Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Bez zmian polityki EBC w najbliższych miesiącach.

28 lis 2019

Wczoraj poznaliśmy wypowiedzi kilku przedstawicieli Rady Prezesów EBC. Główny Ekonomista banku P.Lane stwierdził, że przegląd polityki pieniężnej najprawdopodobniej nie przyniesie istotnych zmian w nadchodzących miesiącach.

Wiadomości zagraniczne

EBC: Brak zmian polityki w najbliższych miesiącach.

 • Wczoraj poznaliśmy wypowiedzi kilku przedstawicieli Rady Prezesów EBC. Główny Ekonomista banku P.Lane stwierdził, że przegląd polityki pieniężnej najprawdopodobniej nie przyniesie istotnych zmian w nadchodzących miesiącach. Prezes Banku Francji F.Villeroy de Galhau oraz Holandii K.Knot zasugerowali, że debata wewnątrz komitetu skoncentrowana będzie m.in. jak komunikować cel inflacyjny oraz jak kształtować oczekiwania odnośnie stóp procentowych w momencie wzrostu inflacji. Podobna deklaracja pojawiła się również w anonimowym komentarzu dla Bloomberga.
 • Według informacji Financial Times prezes EBC C.Lagarde postuluje włączenie w przegląd tematu ochrony klimatu. Artykuł nie przedstawia informacji o ewentualnych instrumentach jakie wykorzystywać może instytucja.

Niemcy: Niewielki wzrost inflacji w listopadzie.

 • Dzisiaj poznamy wstępne dane o inflacji w Niemczech – rynkowe prognozy wskazują na drobny wzrost CPI w listopadzie z 1,1 do 1,2%r/r. Wyższa dynamika związana będzie z podniesieniem się inflacji bazowej. Spodziewamy się niewielkiej reakcji na rynkach – większe zmiany towarzyszą obecnie raczej informacjom o aktywności gospodarczej.

USA: Amerykańskie wzrost w 3kw zrewidowany w górę.

 • Drugi szacunek wzrostu PKB w 3kw został podniesiony z 1,9% do 2,1%kw/kw po zannualizowaniu. Nieco wyższe od oczekiwań były m.in. wydatki konsumpcyjne, dalej stosunkowo słabo kształtowały się inwestycje przedsiębiorstw. Publikacja miała stosunków słaby wydźwięk. Kalendarz amerykańskich danych jest dzisiaj pusty z uwagi na święto dziękczynienia.

Wiadomości krajowe

RPP: Niewielkie poparcie dla podwyżek stóp procentowych.

 • Członek Ł.Hardt stwierdził, że warto rozważyć modyfikacje reguły wydatkowej uwzględniając niskie koszty obsługi długu. Zaznaczył, że jej bieżący kształt ogranicza możliwość reakcji na spowolnienie. Ł.Hardt zadeklarował również, że dalsze obniżki stóp najprawdopodobniej nie przyniosą korzyści w postaci wzrostu akcji kredytowej.

Komentarz rynkowy

 • Na rynkach bazowych nie doszło wczoraj do większych zmian. Rentowność Bunda była stabilna, a kurs €/US$ utrzymał się ponad 1,10. Zgodnie z oczekiwaniami dane z głównych gospodarek nie zaskoczyły na tyle aby przekuć uwagę inwestorów. Umocnienie kontynuowały natomiast POLGBs – rentowność 10latki obniżyła się o 3pb. To najprawdopodobniej efekt dalszych zakupów ze strony lokalnych banków. Kurs €/PLN kontynuował wzrost po przełamaniu 4,30 i zakończył dzień na 4,31.

Bazowe rynki długu i €/US$ w trendzie bocznym.

 • Publikowane dziś i jutro dane z głównych gospodarek najprawdopodobniej nie wywołają większych zmian na rynkach. Nie spodziewamy się też, aby ew. kolejne doniesienia z frontu handlowego wywołały większe zmiany wycen. Doniesienia Reutera sugerują, że zbliżające się porozumienie dotyczyć będzie w zasadzie tylko rynku żywności, a kluczowa część rozmów zacznie toczyć się już po wyborach prezydenckich w USA (listopad 2020). Dlatego w końcówce tygodnia kurs €/US$ powinien utrzymać się blisko 1,10. Na bazowych rynkach długu oczekujemy stabilizacji lub lekkiego spadku rentowności.

Umocnienie POLGBs, wzrost €/PLN.

 • Umocnienie prawdopodobnie kontynuować będą natomiast POLGBs, najprawdopodobniej nie tylko w końcówce tygodnia, ale także roku. Dane o podaży pieniądza potwierdzają narastającą nadpłynność krajowych banków, które zmuszone są lokować ją w SPW. Skala spadku rentowności będzie w dużym stopniu zależeć od podaży papierów. Nie można wykluczyć, że MF zrezygnuje z aukcji sprzedaży w grudniu z uwagi na sporą ilość środków na rachunkach Ministerstwa. Przy niskiej, przedświątecznej płynności może to prowadzić do sporych ruchów.
 • Po przełamaniu oporu na 4,30 kurs €/PLN powinien kontynuować wzrost w kierunku 4,32. Nie zakładamy dużej zmienności kursu pod koniec roku. Spadek ryzyka związanego z polityką handlową powinien stabilizować waluty rynków wschodzących. Krajowe ryzyka, przede wszystkim związane z problemem walutowych kredytów hipotecznych, również odsunęły się w czasie.

Tygodnik

11
gru
2019

Tygodnik ING 10-15.12.2019

Wybory w UK: duże szanse na wygraną Konserwatystów i przyspieszenie Brexitu. Posiedzenia Fed i EBC bez przełomu.

Więcej
26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej