Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

13
gru
2019

Globalny optymizm. USA bliskie porozumienia z Chinami. Konserwatyści wygrali wybory przełamując impas w kwestii Brexitu.

Wg wstępnych wyników Konserwatyści mogą liczyć na 363 spośród 650 miejsc w Izbie Gmin. Oznacza to, że B.Johnson będzie mógł szybko ratyfikować porozumienie z Unią Europejską i z końcem stycznia wyprowadzić Wielką Brytanię ze Wspólnoty. Wtedy rozpocznie się okres przejściowy przeznaczony na wynegocjowanie docelowej umowy handlowej.

Więcej
12
gru
2019

FOMC prognozuje brak zmian stóp procentowych w USA w 2020. Dziś wybory w UK i decyzja EBC.

Dziś poznamy wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Sondaż Exit Poll opublikowany zostanie ok. 22.00. Według YouGov rządząca Paria Konserwatywna może liczyć na zdobycie 353 mandatów - 28 mandatów ponad bezwzględną większość. Jednak ich przewaga nad Laburzystami topnieje. W tym samym sondażu dwa tygodnie temu, Konserwatyści mogli liczyć na 40 mandatów więcej (393).

Więcej
11
gru
2019

Fed dalej w trybie wait-and-see. Luzowanie polityki możliwe w 2020.

Dziś zakończy się posiedzenie Fed. Bieżące dane z gospodarki zachęcają do utrzymania dotychczasowej retoryki. Zmiany prognoz stóp procentowych na wykresie dot-plot oraz projekcji makroekonomicznych członków FOMC będą najprawdopodobniej małe w stosunku do wrześniowej rundy.

Więcej
10
gru
2019

Amerykanie sygnalizują gotowość do odroczenia podwyżek ceł wymierzonych w Chiny.

Sekretarz ds. Rolnictwa S.Perdue stwierdził, że administracja USA najprawdopodobniej odroczy wprowadzenie nowych ceł na towary importowane z Chin. Wcześniej prezydent D.Trump deklarował podniesienie barier 15 grudnia, jeżeli nie zostanie uzyskane porozumienie handlowe.

Więcej
9
gru
2019

Torysi faworytami wyborów w Wielkiej Brytanii. Brak zmian w nastawieniu banków centralnych.

W czwartek odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne - sondaże dają najwięcej szans na zwycięstwo rządzącym Torysom Jednomandatowe okręgi wyborcze w Wielkiej Brytanii utrudniają dokładne przewidywanie wyników wyborów. W razie większości Torysów należy spodziewać się szybkiej ratyfikacji porozumienia z UE wynegocjowanego przez B.Johnsona.

Więcej
5
gru
2019

Mieszane dane z USA. Niemiecki przemysł na razie słaby. Rada niechętna do zmian.

Według danych agencji ADP zatrudnienie w sektorze prywatnym USA w grudniu wzrosło o skromne 67tys. wobec 121tys. nowych etatów przed miesiącem. To wynik zdecydowanie słabszy od konsensusu na poziomie 135tys. Jednak w tym miesiącu lepiej nadmiernie nie sugerować się wskazaniami ADP, widzimy rozbieżne komentarze jak strajk w GM wpłynął na wskazania ADP.

Więcej
4
gru
2019

Trump ponownie „wywraca stół”, trik negocjacyjny albo zmiana strategii. Dzisiaj indeks ISM dla usług w USA. Mocne odbicie kolejnego indeksu z Chin.

Prezydent D.Trump stwierdził, że nie spieszy się z zawarciem umowy handlowej z Chinami i dopuszcza możliwość opóźnienia jej aż na czas po wyborach prezydenckich w USA w listopadzie 2020. Administracja USA dodaje, że cła na US$160mld wejdą w życie 15 grudnia, jeżeli nie zostanie podpisane porozumienie USA-Chiny do tego czasu.

Więcej
3
gru
2019

Prezydent USA otwiera nowy front przeciw manipulatorom walutowym. Wzrost cen prądu w 2020 dla gospodarstw domowych.

Prezydent USA D.Trump poinformował, że planuje wprowadzić cła na import stali i aluminium z Brazylii oraz Argentyny (stawki kolejno 25% i 10%). Od marca 2018 oba kraje były wyłączone z barier na podstawie bilateralnych porozumień handlowych. Według tweetu D.Trumpa decyzja podyktowana jest silnym osłabieniem walut obydwu gospodarek.

Więcej
2
gru
2019

Ryzyko rozpadu koalicji w Niemczech. Poprawa koniunktury w Chinach. Słaba konsumpcja i inwestycje w Polsce.

Przedstawiciele niemieckiej partii SPD doprowadzili do zmiany władz ugrupowania. Dotychczasowy minister finansów O.Scholz oraz jego współpartner K.Geywitz ulegli w głosowaniu przeciwnikom koalicji z CDU/CSU N.Walter-Borjansowi oraz S.Esken.

Więcej
29
lis
2019

Słabe dane o sprzedaży w Niemczech. Złoty słabnie po orzeczeniu Sądu Najwyższego.

Dynamika sprzedaży detalicznej w Niemczech spadła w listopadzie z 3,4% do 0,8%r/r, istotnie poniżej prognoz (3%). Pierwsze szacunki dynamiki prezentują obraz ze stosunkowo wąskiej grupy sklepów – dlatego też, szacunki są często rewidowane.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 13-17.11.2019

13 lis 2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

  • Na rynkach dominuje obecnie umiarkowany optymizm. Komentarze chińskiej administracji sugerują nie tylko perspektywę szybkiego porozumienia handlowego z USA, ale także możliwość obustronnego zniesienia części barier celnych wprowadzonych w ostatnim czasie. To bardziej pozytywny scenariusz dla wzrostu niż dotychczas wyceniały rynki – mówiono raczej o niewprowadzeniu nowych ceł w grudniu. Nakłada się na to seria lepszych od oczekiwań danych z Europy i USA.
  • W tym tygodniu inwestorzy pozostaną skupieni na rozmowach handlowych, poznamy też sporo danych z USA i strefy euro. W naszej ocenie rozkład ryzyka wskazuje raczej na kontynuację wzrostów rentowności na amerykańskim i niemieckim rynku długu. Od dołka z końca sierpnia wzrost rentowności jest już duży (blisko 40pb w przypadku Bunda), całkowicie wygasły też oczekiwania na szybkie poluzowanie polityk EBC, czy Fed. Dalszy wzrost rentowności długich papierów w końcówce roku nie powinien więc przekroczyć 20pb. W najbliższych dniach kurs €/US$ w naszej ocenie utrzyma się blisko 1,10.
  • POLGBs znalazły się pod większą presją niż rynki bazowe, co prawdopodobnie wynika z dalszej redukcji zaangażowania ze strony inwestorów zagranicznych. Popyt na SPW powinien poprawić się w najbliższych dniach, m.in. z uwagi na niską podaż papierów w tym miesiącu (odbędą się tylko przetargi zamian). Odpływ inwestorów zagranicznych może tymczasowo zahamować umocnienie złotego, mimo generalnie pozytywnego sentymentu do walut rynków wschodzących. Tym niemniej w ciągu tego tygodnia para €/PLN i tak powinna przetestować ostatnie dołki na 4,25.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej