Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

W tym tygodniu kolejna obniżka stóp Fed. Brexit opóźniony do 2020.

28 paź 2019

Kluczowym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie środowa decyzja Fed. Kontrakty terminowe implikują obniżenie stóp procentowych o 25pb (z 90% prawdopodobieństwem). Podobnie kształtują się też nasze prognozy oraz konsensus analityków. Należy jednak odnotować brak jednomyślności wśród ekonomistów - 33% respondentów Bloomberga wskazuje brak zmian.

Wiadomości zagraniczne

Fed: Kolejna obniżka stóp procentowych.

 • Kluczowym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie środowa decyzja Fed. Kontrakty terminowe implikują obniżenie stóp procentowych o 25pb (z 90% prawdopodobieństwem). Podobnie kształtują się też nasze prognozy oraz konsensus analityków. Należy jednak odnotować brak jednomyślności wśród ekonomistów - 33% respondentów Bloomberga wskazuje brak zmian.
 • Przesłanką dla FOMC do obniżania stóp procentowych będą w naszej ocenie dość słabe perspektywy wzrostu w przyszłym roku. Indeksy instytutu ISM sugerują wyraźne pogorszenia aktywności w przemyśle i usługach. Również dane napływające z rynku pracy wskazują na coraz niższe przyrosty zatrudnienia oraz wygasającą dynamikę płac. W efekcie spodziewamy się hamowania wzrostu PKB z 1,7% kw/kw po zannualizowaniu w 3kw do średnio 1,3% w 2020. Członkowie FOMC zmuszeni będą również reagować na spadek oczekiwań inflacyjnych widoczny m.in. w badaniach Uniwersytetu Michigan.

UK: Brexit opóźniony do 31.01.2020. W grudniu przedterminowe wybory.

 • Unia Europejska ogłosi dziś prawdopodobnie zgodę na opóźnienie Brexitu do 31 stycznia 2020. Francja wycofała swój sprzeciw po zapewnieniu od premiera B.Johnsona, że przed tym terminem w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory parlamentarne. Szkocka Partia Narodowa oraz Liberalni Demokraci zadeklarowali, że poprą w tym tygodniu wniosek w tej sprawie, co pozwoli przełamać sprzeciw Laburzystów. Wybory odbędą się najprawdopodobniej 9 lub 12 grudnia. Faworytem do zwycięstwa jest Partia Konserwatywna, która ma 12-15pp przewagi nad Laburzystami. Oznacza to, że Wielka Brytania opuści najprawdopodobniej Unię Europejską w sposób uporządkowany 31 stycznia 2020. 

USA: Niski wzrost zatrudnienia we wrześniu to zaburzenie statystyczne.

 • W piątek poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy. Spodziewamy się stosunkowo niskiego wzrostu zatrudnienia (70tys.), nieco wyżej kształtują się rynkowe prognozy (93tys.). Słaby wynik wynika jednak ze strajku w General Motors. Amerykańska statystyka określa strajkujące osoby jako niepracujących. Obniży to wrześniowy wynik o ok. 50tys. miejsc pracy.
 • Dynamika wynagrodzeń wzrośnie w naszej ocenie o 0,1pp do 3%r/r. Będzie to efekt głównie zmian wynagrodzeń w usługach. W handlu oraz budownictwie trend pozostaje spadkowy, a słabnąca aktywność w przemyśle może wkrótce przełożyć się także na warunki zatrudnienia w tym sektorze.

Strefa euro: Spowolnienie PKB, niższa inflacja.

 • W czwartek poznamy wstępny szacunek dynamiki PKB w 3kw. Spodziewamy się spadku z 1,2% do 1,1%r/r (konsensus 1%). Pogorszenie koniunktury dalej obserwować będziemy w Niemczech i Francji, we Włoszech dynamika oscylować będzie wokół recesyjnych poziomów. Perspektywy europejskich gospodarek pozostają słabe – wskaźniki koniunktury przemawiają za stagnacją w kolejnych kwartałach. – w pierwszej połowie 2020 dynamika najprawdopodobniej spadnie do 0,6%r/r.
 • Równolegle opublikowane zostaną wstępne dane o inflacji HICP w październiku Spodziewamy się spadku głównego indeksu z 0,9% do 0,7%r/r oraz stabilizacji inflacji bazowej (1%r/r). Perspektywy dla kształtowania się wskaźnika w przyszłości pozostają negatywne – badania ankietowe przedsiębiorstw jednoznacznie sugerują barierę popytową.

Wiadomości krajowe

CPI: Spadek dynamiki z uwagi na ceny żywności.

 • W piątek poznamy wstępny szacunek inflacji CPI w październiku. Spodziewamy się drobnego spadku dynamik iż 2,6% do 2,5%r/r, podobnie kształtuje się mediana prognoz. Niższa dynamika to efekt spadku cen żywności. Spadek w tej grupie będzie równoważyć rosnącą dynamikę inflacji bazowej.
 • Spadek dynamiki cen żywności nastąpił szybciej względem naszych prognoz, tendencja najprawdopodobniej będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach. Komentarze ministrów np. J.Emilewicz wskazują też, że możliwe będzie zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych na 2020 rok. Będą to czynniki, które mogą pozwolić utrzymać CPI poniżej poziomu 3,5%r/r. Taki obraz najprawdopodobniej znajdzie się w listopadowej projekcji banku – w piątek kierunki zmiany w prognozach komentował prezes NBP A.Glapinski.

Komentarz rynkowy

 • Ubiegły tydzień nie przyniósł większych zmian na rynkach. Brak istotnej poprawy wskaźników wyprzedzających w strefie euro przełożył się na spadek kursu €/US$ z blisko 1,12 poniżej 1,11. Zmiany na rynkach długu oraz €/PLN były niewielkie. Zeszłotygodniowe posiedzenie EBC było pożegnaniem M.Draghiego - nie dostarczyło nowych informacji. Bieżący tydzień przyniesie więcej ważnych danych i decyzją Fed.

€/US$ w trędzie bocznym w tym tygodniu, pod koniec roku spadek

 • W tym tygodniu poznamy m.in. payrolls oraz wstępne dane o wzroście PKB USA i strefy euro w III kwartale. Spodziewamy się, że dane nie przełożą się jednak na wyraźne zmiany na rynkach długu, czy €/US$. Uważamy, że Fed w tym tygodniu kolejny raz obniży stopy procentowe. O ile wśród ekonomistów nie ma zgodności co do takiego scenariusza, to stawki rynku pieniężnego sugerują, że inwestorzy są go niemal pewni. W efekcie spodziewamy się, że rentowności amerykańskich i niemieckich papierów utrzymają się blisko obecnych poziomów, a kurs €/US$ koło 1,11.
 • W dalszej części roku oczekujemy jednak ponownego umocnienia na bazowych rynkach długu. W przypadku Bunda widzimy pole na umocnienie o 15pb, a w przypadku Treasuries nawet ponad 20pb. Oczekujemy również powrotu kursu €/US$ poniżej 1,10. Pozostajemy sceptyczni co do szans na powodzenie rozmów handlowych USA i Chin. Najważniejsze elementy negocjacji, tj. ochrona własności intelektualnej, według doniesień medialnych nie są obecnie nawet dyskutowane. Oznacza to duże ryzyko kolejnej rundy podwyżek ceł w grudniu. Nie można też wykluczyć tarć USA z UE – w listopadzie prezydent USA powinien podjąć decyzję o ew. nałożeniu ceł na import aut z Europy.

POLGBs przed końcem roku wrócą do umocnienia

 • Publikowane w tym tygodniu dane z kraju najprawdopodobniej nie zyskają zainteresowania rynków. Podobnie słabej reakcji spodziewamy się, na doniesienia o postępach w rozmowach handlowych USA i Chin – rynek wycenił już ich sukces. O ile więc dane z rynków bazowych w tym tygodniu nie zaskoczą, to kurs €/PLN w najbliższych dniach powinien utrzymać się blisko 4,29. W dalszej części miesiąca para prawdopodobnie przesunie się jednak do 4,32-35. Nierozwiązanym problemem pozostaje kwestia walutowych kredytów hipotecznych. Nie wierzymy też w utrzymanie się optymizmu na rynkach do końca roku.
 • Na zeszłotygodniowej aukcji zamiany Ministerstwo uplasowało ponad PLN8mld papierów. Prawdopodobnie nie pozwoli to na większe umocnienie POLGBs w tym tygodniu. W dalszym horyzoncie oczekujemy jednak spadków rentowności. Uważamy, że będzie to efekt niezwykle korzystnej struktury podaży, szczególnie po anulowaniu aukcji sprzedaży przez MF. Do końca roku oczekujemy powrotu do dołków z sierpnia (około 1,70% w przypadku 10latek), chociaż opiera się to też na scenariuszu istotnych spadków rentowności także na rynkach bazowych.

Tygodnik

5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej