Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Kolejne komplikacje w negocjacjach Chin i USA. Minutes Fed bez zaskoczeń.

21 lis 2019

Agencja Reutera donosi, że porozumienie handlowe między USA i Chinami najprawdopodobniej nie zostanie osiągnięte w tym roku. Według artykułu administracja D.Trumpa oczekuje pisemnego określenia harmonogramu zakupu produktów rolnych i energetycznych, podczas gdy strona chińska oczekuje redukcji ceł w wyższej skali niż proponują przedstawiciele USA.

Wiadomości zagraniczne

USA: Problemy z uzyskaniem porozumienia z Chinami.

 • Agencja Reutera donosi, że porozumienie handlowe między USA i Chinami najprawdopodobniej nie zostanie osiągnięte w tym roku. Według artykułu administracja D.Trumpa oczekuje pisemnego określenia harmonogramu zakupu produktów rolnych i energetycznych, podczas gdy strona chińska oczekuje redukcji ceł w wyższej skali niż proponują przedstawiciele USA. Tym samym wciąż niepewne pozostają decyzje dotyczące podwyżki ceł 15 grudnia.
 • Negocjacje utrudnią również czynniki polityczne. Amerykański Kongres wsparł protestujących w Hong Kongu, co błyskawicznie zostało potępione przez Państwo Środka. W przeszłości administracja Chin potrafiła odpowiedzieć na zagraniczne zarzuty o łamanie praw człowieka przez embargo na import produktów z krytykujących ją krajów (np. wobec Norwegii po przyznaniu nagrody Nobla dla Lu-Xiaobo).

USA: Minutes Fed potwierdza neutralne nastawienie.

 • Minutes Fed potwierdziło, że większość członków Komitetu jest zadowolona ze stanowiska wait-and-see. Widoczny jest jednak duży rozdźwięk wewnątrz komitetu. Gołębie skrzydło podkreślało możliwość kolejnych obniżek w razie pogorszenia koniunktury. Jastrzębie (najprawdopodobniej dwójka członków) chciała wprowadzić do komentarza pisemną deklarację braku zmian stóp procentowych.
 • W ocenie makroekonomicznej większość członków dalej uznaje, że wzrost powinien zachować przyzwoite poziomy, chociaż ryzyko skierowane jest ku silniejszemu spowolnieniu. Taki komunikat sugeruje, że kolejne decyzje podejmowane będą w oparciu o dane o aktywności gospodarczej. Uważamy, że negatywne zaskoczenia mogą wymusić dalsze luzowanie. Po ostatnich komentarzach odnośnie problemów z porozumieniem handlowym kontrakty terminowe implikują obniżenie stóp o 25pb w połowie roku.

Wiadomości krajowe

Wynagrodzenia: Kolejny spadek dynamiki w październiku.

 • Dziś poznamy październikowe dane o rynku pracy z sektora przedsiębiorstw. Spodziewamy się kolejnego spadku dynamiki wynagrodzeń z 6,6% do 6,3%r/r (konsensus 6,2%). Kontynuacja spowolnienia związana będzie w naszej ocenie z pogorszeniem warunków w przemyśle oraz usługach. Wzrost w handlu oraz budownictwie powinien utrzymać się za poziomie zbliżonym do ubiegłego miesiąca.
 • Spadek dynamiki płac stanowi zaskoczenie – badania Szybki Monitoring NBP wskazywały rosnący odsetek liczby przedsiębiorstw podwyższających wynagrodzenia. Niemniej dalej prognozujemy, że dynamika wzrostu w 1kw 2020 (po znacznej podwyżce płacy minimalnej) będzie zbliżona do 8%.
 • Dynamika zatrudnienia najprawdopodobniej pozostanie stabilna na poziomie 2,6%r/r. Badania ankietowe oraz deklaracje przedsiębiorstw wskazują na spadek popytu na pracę. Na razie objawia się on jednak głównie poprzez mniejszą liczbę firm zgłaszających niedobór pracowników, a nie zwolnienia.

RPP: Brak zmian stóp do końca kadencji prawdopodobny.

 • Członek RPP J.Żyżyński wskazał że stopy procentowej mogą pozostać stabilne do 2022 (końca kadencji RPP). Zapowiedział również, że wzrost inflacji w 1kw20 w okolice górnej granicy celu NBP nie powinien wpływać na działania władz monetarnych. Pytany o scenariusz działań w przypadku silniejszego spowolnienia stwierdził, że jest zwolennikiem jednorazowego dostosowania polityki (np. przez obniżenie stóp o 50pb), a nie stopniowego luzowania.

Komentarz rynkowy

 • Nastroje na rynkach popsuły wczoraj m.in. doniesienia agencji Reutera sugerujące, że porozumienie handlowe USA i Chin przesunie się na przyszły rok. Efektem był spadek rentowności zarówno na rynkach bazowych oraz POLGBs. Spread SPW wobec Bunda zawęził się o 1-2pb. Zmiany na rynku walutowym były mniejsze – kurs €/PLN utrzymał się blisko 4,29, a €/US$ ponad 1,1050.

Pesymizm na rynkach wspiera obligacje.

 • Wczorajsze doniesienia Reutera prawdopodobnie podtrzymają niepewność na rynkach także dziś. W kalendarium znów nie ma natomiast kluczowych danych z głównych gospodarek. W efekcie spodziewamy się stabilizacji lub lekkiego umocnienia papierów niemieckich i amerykańskich. Na przełomie tygodnia oczekujemy natomiast lekkiego wzrostu rentowności.
 • Optymizm na rynkach powinny wzmocnić publikowane jutro PMI ze strefy euro – naszym zdaniem wskażą one na poprawę koniunktury zarówno w przetwórstwie oraz usługach. Perspektywy długu w dalszym horyzoncie w dużym stopniu zależą od przebiegu rozmów USA i Chin. Nadal spodziewamy się częściowego porozumienia, co wiązać się powinno ze wzrostem rentowności w USA i Niemczech.
 • W naszej ocenie piątkowe PMI ze strefy euro przełożą się na umocnienie euro i powrót kursu €/US$ ponad 1,11. Ponieważ jednak rynek już od pewnego czasu przestał wyceniać obniżki stóp EBC reakcja kursu na dane będzie raczej umiarkowana.

Dziś aukcja zamiany SPW.

 • Dziś odbędzie się aukcja zamiany SPW. Spodziewamy się umiarkowanego popytu (nie więcej niż PLN4-5mld) – ilość papierów jakie można sprzedaż do MF jest już bardzo mała. Publikowane dziś i jutro dane z kraju najprawdopodobniej nie wpłyną na wyceny, gdyż RPP nie zmieni neutralnego nastawienia pod ich wpływem.
 • Zachowanie POLGBs w końcówce roku w naszej ocenie będzie zdeterminowane przez popyt ze strony krajowych banków, mierzących się z narastającą nadpłynnością. Do końca roku spodziewamy się zawężenia złotowych asset swapów do 10-12pb na długim końcu. W podobnej skali zawęzić się powinny również spready wobec krzywej niemieckiej.
 • Do publikacji jutrzejszych danych ze strefy euro kurs €/PLN powinien utrzymać się nieznacznie poniżej 4,30. W końcówce roku kluczowe dla złotego będą wydarzenia międzynarodowe. Problem hipotecznych kredytów walutowych przesunął się na przyszły rok z uwagi na ciągle niespójną linię orzeczniczą polskich sądów. W końcówce roku para €/PLN prawdopodobnie utrzyma się poniżej 4,35, a w zależności od otoczenia międzynarodowego nawet poniżej 4,30.

Tygodnik

11
gru
2019

Tygodnik ING 10-15.12.2019

Wybory w UK: duże szanse na wygraną Konserwatystów i przyspieszenie Brexitu. Posiedzenia Fed i EBC bez przełomu.

Więcej
26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej