Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Koniunktura w europejskim przemyśle nadal słaba.

25 paź 2019

Indeks PMI dla strefy euro wzrósł nieznacznie z 50,1 do 50,2pkt w związku z drobną poprawą ocen zarówno w przemyśle jak i usługach. Badanie przedstawia jednak spore rozbieżności między gospodarkami. We Francji łączny indeks wzrósł z 50,8 do 52,6pkt, za sprawą poprawy ocen w usługach. Duży spadek w ubiegłym miesiącu najprawdopodobniej okazał się być zaburzeniem.

Wiadomości zagraniczne

Strefa euro: Indeks PMI stabilny. Dziś wyniki badania Ifo w Niemczech.

 • Indeks PMI dla strefy euro wzrósł nieznacznie z 50,1 do 50,2pkt w związku z drobną poprawą ocen zarówno w przemyśle jak i usługach. Badanie przedstawia jednak spore rozbieżności między gospodarkami. We Francji łączny indeks wzrósł z 50,8 do 52,6pkt, za sprawą poprawy ocen w usługach. Duży spadek w ubiegłym miesiącu najprawdopodobniej okazał się być zaburzeniem. Znacznie słabsze są natomiast perspektywy niemieckiej gospodarki – indeks łączny wzrósł marginalnie z 48,5 do 48,6pkt, a wskaźnik przemysłowy pozostał na bardzo słabym poziomie (41,9pkt). Takie dane potwierdzają duże prawdopodobieństwo wystąpienia recesji.
 • Dziś poznamy wyniki badania instytutu Ifo dla gospodarki Niemieckiej. Rynkowe prognozy wskazują na niewielkie zmiany głównego indeksu (spadek z 94,6 do 94,5pkt). Wyniki badań PMI sugerują niewielką przestrzeń do zaskoczeń.

EBC: Koniec kadencji M.Draghiego. Brak nowych wiadomości.

 • Ostatnie posiedzenie M.Draghiego jako prezesa EBC nie przyniosło nowych informacji z perspektywy polityki pieniężnej. Członkowie Rady Prezesów jednogłośnie stwierdzili, że akceptują bieżące działania, a w trakcie konferencji stosunkowo niewiele czasu poświęcano dyskusjom nad ewentualnymi podziałami. Wspomniane problemy powrócą jednak podczas kolejnego posiedzenia, kiedy debiutować będzie nowa prezes EBC C.Lagarde.

Brexit: Kraje członkowskie UE zadecydują o przedłużeniu terminu wyjścia UK.

 • Według informacji Politico dzisiaj możemy poznać termin do którego kraje członkowskie UE chcą przedłużyć proces Brexit. Francja naciska na krótkie przedłużenie do 15 listopada, aby wywrzeć presję na brytyjskim parlamencie. Drugą, bardziej prawdopodobną opcją jest 31 stycznia – o taką datę wnioskowała Wielka Brytania, do tego czasu mogą odbyć się kolejne przedterminowe wybory parlamentarne.
 • Brytyjski parlament zajmie się natomiast wnioskiem o przedterminowe wybory. B.Johnson zaproponował ich termin na 12 grudnia. Jak dotychczas takiej decyzji przeciwny był m.in. lider Partii Pracy J.Corbyn, który oczekuje ustawowej deklaracji braku twardego Brexitu. Premier UK zobowiązany jest osiągnąć większość 66% głosów. Finalne głosowanie odbędzie się w poniedziałek.

Wiadomości krajowe

RPP: Eryk Łon jedynym członkiem popierającym obniżkę stóp.

 • NBP opublikował wyniki głosowania wniosku o obniżkę stóp o 25pb na wrześniowym posiedzeniu. Za taką decyzją opowiedział się jedynie najbardziej gołębi członek E.Łon. Należy odnotować, że w lipcu głosowano przeciwny wniosek o podwyżkę stóp, który poparli E.Gatnar oraz K.Zubelewicz. Obydwa głosowania pokazują, że grupy członków preferujących zmian w polityce są dość nieliczne.

Komentarz rynkowy

 • Czwartek był kolejnym dniem umiarkowanej zmienności na rynkach. Po nieco gorszych od oczekiwań PMI ze strefy euro kurs €/US$ zbliżył się do 1,11. Dane wywołały też niewielkie osłabienie walut CEE. Na rynkach długu także nie doszło do istotnych zmian. Inwestorzy prawdopodobnie uważają, że skala pogorszenia koniunktury sugerowana przez PMI nie skłoni EBC do szybkiej zmiany polityki.

Rynki straciły zainteresowanie przebiegiem Brexit

 • Dziś w kalendarium jedynym istotnym wydarzeniem jest publikacja indeksu Ifo z Niemiec. Reakcja rynków na wczorajsze PMI pokazuje, że o ile nie dojdzie do istotnego zaskoczenia lub nie napłyną informacje o przebiegu rozmów handlowych USA i Chin także dziś nie dojdzie do większych zmian wycen. Spodziewamy się utrzymania kursu €/US$ blisko 1,11 oraz stabilizacji na amerykańskim i niemieckim rynku długu.
 • W naszej ocenie do końca roku dojdzie do ponownego umocnienia na bazowych rynkach długu. W przypadku Bunda widzimy pole na umocnienie o 15pb, a w przypadku Treasuries nawet ponad 20pb. Oczekujemy również powrotu kursu €/US$ poniżej 1,10. Pozostajemy sceptyczni co do szans na powodzenie rozmów handlowych USA i Chin. Najważniejsze elementy negocjacji, tj. ochrona własności intelektualnej, według doniesień medialnych nie są obecnie nawet dyskutowane. Oznacza to duże ryzyko kolejnej rundy podwyżek ceł w grudniu. Nie można też wykluczyć tarć USA z UE – w listopadzie prezydent USA powinien podjąć decyzję o ew. nałożeniu ceł na import aut z Europy.

Umocnienie POLGBs w listopadzie

 • Na przełomie tygodnia nie spodziewamy się większych zmian kursu €/PLN, para powinna przesunąć się do 4,29. Chaos związany z Brexit w dużym stopniu stracił zainteresowanie rynków, nie spodziewamy się też dużej reakcji na bieżące dane. Ryzyko osłabienia złotego od przyszłego miesiąca pozostaje jednak istotne. Nierozwiązanym problemem pozostaje też kwestia walutowych kredytów hipotecznych w Polsce, ryzyko zabezpieczania tego portfela przez banki (poprzez sprzedaż PLN za CHF) pozostaje jednak istotne. Nie wierzymy też w utrzymanie się optymizmu na rynkach do końca roku. Dlatego w skali tygodnia-dwóch spodziewamy się wzrostu party €/PLN do 4,32-35.
 • Dziś odbywa się aukcja zamiany SPW. Podaż długich papierów prawdopodobnie nie pozwoli na ich umocnienie na przełomie tygodnia. W dalszym horyzoncie oczekujemy jednak spadków rentowności. Odzwierciedla to niezwykle korzystną strukturę podaży, szczególnie po anulowaniu aukcji sprzedaży przez MF. Do końca roku oczekujemy powrotu do dołków z sierpnia (około 1,70% w przypadku 10latek).

Tygodnik

5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej