Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

17
sty
2020

Solidna koniunktura w USA na przełomie roku. EBC niechętny

Dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej w grudniu były zgodne z rynkowymi oczekiwaniami – główny indeks wzrósł o 0,3%m/m. W dół zrewidowano jednak wskaźniki za poprzednie miesiące.

Więcej
16
sty
2020

USA podpisały porozumienie handlowe z Chinami. Skok CPI w grudniu to efekt presji popytowej, a nie cen wywozu śmieci.

Wczoraj podpisano pierwszą fazę porozumienia między USA i Chinami. Państwo Środka zgodziło się powiększyć import z USA o US$200mld w ciągu dwóch lat, z których US$30mld dotyczy produktów rolnych, 50mld surowców energetycznych (głównie LNG), a przynajmniej 75mld – dóbr przemysłowych.

Więcej
15
sty
2020

Dziś wyjaśnienie grudniowej zagadki inflacyjnej.

Dziś odbędzie się ceremonia podpisania pierwszej fazy porozumienia między USA i Chinami. Poznamy również treść wzajemnych zobowiązań handlowych.

Więcej
14
sty
2020

Chiny wykreślone z listy manipulatorów walutowych. Dalsza przecena POLGBs.

Administracja D. Trumpa wykreśliła Chiny z listy krajów podejrzanych o manipulacje kursem walutowym. Stało się to w przededniu podpisania porozumienia handlowego pierwszej fazy.

Więcej
13
sty
2020

Solidna koniunktura w USA pod koniec roku. W środę wyjaśnienie grudniowego zaskoczenia inflacją z Polski, już teraz albo w danych styczniowych okaże się że to znacznie więcej niż ceny regulowane.

Dane z amerykańskiego rynku pracy w grudniu były nieco gorsze od oczekiwań. Zatrudnienie wzrosło o 145tys. etatów prognozowano 160tys.) o 14tys. obniżono szacunki za poprzednie dwa miesiące. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,5%. Spadek zatrudnienia widoczny był w przemyśle, transporcie i górnictwie.

Więcej
9
sty
2020

Stopy bez zmian w styczniu i przez wiele kwartałów.

Konferencja prasowa prezydenta USA w sprawie konfliktu z Iranem uspokoiła sentyment na rynkach giełdowych. D.Trump wskazał, że atak obył się bez ofiar śmiertelnych. Kluczowe stwierdzenie to uwaga prezydenta USA że Iran nie eskaluje działań wobec Stanów Zjednoczonych.

Więcej
8
sty
2020

Silny wzrost inflacji nie zmieni dzisiaj nastawienia RPP. Co RPP zrobi gdy inflacja przez długi czas utrzyma się powyżej celu?

Iran przeprowadził atak rakietowy na amerykańskie bazy w Iraku w odwecie za śmierć generała Q.Soleimaniego. Według Amerykanów nalot wyrządził niewielkie szkody, nie było ofiar śmiertelnych. Wiadomość wywołała krótkotrwały wzrost cen baryłki ropy typu Brent z 69 do 72US$. Obecnie jedna notowania powróciły do poprzednich wartości.

Więcej
7
sty
2020

Pogorszenie koniunktury w amerykańskim przemyśle. Wzrost inflacji w Polsce bez wpływu na RPP.

Indeks ISM dla sektora przemysłowego zaskoczył negatywnie – wskaźnik spadł w grudniu z 48,1 do 47,2pkt, istotnie poniżej mediany prognoz (49pkt) oraz wszystkich indywidualnych szacunków. Badanie wskazuje na gorsze oceny zamówień krajowych oraz eksportowych. Dodatkowo na bardzo niskim poziomie znalazły się oceny zatrudnienia.

Więcej
3
sty
2020

Wzrost napięcia między USA i Iranem podbija ceny ropy. Dziś dane o koniunkturze w USA.

Cena baryłki ropy Brent wzrosła w trakcie azjatyckiej sesji z 66 do 68,2 US$ w następstwie amerykańskiego nalotu na terenie Iraku, w którym zginął irański wojskowy. Działania amerykańskiej administracji wywołują obawy o eskalację konfliktu w Zatoce Perskiej.

Więcej
2
sty
2020

USA zapowiadają podpisanie porozumienia handlowego z Chinami 15 stycznia.

Prezydent USA D.Trump poinformował na Twitterze, że porozumienie handlowe z Chinami zostanie podpisane 15 stycznia, terminu nie potwierdziła strona chińska. Wcześniej chiński dziennik SCMP informował o wcześniejszym terminie. Wciąż nieznana jest treść dokumentu oraz dalszy harmonogram negocjacji.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

29 paź 2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

  • Ubiegły tydzień nie przyniósł większych zmian na rynkach. Brak istotnej poprawy wskaźników wyprzedzających w strefie euro przełożył się na spadek kursu €/US$ z blisko 1,12 poniżej 1,11. Zmiany na rynkach długu oraz €/PLN były niewielkie. Zeszłotygodniowe posiedzenie EBC było pożegnaniem M.Draghiego - nie dostarczyło nowych informacji. Bieżący tydzień przyniesie więcej ważnych danych i decyzję Fed.
  • W tym tygodniu poznamy m.in. payrolls oraz wstępne dane o wzroście PKB USA i strefy euro w III kwartale. Spodziewamy się, że dane nie przełożą się jednak na wyraźne zmiany na rynkach długu, czy €/US$. Uważamy, że Fed w tym tygodniu kolejny raz obniży stopy procentowe. O ile wśród ekonomistów nie ma zgodności co do takiego scenariusza, to stawki rynku pieniężnego sugerują, że inwestorzy są go niemal pewni. Istotnym aspektem może okazać się ton komunikatu FOMC – inwestorzy spekulują, że bankierzy centralni mogą okazać się mniej chętni do dalszego luzowania. W efekcie spodziewamy się, że kurs €/US$ utrzyma się koło 1,11. Rentowności amerykańskich i niemieckich obligacji, w zależności od skłonności Fed do dalszego luzowania, utrzymają się na obecnym poziomie lub lekko wzrosną. Także dlatego że rozmowy USA-Chiny idą w dobrym kierunku.
  • Publikowane w tym tygodniu dane z kraju najprawdopodobniej nie zyskają zainteresowania rynków. O ile więc dane z rynków bazowych w tym tygodniu nie zaskoczą, to kurs €/PLN w najbliższych dniach powinien utrzymać się blisko 4,29. W dalszej części miesiąca para prawdopodobnie przesunie się jednak do 4,32-35. Nierozwiązanym problemem pozostaje kwestia walutowych kredytów hipotecznych.

MonitorING

18
gru
2019

MonitorING,PL 18.12.2019

Nadzieje na globalne ożywienie w 2020. W Polsce wyższy CPI, niższe tempo PKB.

Więcej
19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej