Rentowności POLGBs wzrosły w ślad za rynkami bazowymi, ale w skali mniejszej niż Bundy.
  • W tym tygodniu inwestorzy prawdopodobnie skupią się na danych z USA, szukając dowodów hamowania koniunktury. Spodziewamy się jednak wyników zgodnych z konsensusem, bez dużego wpływu na rynek. Większej reakcji (szczególnie dolara) oczekujemy w razie zaskoczeń po niższej stronie. Rynki będą też śledzić kolejne doniesienia z negocjacji handlowych USA i Chin. Jesteśmy sceptyczni co do ich powodzenia mimo zawarcia częściowego porozumienia dotyczącego rynku żywności. Wprowadzenie nowych ceł na chińskie produkty (US$250mld) 15 grudnia jest prawdopodobne. Amerykańskie żądania ochrony własności intelektualnej przez Chiny są bardzo trudne do zaakceptowania dla państwa środka. Porozumienie niewiele zmniejsza ryzyko globalnego spowolnienia. Sugeruje to powrót rentowności na rynkach bazowych do spadków, ale raczej nie wcześniej niż w drugiej połowie tygodnia.
  • Według danych z blisko 100% komisji wyborczych Prawo i Sprawiedliwość utrzyma jednopartyjną większość w sejmie, chociaż bez możliwości odrzucenia veta prezydenta ani zmiany konstytucji. PiS nie będzie miał większości w Senacie, ale nie powinno to być dużą przeszkodą w rządzeniu. To wynik oczekiwany przez rynki, powinien więc mieć niewielkie przełożenie na wyceny. Publikowane w tym tygodniu dane z kraju będą naszym zdaniem bliskie konsensusowi i także nie wywołają dużych zmian na rynkach. W naszej ocenie niekorzystne dla walut rynków wschodzących będzie jednak otoczenie międzynarodowe. Spodziewamy się, że pod koniec tygodnia kurs €/PLN zbliży się do 4,35. Na krajowym rynku długu oczekujemy dalszej redukcji spreadu w relacji do krzywej niemieckiej. Umocnienie SPW  to wynik odwołania październikowej aukcji przez MF.

MonitorING

18
gru
2019

MonitorING,PL 18.12.2019

Nadzieje na globalne ożywienie w 2020. W Polsce wyższy CPI, niższe tempo PKB.

Więcej
19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej