Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Prezydent USA otwiera nowy front przeciw manipulatorom walutowym. Wzrost cen prądu w 2020 dla gospodarstw domowych.

3 gru 2019

Prezydent USA D.Trump poinformował, że planuje wprowadzić cła na import stali i aluminium z Brazylii oraz Argentyny (stawki kolejno 25% i 10%). Od marca 2018 oba kraje były wyłączone z barier na podstawie bilateralnych porozumień handlowych. Według tweetu D.Trumpa decyzja podyktowana jest silnym osłabieniem walut obydwu gospodarek.

Wiadomości zagraniczne

USA: Nowy front wojen handlowych.

 • Prezydent USA D.Trump poinformował, że planuje wprowadzić cła na import stali i aluminium z Brazylii oraz Argentyny (stawki kolejno 25% i 10%). Od marca 2018 oba kraje były wyłączone z barier na podstawie bilateralnych porozumień handlowych. Według tweetu D.Trumpa decyzja podyktowana jest silnym osłabieniem walut obydwu gospodarek. Amerykańska administracja oskarża tamtejsze władze o celowe manipulacje kursowe dla poprawy konkurencyjności eksportu.
 • Chiny odpowiedziały na amerykańska rezolucję w sprawie Hong Kongu poprzez sankcje dyplomatyczne tj. zawieszenie wiz dla działaczy amerykańskich organizacji społecznych wspierających walkę o prawa człowieka (National Endowment for Democracy, Human Rights Watch i Freedom House) oraz zabroniły korzystania okrętom US Navy z portów Hong Kongu. Sankcje nie objęły jedna relacji handlowych – według informacji z Chińskiej administracji umowa handlowa (tzw. narrow deal albo phase one deal) jest wciąż prawdopodobna i należy rozdzielić oba tematy.
 • Wczorajsze wydarzenia pokazują, że prezydent USA otwiera nowy front przeciw manipulatorom walutowym, do którego będzie używał ceł. To następstwo propozycji Departamentu Handlu. Z różnych kalkulacji wynika, że umowa handlowa z Chinami (tzw. narrow deal albo phase one deal) jest niezagrożona.

USA: Indeks ISM dla przemysłu dalej w tendencji spadkowej.

 • Listopadowe badanie ISM przyniosło kolejny spadek głównego indeksu z 48,3 do 48,1pkt. Raport wskazuje na pogorszenie się ocen odnośnie nowych zamówień oraz zatrudnienia. Indeks opisujący bieżącą aktywność wzrósł z 46,2 do 49,1pkt., ale pozostaje na poziomie sugerującym kurczenie się sektora. Po publikacji danych model prognostyczny Atlanta Fed GDP Now obniżył szacunek na 4kw z 1,7% do 1,3%kw/kw po zannualizowaniu.

Wiadomości krajowe

PMI: Odbicie indeksu – wciąż słabe poziomy.

 • Indeks PMI odbił w listopadzie z 45,6 do 46,7pkt. Komentarz Markit wskazuje na słabe oceny nowych zamówień krajowych i eksportowych, czy bieżącej produkcji. Historycznie najsłabsze poziomy osiągnęły 12-miesięczne prognozy menedżerów ds. logistyki.
 • Badanie Markit najprawdopodobniej wskazuje nadmiernie pesymistyczny obraz sektora. W październiku mimo spadku PMI doszło do poprawy dynamiki produkcji przemysłowej po usunięciu czynników sezonowych. Łącznie w 4kw19 wzrost w sektorze przemysłowym będzie najprawdopodobniej jedynie nieznacznie niższy od 3,3%r/r obserwowanym w ubiegłym kwartale.

CPI: Podwyżka cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2020.

 • Minister rozwoju J.Emilewicz wskazała, że należy spodziewać się podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w przyszłym roku o 5-7%r/r. Taka decyzja podwyższy przyszłoroczną inflację CPI o ok. 0,25pp. W dotychczasowych prognozach CPI zakładaliśmy wzrost całego rachunku za energię elektryczną o 4%, ponieważ energia to jego połowa, więc przy założeniu że opłaty dystrybucyjne się nie zmienią (a to druga połowa rachunku), efektywnie zakładaliśmy około 8% wzrost cen energii . Dlatego decyzja ta nie wpływa istotnie na naszą ścieżkę inflacji. Po ostatnim nieco wyższym odczycie cen żywności za listopad, szczyt inflacji w 1kw19 znajduje się nieznaczne powyżej górnej granicy celu NBP, tj. 3,5%r/r. W kolejnych kwartałach inflacja powróci jednak bliżej środka celu, tj. 2,5%r/r.

Komentarz rynkowy

 • Na początku tygodnia uwagę inwestorów zdominowały zdecydowanie lepsze od oczekiwań PMI z Chin oraz słabszy ISM dla przemysłu z USA. Efektem był silny wzrost rentowności, widoczny zwłaszcza w Europie (8pb w przypadku Bunda) – inwestorzy liczą, że ożywienie w Azji przełoży się na poprawę koniunktury w nastawionych na eksport gospodarkach strefy euro. W przypadku POLGBs ruch był o połowę mniejszy. Podobnie słaby ISM z przemysłu w USA, pomógł euro przekładając się na wzrost €/US$ z 1,1020 do 1,1080. Wzrost optymizmu na rynkach i osłabienie dolara przełożyły się na silne umocnienie złotego - €/PLN spadł z 4,32 do 4,2850.

ISM z sektora usług kluczowe dla rynków.

 • W dalszej części tygodnia zachowanie rynków prawdopodobnie zdeterminują jutrzejsze ISM z sektora usług USA. W razie kolejnego zaskoczenia na minus (którego jednak się nie spodziewamy) kurs €/US$ powinien przebić się ponad 1,11. Kwestie polityki handlowej mogą mieć znaczenie dla rynku o ile szerzej dyskutowane będzie wprowadzenie ceł na import z UE przez USA.
 • Uważamy, że porozumienie USA z Chinami (tzw. narrow deal albo phase one deal) jest bliskie pomimo rozpoczęcia przez Trumpa używania ceł wobec innych krajów, dalsza część rozmów z Chinami zacznie toczyć się już po wyborach prezydenckich w USA (listopad 2020).
 • ISA z USA prawdopodobnie zdeterminują też zachowanie rynku długu w tym tygodniu. Widzimy większe szanse na osłabienie papierów, szczególnie w przypadku Bunda. Poprawa koniunktury w Azji (poza lepszymi PMI z Chin poprawiły się też wskaźniki w innych dużych gospodarkach regionu) daje nadzieje na odbudowę aktywności w europejskich branżach eksportowych. Nakłada się na to perspektywa zmian politycznych w Niemczech – w koalicyjnym SPD zwycięstwo odniosło dwoje kandydatów opowiadających się za bardziej lewicową polityką. Oznacza to rosnące szanse na impuls fiskalny, czy wysoki wzrost płacy minimalnej.

Zawężenie spreadów POLGBs wobec krzywej niemieckiej.

 • Zawężenie spreadów POLGBs wobec krzywej niemieckiej pozostaje najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na końcówkę roku, szczególnie gdyby doszło do dalszego wzrostu rentowności Bunda. W tym miesiącu odbędzie się wyłącznie aukcja zamiany, która z racji na małą ilość dostępnych papierów do odsprzedaży Ministerstwo powinna mieć małą skalę. Oczekujemy natomiast sztywnego popytu ze strony krajowych banków, które z uwagi na nadpłynność zmuszone są zwiększać zaangażowanie w SPW. Decyzja o podwyżce cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będzie mieć umiarkowane przełożenie na rynek – inwestorzy nie spodziewają się, że wpłynie ona na decyzje RPP.
 • Do końca tygodnia kurs €/PLN powinien wrócić ponad poziom 4,30. Wczorajsze umocnienie złotego to raczej zbieg korzystnych wydarzeń, a nie zapowiedź zmiany trendu. Krajowej walucie ciąży m.in. ryzyko związane z hipotecznymi kredytami walutowymi. Wg informacji z jednego z podmiotów zajmujących się pomocą kredytobiorcom ilość nowych spraw drastycznie rośnie.

Tygodnik

11
gru
2019

Tygodnik ING 10-15.12.2019

Wybory w UK: duże szanse na wygraną Konserwatystów i przyspieszenie Brexitu. Posiedzenia Fed i EBC bez przełomu.

Więcej
26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej