Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Rynki skupione na rozmowach handlowych USA i Chin.

8 lis 2019

Chiński Minister ds. handlu zadeklarował, że wstępne porozumienie handlowe z administracją USA zawierać będzie postanowienie o obustronnym obniżeniu ceł. Komunikat nie zawierał jednak informacji precyzujących których towarów ma to dotyczyć. Oczekiwania na duże zmiany studziła także cześć doradców prezydenta USA D.Trumpa m.in. P.Navarro.

Wiadomości zagraniczne

USA: Optymistyczny komentarz Chin ws. porozumienia handlowego.

 • Chiński Minister ds. handlu zadeklarował, że wstępne porozumienie handlowe z administracją USA zawierać będzie postanowienie o obustronnym obniżeniu ceł. Komunikat nie zawierał jednak informacji precyzujących których towarów ma to dotyczyć. Oczekiwania na duże zmiany studziła także cześć doradców prezydenta USA D.Trumpa m.in. P.Navarro. Niemniej jednak wiadomość wywołała istotny wzrost rentowności na rynkach bazowych.

Chiny: Lepsze wyniki eksportu w październiku.

 • Dziś poznaliśmy dane o bilansie handlowym Chin w październiku. Dynamika eksportu zaskoczyła pozytywnie – nastąpił wzrost z -3,2% do -0,9%r/r, podczas gdy rynkowe prognozy wskazywały na pogłębienie spadków (-3,9%r/r). Dane wskazują na istotnie wyższą sprzedaż elektroniki konsumenckiej po kilku kwartałach zastoju. Poprawiły się również obroty handlowe z krajami Unii Europejskiej.
 • Wyższa aktywność widoczna była również po stronie importu – dynamika wzrosła z -8,5% do -6,4%r/r (konsensus -7,5%). Wzrost nastąpił pomimo dużo niższych zakupów żywności oraz LNG w poprzednich miesiącach. Wstrzymanie wymiany tych surowców nie sygnalizuje spowolnienia - może być elementem strategii negocjacyjnej w relacjach z USA.

Niemcy: Lepsze wyniki w handlu zagranicznym. Duże rewizje danych.

 • Pozytywnie zaskoczyły także dane o bilansie handlowym Niemiec. We wrześniu zamknął się on nadwyżką €21,1mld (konsensus 19,5mld). Dynamika eksportu wzrosła o 1,5%m/m (konsensus 0,3%), a sierpniowe dane zrewidowano o 1pp w górę (obecnie -0,9%m/m). Silniejsze wyniki to głównie efekt wzrostu obrotów w handlu z USA oraz krajami regionu CEE. Dostępne dane dalej wskazują na osłabienie w przypadku gospodarek azjatyckich i strefy euro.
 • Dzisiejsze zaskoczenie oraz stosunkowo duża rewizja sierpniowych danych wskazują na znacznie lepszy obraz niemieckiego eksportu w 3kw. W efekcie prawdopodobnym scenariuszem staje się uniknięcie technicznej recesji w bieżącym kwartale. Wciąż jednak ciężko mówić o odbiciu – bieżące dane dalej sugerują wzrost na niskim poziomie (ok 0,5%r/r).

Francja: Produkcja przemysłowa zgodnie z prognozami we wrześniu.

 • Dynamika produkcji przemysłowej wzrosła we wrześniu z -1,3% do 0,1%, blisko rynkowych prognoz (0,3%). Nieco silniejszy wynik widoczny był w przetwórstwie (odbicie z -1,4% do 0,5%r/r). To obok Niemiec druga z dużych gospodarek gdzie wyniki przemysłu były zbliżone z oczekiwaniami. Wciąż jednak ciężko mówić o optymizmie – dane wskazują na słabnącą produkcję np. w sektorze motoryzacyjnym.

Wiadomości krajowe

CPI: Ewentualna podwyżka akcyzy podbije dynamikę inflacji. 

 • Gazeta Wyborcza wskazała, że rząd może zdecydować podnieść akcyzę na alkohol oraz papierosy o 4-6%, wcześniej w projekcie budżetu zapisano wzrost o 3%. Szacujemy, że taka decyzja oznaczać będzie dodatkowy wzrost inflacji CPI o 0,1pp.

Komentarz rynkowy

 • Wczoraj na rynkach wciąż panowały dobre nastroje. Pozytywny sentyment utrzymały informacje, że USA i Chiny gotowe są do częściowego zniesienia wyprowadzonych w ostatnim czasie barier celnych. W efekcie wzrosły rentowności na rynkach bazowych (6pb w przypadku Bunda). W przypadku POLGBs nałożyła się na to realizacja zysków po aukcji zamiany. Rentowności podniosły się o 4pb na krótkim i ponad 10pb na długim końcu. Umocniły się waluty CEE, kurs €/PLN obniżył się do 4,26. Zyskał też dolar, para €/US$ dotarła do 1,1050.

Dziś pole do wzrostu rentowności Bunda jest niewielkie.

 • Opublikowane dziś dane z Niemiec (spore rewizje wyników handlu zagranicznego w górę) powinny podtrzymać rentowności Bunda na dosyć wysokim poziomie. Tym niemniej media donoszą o pojawieniu się problemów w rozmowach USA i Chin, więc dalszego wzrostu dochodowości dziś nie zakładamy.
 • Obustronne obniżki barier handlowych przez USA i Chiny to bardziej pozytywny dla wzrostu scenariusz niż dotychczas wyceniany przez rynek, którego uczestnicy spodziewali się raczej rezygnacji z nowych ceł w grudniu, niż częściowego wycofania się z już nałożonych. Może to więc dać paliwo do wzrostu rentowności także w dalszej części miesiąca. Nie zakładamy jednak dużego ruchu, biorąc pod uwagę obawy o koniunkturę w głównych gospodarkach.
 • Traktujemy wczorajsze umocnienie dolara jako tymczasowe. W naszej ocenie para €/US$ wróci ponad 1,11 w ciągu tygodnia. Kurs powinien też utrzymać się ponad 1,10 do końca roku. Deeskalacja konfliktu handlowego USA i Chin powinna pomagać gospodarkom europejskim, uzależnionym od popytu eksportowego z Azji.

Korekta/umocnienie POLGBs. Dalsze umocnienie złotego.

 • Dziś spodziewamy się korekty/umocnienia POLGBs na całej krzywej. Otoczenie międzynarodowe nie jest korzystne dla rynków długu, ale czynniki krajowe są stanowią istotne wsparcie dla wycen. W tym miesiącu odbywają się tylko aukcje zamiany, co z uwagi na małą ilość papierów zapadających w 2020 skutkować powinno umocnieniem krótkiego końca. Niska podaż instrumentów z długiego końca nakłada się na sztywny popyt ze strony krajowych banków. W efekcie do końca roku spodziewamy się stopniowego zawężenia złotowych asset swapów oraz spreadu wobec Bunda o 10-15pb na długim końcu.
 • Sentyment na rynkach pozostaje umiarkowanie korzystny dla walut CEE. Na przełomie tygodnia para powinna przetestować ostatnie dołki na 4,25. W 4kw zachowanie złotego pozostanie zdeterminowane przez otoczenie międzynarodowe. €/PLN prawdopodobnie utrzyma się poniżej 4,35, a przy korzystnym sentymencie dla ryzykownych aktywów nawet poniżej 4,30. Wbrew naszym oczekiwaniom po decyzji TSUE linia orzecznicza sądów w kwestii hipotecznych kredytów walutowych pozostała niespójna. Oznacza to, że ryzyko przewalutowania tych kredytów zdecydowanie rozciągnęło się w czasie.

Tygodnik

5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej