Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

13
gru
2019

Globalny optymizm. USA bliskie porozumienia z Chinami. Konserwatyści wygrali wybory przełamując impas w kwestii Brexitu.

Wg wstępnych wyników Konserwatyści mogą liczyć na 363 spośród 650 miejsc w Izbie Gmin. Oznacza to, że B.Johnson będzie mógł szybko ratyfikować porozumienie z Unią Europejską i z końcem stycznia wyprowadzić Wielką Brytanię ze Wspólnoty. Wtedy rozpocznie się okres przejściowy przeznaczony na wynegocjowanie docelowej umowy handlowej.

Więcej
12
gru
2019

FOMC prognozuje brak zmian stóp procentowych w USA w 2020. Dziś wybory w UK i decyzja EBC.

Dziś poznamy wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Sondaż Exit Poll opublikowany zostanie ok. 22.00. Według YouGov rządząca Paria Konserwatywna może liczyć na zdobycie 353 mandatów - 28 mandatów ponad bezwzględną większość. Jednak ich przewaga nad Laburzystami topnieje. W tym samym sondażu dwa tygodnie temu, Konserwatyści mogli liczyć na 40 mandatów więcej (393).

Więcej
11
gru
2019

Fed dalej w trybie wait-and-see. Luzowanie polityki możliwe w 2020.

Dziś zakończy się posiedzenie Fed. Bieżące dane z gospodarki zachęcają do utrzymania dotychczasowej retoryki. Zmiany prognoz stóp procentowych na wykresie dot-plot oraz projekcji makroekonomicznych członków FOMC będą najprawdopodobniej małe w stosunku do wrześniowej rundy.

Więcej
10
gru
2019

Amerykanie sygnalizują gotowość do odroczenia podwyżek ceł wymierzonych w Chiny.

Sekretarz ds. Rolnictwa S.Perdue stwierdził, że administracja USA najprawdopodobniej odroczy wprowadzenie nowych ceł na towary importowane z Chin. Wcześniej prezydent D.Trump deklarował podniesienie barier 15 grudnia, jeżeli nie zostanie uzyskane porozumienie handlowe.

Więcej
9
gru
2019

Torysi faworytami wyborów w Wielkiej Brytanii. Brak zmian w nastawieniu banków centralnych.

W czwartek odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne - sondaże dają najwięcej szans na zwycięstwo rządzącym Torysom Jednomandatowe okręgi wyborcze w Wielkiej Brytanii utrudniają dokładne przewidywanie wyników wyborów. W razie większości Torysów należy spodziewać się szybkiej ratyfikacji porozumienia z UE wynegocjowanego przez B.Johnsona.

Więcej
5
gru
2019

Mieszane dane z USA. Niemiecki przemysł na razie słaby. Rada niechętna do zmian.

Według danych agencji ADP zatrudnienie w sektorze prywatnym USA w grudniu wzrosło o skromne 67tys. wobec 121tys. nowych etatów przed miesiącem. To wynik zdecydowanie słabszy od konsensusu na poziomie 135tys. Jednak w tym miesiącu lepiej nadmiernie nie sugerować się wskazaniami ADP, widzimy rozbieżne komentarze jak strajk w GM wpłynął na wskazania ADP.

Więcej
4
gru
2019

Trump ponownie „wywraca stół”, trik negocjacyjny albo zmiana strategii. Dzisiaj indeks ISM dla usług w USA. Mocne odbicie kolejnego indeksu z Chin.

Prezydent D.Trump stwierdził, że nie spieszy się z zawarciem umowy handlowej z Chinami i dopuszcza możliwość opóźnienia jej aż na czas po wyborach prezydenckich w USA w listopadzie 2020. Administracja USA dodaje, że cła na US$160mld wejdą w życie 15 grudnia, jeżeli nie zostanie podpisane porozumienie USA-Chiny do tego czasu.

Więcej
3
gru
2019

Prezydent USA otwiera nowy front przeciw manipulatorom walutowym. Wzrost cen prądu w 2020 dla gospodarstw domowych.

Prezydent USA D.Trump poinformował, że planuje wprowadzić cła na import stali i aluminium z Brazylii oraz Argentyny (stawki kolejno 25% i 10%). Od marca 2018 oba kraje były wyłączone z barier na podstawie bilateralnych porozumień handlowych. Według tweetu D.Trumpa decyzja podyktowana jest silnym osłabieniem walut obydwu gospodarek.

Więcej
2
gru
2019

Ryzyko rozpadu koalicji w Niemczech. Poprawa koniunktury w Chinach. Słaba konsumpcja i inwestycje w Polsce.

Przedstawiciele niemieckiej partii SPD doprowadzili do zmiany władz ugrupowania. Dotychczasowy minister finansów O.Scholz oraz jego współpartner K.Geywitz ulegli w głosowaniu przeciwnikom koalicji z CDU/CSU N.Walter-Borjansowi oraz S.Esken.

Więcej
29
lis
2019

Słabe dane o sprzedaży w Niemczech. Złoty słabnie po orzeczeniu Sądu Najwyższego.

Dynamika sprzedaży detalicznej w Niemczech spadła w listopadzie z 3,4% do 0,8%r/r, istotnie poniżej prognoz (3%). Pierwsze szacunki dynamiki prezentują obraz ze stosunkowo wąskiej grupy sklepów – dlatego też, szacunki są często rewidowane.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

26 lis 2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Wiadomości zagraniczne

USA: Optymistyczne informacje o wstępnym porozumieniu z Chinami.

 • Chiński dziennik Global Times powołując się na źródła z administracji Państwa Środka doniósł, że uzyskano szeroki konsensus odnośnie spornych kwestii w negocjacjach handlowych z USA. Również amerykański sekretarz obrony R.O’Brien stwierdził, że istnieją realne szanse na zakończenie rokowań do końca roku.
 • Agencja Reutera poinformowała natomiast, że zakończenie pierwszego etapu negocjacji, najprawdopodobniej nie będzie miało dalszych następstw. Według artykułu administracja Chin nie planuje rozpoczynać negocjacji do czasu zakończenia kampanii prezydenckiej w USA (listopad 2020). Tym samym po najbardziej prawdopodobnym scenariuszem po ewentualnym ogłoszeniu wstępnego rozejmu będzie zachowanie status quo.

Niemcy: Poprawa ocen aktywności w badaniu Ifo.

 • Indeks Ifo wzrósł w listopadzie z 94,7 do 95pkt. Poprawa widoczna była pośród obu głównych komponentów tj. oceny sytuacji bieżącej oraz oczekiwań na kolejne 6 miesięcy. Badanie wskazuje na lepsze oceny głównie w sektorze usług oraz handlu detalicznego. Indeksy sporządzane dla sektora przemysłowego pozostały na poziomach zbliżonych do października, co dalej sygnalizuje kurczenie się tej branży.

Wiadomości krajowe

Sprzedaż: Niewielkie zmiany dynamiki w październiku.

 • Dynamika sprzedaży detalicznej wyrażona w cenach stałych wzrosła nieznacznie w październiku z 4,3% do 4,6%r/r, blisko rynkowych prognoz (4,3%). Po słabszym wrześniu ponownie odbiły kategorie opisujące zakupy bieżące tj. sprzedaż żywności oraz w sklepach niewyspecjalizowanych. Równocześnie dalej stosunkowo słaba pozostała sprzedaż paliwa. W kategoriach opisujących dobra trwałe nastąpiły niewielkie zmiany.
 • Brak silniejszego odbicia sprzedaży w październiku stosunkowo słabo rokuje dla perspektyw wzrostu konsumpcji w 4kw. W kolejnych miesiącach spodziewamy się stabilizacji dynamiki wzrostu sektora detalicznego. W efekcie konsumpcja prywatna powinna jedynie utrzymać dotychczasowy poziom (4,4%r/r) w bieżącym kwartale.

Budżet: Większy deficyt w październiku.

 • Deficyt w budżecie centralnym wzrósł w październiku z 1,8 do 3,2mld PLN. Po stronie dochodowej stosunkowo wysokie wzrosty widoczne były w przypadku CIT (w samym październiku 21%r/r) oraz PIT(8,9%). Negatywnie rozczarowała natomiast dynamika dochodów z VAT – wynik ok. 2,3%r/r jest dużo niższy od nominalnego tempa wzrostu konsumpcji.

Komentarz rynkowy

 • Tydzień rozpoczął się małymi zmianami na rynkach. Inwestorów nie zaskoczył niewielki wzrost indeksu Ifo. Praktycznie bez echa przeszły też informacje sugerujące postępy w rozmowach handlowych USA i Chin. Inwestorzy prawdopodobnie przyzwyczaili się już do wiadomości sugerujących szybkie porozumienie, którego ciągle jednak nie ma. Znikome znaczenie miały też dane z kraju.

Stabilne rentowności obligacji na rynkach bazowych.

 • W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji na bazowych rynkach długu. Kurs €/US$ najprawdopodobniej także utrzyma się w trendzie bocznym poniżej 1,11. W kolejnych dniach w zasadzie nie ma kluczowych danych z głównych gospodarek, a zeszłotygodniowe wyniki PMI ze strefy euro nie wzbudziły dużego optymizmu. Po generalnie sprzecznych doniesieniach z ostatnich tygodni wrażliwość inwestorów na plotki i spekulacje odnośnie postępów w rozmowach handlowych USA i Chin będzie prawdopodobnie mniejsza.

€/PLN blisko 4,30 do końca roku.

 • Krajowe obligacje powinny kontynuować umocnienie i zawęzić się w spreadzie do Bunda. Podaż długich instrumentów była w ostatnim czasie mała, w tym miesiącu odbyły się jedynie aukcje zamiany. Z drugiej strony narastająca nadpłynność krajowych banków najprawdopodobniej oznacza, że pozostaną one kupującymi na przełomie roku.
 • Dane z kraju powinny mieć małe przełożenie na wyceny. Rada Polityki Pieniężnej skutecznie przekonała inwestorów, że nie zmieni swojej polityki w najbliższych kwartałach, praktycznie bez względu na bieżące dane. Wczorajsze wyniki badania Ifo z Niemiec nieco uspokoiły inwestorów po zeszłotygodniowych PMI ze strefy euro. Ryzyko przebicia się pary €/PLN ponad 4,30 jest jednak ciągle wysokie.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej