Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Inwestorzy zaniepokojeni o przebieg rozmów handlowych USA i Chin.

20 lis 2019

Dziś wieczorem poznamy minutes z posiedzenia Fed z końca października. W naszej ocenie potwierdzą one, że Komitet uważa obecny poziom stóp za odpowiedni, ale będzie śledzić sytuację w gospodarce. Jest to przekaz już inwestorom znany, więc nie powinien istotnie wpłynąć na rynki.

Wiadomości zagraniczne

USA: Minutes Fed nie wniosą nowych informacji.

 • Dziś wieczorem poznamy minutes z posiedzenia Fed z końca października. W naszej ocenie potwierdzą one, że Komitet uważa obecny poziom stóp za odpowiedni, ale będzie śledzić sytuację w gospodarce. Jest to przekaz już inwestorom znany, więc nie powinien istotnie wpłynąć na rynki.
 • W naszej ocenie kluczowe z punktu widzenia polityki Fed będą dane z gospodarki USA. Uważamy, że projekcje Fed na przyszły rok są zbyt optymistyczne (szczególnie jeżeli chodzi o dynamikę PKB). Podobnie mniej optymistyczny scenariusz sugeruje rynkowy konsensus prognoz. Obawiamy się również ponownej eskalacji napięć handlowych między USA i Chinami, szczególnie, że temat polityki handlowej może okazać się istotnym aspektem kampanii prezydenckiej w USA. Dlatego w 2020 ciągle spodziewamy się poluzowania polityki pieniężnej w USA.

USA: Kongres uchwalił prowizorium budżetowe

 • Izba Reprezentantów uchwaliła wczoraj tymczasową ustawę budżetową. Zapobiegnie to zawieszeniu prac rządu federalnego (tzw. government shutdown). Ustawa zapewni finansowanie funkcjonowania rządu i jego agend do 20 grudnia. Przywódca większości republikańskiej M.McConnell sygnalizował, że prezydent Donald Trump popiera ustawę i jest gotów ją podpisać. Ostatni spór wokół budżetu w grudniu 2018 spowodował zawieszenie prac rządu federalnego na rekordowo długi okres 35 dni.

Wiadomości krajowe

Budżet: Likwidacja limitu składek emerytalnych wycofana z Sejmu

 • Rządzący PiS zdecydował się wycofać projekt likwidacji górnego limitu składek na ZUS (tzw. 30-krotności). Miało on przynieść finansom publicznym PLN5mld w skali roku dodatkowych dochodów. Wobec tego konieczna będzie nowelizacja budżetu. Sądzimy, że Ministerstwo Finansów będzie starało się nim zachować brak deficytu, poszukując brakujących funduszy (m.in. na 13-emerytury) poprzez zwiększenie deficytu sektora ubezpieczeń społecznych (np. Funduszu Solidarnościowego, którego wykorzystanie ułatwiłoby ponadto spełnienie reguły wydatkowej). Sądzimy, że deficyt całego sektora finansów publicznych wyniesie w przyszłym roku 0,5-0,7%PKB.

Komentarz rynkowy

 • Wczoraj przez większą część dnia zmiany na rynkach były niewielkie, zarówno w przypadku rynków obligacji, jak i €/US$, czy €/PLN. Wieczorem rentowności Treasuries jednak spadły, a ruch kontynuowany jest też dziś rano w Europie. To efekt m.in. krytyki Chin wystosowanej przez Kongres USA w obliczu protestów w Hong Kongu. Inwestorzy obawiają się, że będzie to hamować postępy w rozmowach handlowych obu państw.

Umocnienie na bazowych rynkach długu prawdopodobnie nietrwałe.

 • Do piątkowych danych o koniunkturze ze strefy euro nie spodziewamy się większych zmian na bazowych rynkach długu, czy €/US$. Kwestia protestów w Hong Kongu prawdopodobnie nie skupi uwagi inwestorów na długo. Komentarze dotyczące rozmów handlowych  sugerują, że Chinom  zależy na porozumieniu. Publikowane wieczorem minutes Fed prawdopodobnie nie wpłyną na rynek – spodziewamy się tonu zgodnego z komentarzami po ostatnim posiedzeniu FOMC.
 • W dalszej części roku bardziej prawdopodobne są w naszej ocenie wzrosty rentowności. Szanse na częściowe porozumienie handlowe są istotne, nie da się też wykluczyć obustronnej redukcji ceł. Prognozujemy wzrost rentowności długich papierów o 15-20pb.
 • W naszej ocenie kurs €/US$ w tym tygodniu wróci ponad 1,11. Oczekujemy m.in. odbicia PMI ze strefy euro. Powinno to przypomnieć inwestorom, że deeskalacja napięć handlowych będzie sprzyjać poprawie koniunktury w strefie euro. Tym niemniej rynek nie wycenia już poluzowania polityki, więc i reakcja kursu na dane będzie raczej umiarkowana.

Umocnienie POLGBs w ślad za Bundem, jutro aukcja zamiany.

 • W reakcji na wydarzenia na bazowych rynkach długu dziś spodziewamy się umocnienia także w przypadku POLGBs. Z uwagi na jutrzejszą aukcję zamiany prawdopodobne jest lekkie wystromienie się krzywej. SPW które inwestorzy mogą na przetargu sprzedać jest bardzo mało, więc skala aukcji będzie raczej niewielka. Publikowane do końca tygodnia dane z kraju pozostaną bez wpływu na wyceny – inwestorzy nie wieżą, że bieżące odczyty mogą zmienić nastawienie RPP. Od przyszłego tygodnia spodziewamy się zawężenia asset swapów oraz spreadów SPW wobec Bunda. Trend ten powinien być kontynuowany w zasadzie do końca roku z uwagi na niską podaż papierów. Spodziewamy się ruchu do 10-12pb na długim końcu.
 • Do piątkowych danych ze strefy euro kurs €/PLN powinien utrzymać się nieznacznie poniżej 4,30. W końcówce roku kluczowe dla złotego będą wydarzenia międzynarodowe. Problem hipotecznych kredytów walutowych przesunął się na przyszły rok z uwagi na ciągle niespójną linię orzeczniczą polskich sądów. W końcówce roku para €/PLN prawdopodobnie utrzyma się poniżej 4,35, a w zależności od otoczenia międzynarodowego nawet poniżej 4,30.

Tygodnik

11
gru
2019

Tygodnik ING 10-15.12.2019

Wybory w UK: duże szanse na wygraną Konserwatystów i przyspieszenie Brexitu. Posiedzenia Fed i EBC bez przełomu.

Więcej
26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej