Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

26 lis 2019

Chiński dziennik Global Times powołując się na źródła z administracji Państwa Środka doniósł, że uzyskano szeroki konsensus odnośnie spornych kwestii w negocjacjach handlowych z USA. Również amerykański sekretarz obrony R.O’Brien stwierdził, że istnieją realne szanse na zakończenie rokowań do końca roku.

Wiadomości zagraniczne

USA: Optymistyczne informacje o wstępnym porozumieniu z Chinami.

 • Chiński dziennik Global Times powołując się na źródła z administracji Państwa Środka doniósł, że uzyskano szeroki konsensus odnośnie spornych kwestii w negocjacjach handlowych z USA. Również amerykański sekretarz obrony R.O’Brien stwierdził, że istnieją realne szanse na zakończenie rokowań do końca roku.
 • Agencja Reutera poinformowała natomiast, że zakończenie pierwszego etapu negocjacji, najprawdopodobniej nie będzie miało dalszych następstw. Według artykułu administracja Chin nie planuje rozpoczynać negocjacji do czasu zakończenia kampanii prezydenckiej w USA (listopad 2020). Tym samym po najbardziej prawdopodobnym scenariuszem po ewentualnym ogłoszeniu wstępnego rozejmu będzie zachowanie status quo.

Niemcy: Poprawa ocen aktywności w badaniu Ifo.

 • Indeks Ifo wzrósł w listopadzie z 94,7 do 95pkt. Poprawa widoczna była pośród obu głównych komponentów tj. oceny sytuacji bieżącej oraz oczekiwań na kolejne 6 miesięcy. Badanie wskazuje na lepsze oceny głównie w sektorze usług oraz handlu detalicznego. Indeksy sporządzane dla sektora przemysłowego pozostały na poziomach zbliżonych do października, co dalej sygnalizuje kurczenie się tej branży.

Wiadomości krajowe

Sprzedaż: Niewielkie zmiany dynamiki w październiku.

 • Dynamika sprzedaży detalicznej wyrażona w cenach stałych wzrosła nieznacznie w październiku z 4,3% do 4,6%r/r, blisko rynkowych prognoz (4,3%). Po słabszym wrześniu ponownie odbiły kategorie opisujące zakupy bieżące tj. sprzedaż żywności oraz w sklepach niewyspecjalizowanych. Równocześnie dalej stosunkowo słaba pozostała sprzedaż paliwa. W kategoriach opisujących dobra trwałe nastąpiły niewielkie zmiany.
 • Brak silniejszego odbicia sprzedaży w październiku stosunkowo słabo rokuje dla perspektyw wzrostu konsumpcji w 4kw. W kolejnych miesiącach spodziewamy się stabilizacji dynamiki wzrostu sektora detalicznego. W efekcie konsumpcja prywatna powinna jedynie utrzymać dotychczasowy poziom (4,4%r/r) w bieżącym kwartale.

Budżet: Większy deficyt w październiku.

 • Deficyt w budżecie centralnym wzrósł w październiku z 1,8 do 3,2mld PLN. Po stronie dochodowej stosunkowo wysokie wzrosty widoczne były w przypadku CIT (w samym październiku 21%r/r) oraz PIT(8,9%). Negatywnie rozczarowała natomiast dynamika dochodów z VAT – wynik ok. 2,3%r/r jest dużo niższy od nominalnego tempa wzrostu konsumpcji.

Komentarz rynkowy

 • Tydzień rozpoczął się małymi zmianami na rynkach. Inwestorów nie zaskoczył niewielki wzrost indeksu Ifo. Praktycznie bez echa przeszły też informacje sugerujące postępy w rozmowach handlowych USA i Chin. Inwestorzy prawdopodobnie przyzwyczaili się już do wiadomości sugerujących szybkie porozumienie, którego ciągle jednak nie ma. Znikome znaczenie miały też dane z kraju.

Stabilne rentowności obligacji na rynkach bazowych.

 • W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji na bazowych rynkach długu. Kurs €/US$ najprawdopodobniej także utrzyma się w trendzie bocznym poniżej 1,11. W kolejnych dniach w zasadzie nie ma kluczowych danych z głównych gospodarek, a zeszłotygodniowe wyniki PMI ze strefy euro nie wzbudziły dużego optymizmu. Po generalnie sprzecznych doniesieniach z ostatnich tygodni wrażliwość inwestorów na plotki i spekulacje odnośnie postępów w rozmowach handlowych USA i Chin będzie prawdopodobnie mniejsza.

€/PLN blisko 4,30 do końca roku.

 • Krajowe obligacje powinny kontynuować umocnienie i zawęzić się w spreadzie do Bunda. Podaż długich instrumentów była w ostatnim czasie mała, w tym miesiącu odbyły się jedynie aukcje zamiany. Z drugiej strony narastająca nadpłynność krajowych banków najprawdopodobniej oznacza, że pozostaną one kupującymi na przełomie roku.
 • Dane z kraju powinny mieć małe przełożenie na wyceny. Rada Polityki Pieniężnej skutecznie przekonała inwestorów, że nie zmieni swojej polityki w najbliższych kwartałach, praktycznie bez względu na bieżące dane. Wczorajsze wyniki badania Ifo z Niemiec nieco uspokoiły inwestorów po zeszłotygodniowych PMI ze strefy euro. Ryzyko przebicia się pary €/PLN ponad 4,30 jest jednak ciągle wysokie.

Tygodnik

11
gru
2019

Tygodnik ING 10-15.12.2019

Wybory w UK: duże szanse na wygraną Konserwatystów i przyspieszenie Brexitu. Posiedzenia Fed i EBC bez przełomu.

Więcej
26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej