Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Słabe dane o sprzedaży w Niemczech. Złoty słabnie po orzeczeniu Sądu Najwyższego.

29 lis 2019

Dynamika sprzedaży detalicznej w Niemczech spadła w listopadzie z 3,4% do 0,8%r/r, istotnie poniżej prognoz (3%). Pierwsze szacunki dynamiki prezentują obraz ze stosunkowo wąskiej grupy sklepów – dlatego też, szacunki są często rewidowane.

Wiadomości zagraniczne

Niemcy: Głęboki spadek dynamiki sprzedaży detalicznej.

 • Dynamika sprzedaży detalicznej w Niemczech spadła w listopadzie z 3,4% do 0,8%r/r, istotnie poniżej prognoz (3%). Pierwsze szacunki dynamiki prezentują obraz ze stosunkowo wąskiej grupy sklepów – dlatego też, szacunki są często rewidowane. Zupełnie odwrotny obraz przedstawiają również raporty niemieckiego związku handlowców – wskazywały one na oczekiwania dużego wzrostu obrotów w Black Friday i Cyber Monday.
 • Dzisiejsze dane wskazują na istotne ryzyko dalszego spowolnienia wzrostu niemieckiego PKB w 4kw. Prognozujemy, że dynamika obniży się z 0,5% do 0,3%r/r

Strefa euro: Stabilizacja dynamiki inflacji HICP.

 • Dziś poznamy wstępny szacunek inflacji HICP w listopadzie. Spodziewamy się stabilizacji zarówno w przypadków głównego wskaźnika (0,7%) oraz części bazowej (1,1%). Rynkowe prognozy są wyższe i wynoszą kolejno 0,9% oraz 1,2%r/r, chociaż należy podkreślić duży rozrzut między szacunkami. Dane z krajów członkowskich nie dają jednoznacznego obrazu co do potencjalnego trendu – w Niemczech dynamika HICP (1,2%r/r) ukształtowała się nieznacznie powyżej prognoz (1,1%), jednak odwrotny obraz przedstawia krajowa metodologia CPI. Również bieżące komentarze członków Rady Prezesów EBC wskazują na większą wrażliwość na dane o aktywności gospodarczej.

Wiadomości krajowe

PKB: Niewielka reakcja na finalne dane.

 • Dziś opublikowany zostanie drugi szacunek PKB – najprawdopodobniej potwierdzi on dynamikę wzrostu na poziomie 3,9%r/r. Spodziewamy się stabilizacji dynamiki wzrostu konsumpcji prywatnej (4,4%), spowolnienia inwestycji (z 9% do 5,2%r/r) oraz pozytywnej kontrybucji eksportu netto. Ubiegłotygodniowe dane sugerują ryzyko dalszego spadku dynamiki PKB w 4kw.

CPI: Prawdopodobny spadek dynamiki w listopadzie. Pełne dane w środę.

 • Równolegle opublikowany zostanie wstępny szacunek CPI w listopadzie. Na podstawie danych z biuletynu GUS szacujemy, że dynamika utrzyma się na poziomie 2,5%r/r, nieco poniżej rynkowych prognoz (2,6%). Inflacja bazowa będzie kontynuować wzrost z 2,4% do 2,5%r/r.
 • Kolejny wzrost inflacji nastąpi w grudniu – dynamika głównego indeksu zbliży się do 3%r/r. Najwyższy wzrost odnotujemy w 1kw, gdzie poziom inflacji będzie zbliżony do górnej granicy celu NBP (3,5%r/r) z uwagi na wysoką dynamikę inflacji bazowej oraz efekty statystyczne przy cenach żywności. W dalszej części roku inflacja powróci bliżej celu Banku (2,5%r/r), wciąż jednak obserwować będziemy ponadprzeciętną kontrybucje inflacji bazowej. Taka struktura wzrostu może powodować przekraczanie celu NBP w momencie wystąpienia zaburzeń o charakterze podażowym (np. słabe zbiory, problemy na rynku ropy naftowej).

Komentarz rynkowy

 • Z uwagi na święto w USA zmiany na rynkach były wczoraj niewielkie. w Handel Treasuries nie odbył się. Na tym tle wyróżnił się jednak złoty – kurs €/PLN wzrósł powyżej 4,32, czyli najwyżej od wczesnego października. Było to m.in. efektem orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie walutowego kredytu hipotecznego. Sad stanął po stronie kredytobiorcy, sugerując rozwiązania skłaniające do zakładania kolejnych pozwów bankom (konwersja kredytu na PLN, ale z utrzymaniem stawki Libor). Przypomniało to rynkom, że niejednoznaczne orzeczenie TSUE z października nie oznacza końca problemu.

Słabe dane z Niemiec wsparciem dla Bundów.

 • Dziś rano poznaliśmy zdecydowanie gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej z Niemiec. To dosyć zmienny wskaźnik, ale po ostatnich spadkach PMI w usługach może budować obawy przed pogorszeniem popytu konsumpcyjnego w strefie euro. Efektem obaw będzie najprawdopodobniej umocnienie Bunda oraz spadek €/US$ poniżej 1,10 przełomie tygodnia. Komentarze z EBC potwierdzają jednak, że bank nie zmieni swojej polityki w najbliższym czasie – stąd reakcja rynków powinna być umiarkowana. Publikowane dziś dane o inflacji ze strefy euro najprawdopodobniej nie wpłyną istotnie na wyceny -  uwagę inwestorów przykuwają raczej wyniki sfery realnej.

Złoty może kontynuować osłabienie.

 • Wyrok Sadu Najwyższego przypomniał inwestorom o problemie walutowych kredytów hipotecznych w dość niefortunnym momencie – po przełamaniu 4,30. Przy niskiej przedświątecznej zmienności rodzi to ryzyko dotarcia pary do kolejnego oporu na 4,35 nawet w przyszłym tygodniu. Tym niemniej niespójna linia orzecznicza krajowych sądów nie wskazuje, aby decyzje o odsalutowaniu kredytów (wymuszające na bankach sprzedaż PLN za CHF) miały nastąpić szybko. Dlatego o ile nie nastąpi istotne pogorszenie w otoczeniu międzynarodowym kurs €/PLN powinien utrzymać się poniżej 4,37 do końca roku.
 • Spodziewamy się umocnienia POLGBs zarówno dziś w ślad za Bundem, jak i w zasadzie do końca roku. Dane o podaży pieniądza potwierdzają narastającą nadpłynność krajowych banków, które zmuszone są lokować ją w SPW. Wielkość spadków rentowności zależeć będzie prawdopodobnie od dwóch czynników – skali osłabienia PLN oraz podaży papierów w grudniu. Nie można wykluczyć, że MF zrezygnuje z aukcji sprzedaży w grudniu z uwagi na sporą ilość środków na rachunkach Ministerstwa.

Tygodnik

11
gru
2019

Tygodnik ING 10-15.12.2019

Wybory w UK: duże szanse na wygraną Konserwatystów i przyspieszenie Brexitu. Posiedzenia Fed i EBC bez przełomu.

Więcej
26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej