Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

17
sty
2020

Solidna koniunktura w USA na przełomie roku. EBC niechętny

Dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej w grudniu były zgodne z rynkowymi oczekiwaniami – główny indeks wzrósł o 0,3%m/m. W dół zrewidowano jednak wskaźniki za poprzednie miesiące.

Więcej
16
sty
2020

USA podpisały porozumienie handlowe z Chinami. Skok CPI w grudniu to efekt presji popytowej, a nie cen wywozu śmieci.

Wczoraj podpisano pierwszą fazę porozumienia między USA i Chinami. Państwo Środka zgodziło się powiększyć import z USA o US$200mld w ciągu dwóch lat, z których US$30mld dotyczy produktów rolnych, 50mld surowców energetycznych (głównie LNG), a przynajmniej 75mld – dóbr przemysłowych.

Więcej
15
sty
2020

Dziś wyjaśnienie grudniowej zagadki inflacyjnej.

Dziś odbędzie się ceremonia podpisania pierwszej fazy porozumienia między USA i Chinami. Poznamy również treść wzajemnych zobowiązań handlowych.

Więcej
14
sty
2020

Chiny wykreślone z listy manipulatorów walutowych. Dalsza przecena POLGBs.

Administracja D. Trumpa wykreśliła Chiny z listy krajów podejrzanych o manipulacje kursem walutowym. Stało się to w przededniu podpisania porozumienia handlowego pierwszej fazy.

Więcej
13
sty
2020

Solidna koniunktura w USA pod koniec roku. W środę wyjaśnienie grudniowego zaskoczenia inflacją z Polski, już teraz albo w danych styczniowych okaże się że to znacznie więcej niż ceny regulowane.

Dane z amerykańskiego rynku pracy w grudniu były nieco gorsze od oczekiwań. Zatrudnienie wzrosło o 145tys. etatów prognozowano 160tys.) o 14tys. obniżono szacunki za poprzednie dwa miesiące. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,5%. Spadek zatrudnienia widoczny był w przemyśle, transporcie i górnictwie.

Więcej
9
sty
2020

Stopy bez zmian w styczniu i przez wiele kwartałów.

Konferencja prasowa prezydenta USA w sprawie konfliktu z Iranem uspokoiła sentyment na rynkach giełdowych. D.Trump wskazał, że atak obył się bez ofiar śmiertelnych. Kluczowe stwierdzenie to uwaga prezydenta USA że Iran nie eskaluje działań wobec Stanów Zjednoczonych.

Więcej
8
sty
2020

Silny wzrost inflacji nie zmieni dzisiaj nastawienia RPP. Co RPP zrobi gdy inflacja przez długi czas utrzyma się powyżej celu?

Iran przeprowadził atak rakietowy na amerykańskie bazy w Iraku w odwecie za śmierć generała Q.Soleimaniego. Według Amerykanów nalot wyrządził niewielkie szkody, nie było ofiar śmiertelnych. Wiadomość wywołała krótkotrwały wzrost cen baryłki ropy typu Brent z 69 do 72US$. Obecnie jedna notowania powróciły do poprzednich wartości.

Więcej
7
sty
2020

Pogorszenie koniunktury w amerykańskim przemyśle. Wzrost inflacji w Polsce bez wpływu na RPP.

Indeks ISM dla sektora przemysłowego zaskoczył negatywnie – wskaźnik spadł w grudniu z 48,1 do 47,2pkt, istotnie poniżej mediany prognoz (49pkt) oraz wszystkich indywidualnych szacunków. Badanie wskazuje na gorsze oceny zamówień krajowych oraz eksportowych. Dodatkowo na bardzo niskim poziomie znalazły się oceny zatrudnienia.

Więcej
3
sty
2020

Wzrost napięcia między USA i Iranem podbija ceny ropy. Dziś dane o koniunkturze w USA.

Cena baryłki ropy Brent wzrosła w trakcie azjatyckiej sesji z 66 do 68,2 US$ w następstwie amerykańskiego nalotu na terenie Iraku, w którym zginął irański wojskowy. Działania amerykańskiej administracji wywołują obawy o eskalację konfliktu w Zatoce Perskiej.

Więcej
2
sty
2020

USA zapowiadają podpisanie porozumienia handlowego z Chinami 15 stycznia.

Prezydent USA D.Trump poinformował na Twitterze, że porozumienie handlowe z Chinami zostanie podpisane 15 stycznia, terminu nie potwierdziła strona chińska. Wcześniej chiński dziennik SCMP informował o wcześniejszym terminie. Wciąż nieznana jest treść dokumentu oraz dalszy harmonogram negocjacji.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 4-10.11.2019

5 lis 2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

  • W ubiegłym tygodniu kurs €/US$ wzrósł z 1,11 do 1,12. Inwestorzy zignorowali lepsze od oczekiwań dane z USA oraz komentarze z Fed sugerujące niechęć do dalszych obniżek stóp. Osłabienie dolara stało się impulsem do zakupu walut CEE. Kurs €/PLN obniżył się z 4,28 do 4,25. Bundy zakończyły tydzień bez większych zmian, ale POLGBs umocniły się o prawie 5pb.
  • Zachowanie rynków w ubiegłym tygodniu może oznaczać, że inwestorzy zmieniają pozycjonowanie, przygotowując się na spowolnienie koniunktury w USA w 2020. Oznaczać to będzie redukcję zaangażowania w amerykańskie aktywa, na rzecz np. rynków wschodzących. Sugeruje to, że w końcówce roku kurs €/US$ nie tylko utrzyma się ponad 1,10, ale może też kontynuować wzrost. W tym tygodniu kluczowe dla rynków będą jutrzejsze wskazania ISM z sektora usług. Pogorszenie będzie sprzyjać oczekiwaniom, że Fed mimo wczorajszych deklaracji obniży stopy jeszcze w tym roku. Istotne będą też komentarze dotyczące relacji handlowych USA i UE. Ostatnie wypowiedzi sugerują, że może udać się uniknąć podniesienia amerykańskich ceł na import aut. Spadek tego ryzyka jest dodatkowym argumentem za wzrostem €/US$ w końcówce roku.
  • Plan podaży SPW na ten miesiąc zakłada dwa przetargi zamiany. Niewielka ilość papierów zapadających w 2020 sugeruje niski wolumen tych aukcji i umocnienie krótkiego końca krzywej w listopadzie. W efekcie do końca kwartału spodziewamy się stopniowego zawężenia złotowych asset swapów oraz spreadu wobec Bunda o 10-15pb na długim końcu. Niska podaż SPW styka się bowiem z silnym popytem ze strony lokalnych banków. Dane o podaży pieniądza potwierdzają, że dynamika depozytów detalicznych pozostaje wysoka (m.in. dzięki wzrostom płac), a kredytów niska. Nadpłynność zmusza banki do zakupów SPW nieobjętych podatkiem bankowym.
  • Publikowane w tym tygodniu dane z kraju, czy posiedzenie RPP najprawdopodobniej zostaną zignorowane przez rynki. Zachowanie złotego w tym tygodniu będzie uzależnione od otoczenia międzynarodowego. Ew. dalszy wzrost €/US$ prawdopodobnie pozwoli €/PLN przetestować techniczne wsparcie na 4,24.

MonitorING

18
gru
2019

MonitorING,PL 18.12.2019

Nadzieje na globalne ożywienie w 2020. W Polsce wyższy CPI, niższe tempo PKB.

Więcej
19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej