Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Fed obniża stopy procentowe. Dziś wstępne dane o inflacji w Polsce.

31 paź 2019

Członkowie FOMC obniżyli stopy procentowe o 25pb, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami. Podobnie jak w poprzednim miesiącu decyzji towarzyszył sprzeciw jastrzębi (E.George oraz E.Rosengren).

Wiadomości zagraniczne

Fed: Kolejna obniżka stóp procentowych. Przejście w tryb wait-and-see.

 • Członkowie FOMC obniżyli stopy procentowe o 25pb, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami. Podobnie jak w poprzednim miesiącu decyzji towarzyszył sprzeciw jastrzębi (E.George oraz E.Rosengren).
 • Retoryka prezesa Fed była zgodna z wcześniejszymi deklaracjami członków komitetu. Z komunikatu zniknęły zapisy o gotowości do dalszego działania. Pojawiła się ocena, że obecny poziom stóp procentowych jest adekwatny do warunków ekonomicznych Zapisy wskazują na niechęć dużej grupy członków FOMC do dalszego luzowania polityki pieniężnej. Niemniej deklarują oni pozostanie w trybie wait-and-see oraz uzależniają kolejne zmiany od napływających danych ekonomicznych.
 • W naszej ocenie członkowie Fed zmienią nastawienie pod wpływem słabych danych z gospodarki. Dalej spodziewamy się obniżki stóp procentowych podczas grudniowego posiedzenia oraz kolejnej w 1kw20. W efekcie docelowym przedziałem dla efektywnej stopy procentowej Fed będzie 1,00-1,25%.

USA: Silniejszy wzrost PKB w 3kw. Spowolnienie w kolejnych kwartałach

 • Dynamika wzrostu PKB w amerykańskiej gospodarce spadła nieznacznie w 3kw z 2% do 1,9%kw/kw po zannualizowaniu. Wartość przekroczyła rynkowe prognozy (1,6%). Stosunkowo stabilny wzrost to głównie zasługa wysokiej aktywności konsumenckiej oraz poprawy na rynku mieszkaniowym po 6 kwartałach ciągłego spadku. Niemniej na wyniku wciąż negatywnie ważyły inwestycje przedsiębiorstw oraz eksport netto.
 • Pomimo silniejszego wyniku w 3kw perspektywy dla amerykańskiej gospodarki są negatywne. Prognozujemy spowolnienie w 4kw do 1,4kw/kw po zannualizowaniu oraz spadek poniżej 1% w 1kw 2020. Będzie to efekt niższego wzrostu wydatków konsumpcyjnych związanego z mniejszą liczbą nowych miejsc pracy oraz spadkiem dynamiki płac w nadchodzących kwartałach.

USA: Wzrost liczby miejsc pracy jest coraz słabszy.

 • Raport ADP wskazał, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w październiku o 125tys miejsc pracy (konsensus 110tys).. Wrześniowy wzrost zrewidowano jednak w dół ze 135 do 95tys. Raport wskazuje na spadek zatrudnienia w przetwórstwie, budownictwie oraz branżach powiązanych z wydobywaniem surowców (np. ropy naftowej), co potwierdza negatywny trend widoczny w badaniu ISM. Wciąż jednak stosunkowo dobrze radziły sobie branże usługowe – wzrost widoczny był wśród większości sektorów.

Strefa euro: Spowolnienie PKB, niższa inflacja.

 • Dziś poznamy wstępny szacunek dynamiki PKB w 3kw. Spodziewamy się spadku z 1,2% do 1,1%r/r (konsensus 1%). Taki obraz dotychczas potwierdziły dane z Francji. Pogorszenie koniunktury najprawdopodobniej obserwować będziemy również w Niemczech. We Włoszech dynamika oscylować będzie wokół recesyjnych poziomów. Perspektywy europejskich gospodarek są słabe – wskaźniki koniunktury przemawiają za stagnacją w kolejnych kwartałach. W pierwszej połowie 2020 dynamika najprawdopodobniej spadnie do 0,6%r/r.
 • Równolegle opublikowane zostaną wstępne dane o inflacji HICP w październiku. Rynkowe prognozy wskazują na spadek głównego indeksu z 0,9% do 0,7%r/r oraz stabilizację inflacji bazowej (1%r/r). Dane z Niemiec i Hiszpanii zaskakiwały po wyższej stronie, co sugeruje niższy spadek indeksu HICP. Perspektywy dla inflacji pozostają jednak negatywne – badania ankietowe przedsiębiorstw jednoznacznie sugerują barierę popytową.

Wiadomości krajowe

CPI: Spadek dynamiki z uwagi na ceny żywności.

 • Dzisiaj poznamy wstępny szacunek inflacji CPI w październiku. Spodziewamy się drobnego spadku dynamik iż 2,6% do 2,5%r/r, podobnie kształtuje się mediana prognoz. Niższa dynamika to efekt spadku cen żywności. Spadek w tej grupie będzie równoważyć rosnącą dynamikę inflacji bazowej.
 • Spadek dynamiki cen żywności nastąpił szybciej względem naszych prognoz, tendencja najprawdopodobniej będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach. Komentarze ministrów np. J.Emilewicz wskazują też, że możliwe będzie zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych na 2020. Może to utrzymać CPI poniżej poziomu 3,5%r/r w przyszłym roku. Taki obraz najprawdopodobniej znajdzie się w listopadowej projekcji banku – w poprzedni piątek kierunki zmiany w prognozach komentował prezes NBP A.Glapiński.

NBP: Prezes A.Glapiński proponuje zmianę zasad tworzenia rezerw

 • NBP w tym roku nie wpłacił do budżetu swojego zysku (ok. PLN4mld) za 2018, gdyż całość przeznaczył na odbudowę rezerw, które zostały rozwiązane na pokrycie strat banku w 2017 (ok. PLN11mld). Straty były efektem umocnienia złotego. Zgodnie z obecnymi zasadami tworzenia rezerw, dopóki nie zostaną one całkowicie odbudowane NBP nie może wpłacać zysku do budżetu. Odbudowa może zająć kilka lat.
 • Według propozycji A.Glapińskiego rezerwy NBP byłyby odbudowywane wolniej, a część zysku byłaby corocznie przekazywana do budżetu państwa. Po zmianie zasad wpłata w 2020 dalej będzie niewielka - zysk NBP za rok 2019 będzie prawdopodobnie mały (rzędu PLN1-3mld), o ile sprawdzą się nasze przewidywania co do rentowności długu i złotego.

Komentarz rynkowy

 • Rynki odebrały wczorajsze wystąpienie Fed gołębio, efektem był wzrost kursu €/US$ ponad 1,1150. Dane z USA okazały się lepsze od oczekiwań, ale nie zapobiegły one umocnieniu Treasuries (6pb w segmencie 10lat). Osłabienie dolara przełożyło się na dalsze umocnienie złotego – kurs €/PLN przesunął się poniżej 4,26. Bundy i POLGBs były stabilne – ruch na Treasuries nastąpił już po końcu handlu w Europie.

Prawdopodobny dalszy wzrost €/US$ do końca roku.

 • Wczorajsza reakcja rynków na posiedzenie Fed nas zaskoczyła. Może oznaczać, że inwestorzy będą w istotny sposób zmieniać pozycjonowanie, przygotowując się na spowolnienie koniunktury w USA. Oznaczać to będzie redukcję zaangażowania w dolara, na rzecz np. rynków wschodzących. Sugeruje to, że w końcówce roku kurs €/US$ nie tylko utrzyma się ponad 1,10, ale może też kontynuować wzrost. W tym kontekście kluczowe będą przyszłotygodniowe wskazania ISM z sektora usług. Ewentualne pogorszenie będzie sprzyjać oczekiwaniom, że Fed mimo wczorajszych deklaracji obniży stopy jeszcze w tym roku.
 • Po wczorajszym ruchu Treasuries dziś europejskie rynki długu rozpoczną handel od umocnienia. Tym niemniej w kolejnych tygodniach spodziewamy się raczej stabilizacji Bundów. Zarówno Fed, jak i EBC są niechętne do luzowania swojej polityki w najbliższej przyszłości. Wśród inwestorów pojawiły się też nadzieje, że rozmowy handlowe USA i Chin mogą przerodzić się w szersze porozumienie. W szczególności oznacza to, że w grudniu USA mogą nie nałożyć kolejnych ceł wymierzonych w Chiny.

Zawężenie złotowych asset swapów do końca roku.

 • POLGBs prawdopodobnie również zaczną dziś handel od umocnienia. Zachowanie krajowego długu w końcówce roku będzie w naszej ocenie lepsze niż Bundów. Do końca kwartału spodziewamy się stopniowego zawężenia złotowych asset swapów oraz spreadu wobec Bunda o 10-15pb na długim końcu. W 4kw19 podaż papierów według naszych szacunków wyniesie tylko PLN10-15bln. Z drugiej strony cały czas obserwujemy silny popyt lokalnych banków na dług. Dane o podaży pieniądza potwierdzają, że dynamika depozytów detalicznych pozostaje wysoka (m.in. dzięki wysokim wzrostom płac), a kredytów niska. Nadpłynność zmusza banki do zakupów SPW nieobjętych podatkiem bankowym.
 • Jutro pod nieobecność krajowych inwestorów opublikowane zostaną m.in. kluczowe dane z rynku pracy w USA. Biorąc jednak pod uwagę generalnie pozytywny sentyment na rynkach wzrost zmienności może wyjątkowo wiązać się z umocnieniem złotego.
 • Musimy zweryfikować nasz pogląd na zachowanie €/PLN do końca roku. Para prawdopodobnie utrzyma się poniżej 4,35, a w zależności od otoczenia międzynarodowego nawet poniżej 4,30. Wbrew naszym oczekiwaniom po decyzji TSUE linia orzecznicza sądów w kwestii hipotecznych kredytów walutowych pozostała niespójna. Oznacza to, że ryzyko przewalutowania tych kredytów zdecydowanie rozciągnęło się w czasie. Technicznie najbliższe istotne wsparcie to 4,24, a opór znajduje się na 4,32. Z uwagi na święto w kraju piątek może okazać się dniem podwyższonej zmienności.

Tygodnik

5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej