Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Postępy w rozmowach handlowych USA i Chin, wstępne porozumienie możliwe już w listopadzie.

29 paź 2019

D.Trump ogłosił wczoraj na Twitterze, że pierwszy etap rozmów z Chinami przebiega szybciej niż planowano. Również ministerstwo handlu Chin poinformowało, że strony są bliskie przygotowania technicznego porozumienia. Komentarze prasowe np. Politico sugerują, że umowa może zostać podpisana podczas forum gospodarczego Azji i Pacyfiku 16-17 listopada.

Wiadomości zagraniczne

USA: Optymizm odnośnie perspektyw porozumienia handlowego z Chinami.

 • D.Trump ogłosił wczoraj na Twitterze, że pierwszy etap rozmów z Chinami przebiega szybciej niż planowano. Również ministerstwo handlu Chin poinformowało, że strony są bliskie przygotowania technicznego porozumienia. Komentarze prasowe np. Politico sugerują, że umowa może zostać podpisana podczas forum gospodarczego Azji i Pacyfiku 16-17 listopada. Dostępne informacje nie wskazują czy podjęte zostały decyzje odnośnie podwyższenia ceł na chińskie towary w grudniu – wśród uczestników rynku narasta przekonanie, że utrzymany zostanie status quo. Tym samym informacje wywołały poprawę sentymentu dla ryzykownych aktywów oraz rynków wschodzących.
 • Należy jednak pamiętać, że porozumienie dotyczy głównie rynku żywności, a nie spornych kwestii ochrony własności intelektualnej. Pozostajemy sceptyczni co do porozumienia w tej drugiej kwestii biorąc pod uwagę rozbieżne interesy. Ryzyko ponownego wzrostu napięć np. w przyszłym roku pozostaje więc istotne.

Brexit: Głosowania nad nowym terminem wyborów.

 • B.Johnson przegrał pierwsze głosowanie dotyczące terminu wyborów 12 grudnia. Taki wynik nie jest zaskoczeniem – sukces wymagało uzyskania 66% głosów, a sprzeciw wyraziła Partia Pracy. Dziś odbędzie się głosowanie wymagające zwykłej większości. W poprzednim głosowaniu B.Johnsonowi zabrakło 21 głosów do jej uzyskania, jednak możliwe jest rozszerzenie poparcia przy stosunkowo niewielkich ustępstwach. Partie Liberalnych Demokratów oraz Szkotów zapowiedziały gotowość do poparcia wniosku jeżeli wybory odbędą się 9 grudnia.

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości.

Komentarz rynkowy

 • Poniedziałek nie przyniósł istotnych zmian na rynkach. Kurs €/US$ wahał się wokół 1,11, a €/PLN 4,28. W niewielkim stopniu zmieniły się też ceny obligacji zarówno na rynkach bazowych, jak i w kraju. To efekt braku istotniejszych danych i oczekiwania na decyzję Fed.

Rynki czekają na Fed.

 • W tym tygodniu poznamy payrolls oraz wstępne dane o wzroście PKB USA i strefy euro w III kwartale. Spodziewamy się, że wyniki te nie przełożą się na wyraźne zmiany na rynkach długu, czy €/US$. Uważamy, że Fed w środę kolejny raz obniży stopy procentowe. O ile wśród ekonomistów nie ma zgodności co do takiego scenariusza, to stawki rynku pieniężnego sugerują, że inwestorzy są go niemal pewni. Istotnym aspektem może okazać się ton komunikatu FOMC – inwestorzy spekulują, że bankierzy centralni mogą okazać się niechętni do dalszego luzowania. W efekcie spodziewamy się, że kurs €/US$ utrzyma się koło 1,11. Rentowności amerykańskich i niemieckich obligacji najprawdopodobniej utrzymają się na obecnym poziomie lub lekko wzrosną.
 • Szanse na kontynuację wzrostów rentowności na bazowych rynkach długu, lub przynajmniej ich stabilizację w najbliższych tygodniach wzrosły. Ryzyko twardego Brexitu znacząco spadło. Wśród inwestorów pojawiły się też nadzieje, że rozmowy handlowe USA i Chin przerodzą się w szerokie porozumienie. W szczególności oznacza to, że w grudniu USA mogą nie nałożyć kolejnych cen wymierzonych w Chiny. Taki scenariusz teoretycznie sprzyja dolara, jednak symptomy dekoniunktury w USA w naszej ocenie oznacza, sprzyjać będą stabilizacji €/US$ powyżej poziomu 1,10.

€/PLN w trendzie bocznym. Zawężenie złotowych asset swapów.

 • Publikowane w tym tygodniu CPI z kraju najprawdopodobniej nie zyska zainteresowania rynków, biorąc pod uwagę niezmienną retorykę RPP. O ile więc dane z rynków bazowych w tym tygodniu nie zaskoczą, to kurs €/PLN w najbliższych dniach powinien utrzymać się blisko 4,29. W dalszej części miesiąca para prawdopodobnie przesunie się jednak do 4,32-35. Nierozwiązanym problemem pozostaje kwestia walutowych kredytów hipotecznych. Nie wierzymy też w utrzymanie się optymizmu na rynkach do końca roku.
 • Do końca roku spodziewamy się jednak dalszego zawężenia złotowych asset swapów. Na długim końcu co najmniej 10-15pb. Odzwierciedla to niezwykle korzystną strukturę popytu i podaży. W 4kw19 podaż papierów według naszych szacunków wyniesie tylko PLN10-15bln. Z drugiej strony cały czas obserwujemy silny popyt lokalnych banków na dług. Dane o podaży pieniądza potwierdzają, że dynamika depozytów detalicznych pozostaje wysoka (m.in. dzięki wysokim płacom), a kredytów niska. Nadpłynność zmusza banki do zakupów SPW nieobjętych podatkiem bankowym.

Tygodnik

5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej