Chargeback, czyli jak bank zabezpiecza Twoje zakupy kartą?

2020-06-01

Kupowanie w sieci jest szybkie, wygodne, a przede wszystkim – bezpieczne. Wie o tym ponad 62% Polaków1. Ale jak płacić online, żeby uchronić się przed nieuczciwymi sprzedawcami? Jeśli wybierzesz płatność kartą, w razie problemów bank pomoże Ci odzyskać pieniądze.

Płacisz kartą za zakupy przez internet? W razie nieudanej transakcji chroni Cię postępowanie chargeback.

Obciążenie zwrotne, czyli jak działa chargeback?

Załóżmy, że w zagranicznym sklepie online zamawiasz dość drogi rower. Płacisz kartą, dostajesz od sprzedawcy potwierdzenie transakcji i... kontakt się urywa. Choć pieniądze zniknęły z konta bankowego od razu, Twój nowy rower nigdy do Ciebie nie dotarł, a sklep nie odpisuje na mejle.

W takiej sytuacji możesz zwrócić się do nas, do Twojego banku, a my w Twoim imieniu wystąpimy o zwrot. Dzięki bezpłatnej usłudze chargeback, w razie oszustwa możesz odzyskać pieniądze.

Ochrona zadziała także wtedy, gdy otrzymasz towar niezgodny z opisem albo zauważysz, że pieniądze zostały pobrane z konta dwa razy. W ten sposób chronimy Twoje transakcje wykonane kartą do konta, kredytową lub przedpłaconą – zarówno online, jak i fizycznie (w bankomacie czy terminalu).

icon

Jeśli nie dotarł do Ciebie zamówiony towar...

... albo produkt jest uszkodzony, zacznij od próby kontaktu ze sklepem. Jeśli nie uda Wam się wyjaśnić tej sprawy, prześlij nam opis sytuacji i swoją korespondencję ze sprzedawcą.

Chargeback a ochrona zakupionych usług

Reklamować możesz nie tylko transakcje w sklepach internetowych. Procedura chargeback chroni Cię także wtedy, gdy kartą płacisz za bilety na wydarzenia, usługi noclegowe albo loty.

Jeśli linie z jakiegoś powodu odwołały Twój lot, a nie chcą wywiązać się z reklamacji, możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy w procesie chargeback.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć swój telefon

Zobacz także: Jak zabezpieczyć swój telefon

Pełna ochrona zakupów online z ubezpieczeniem do karty

Oprócz chargebacka, dla pełni bezpieczeństwa warto mieć też ubezpieczoną kartę.

Nie zawsze chcesz płacić za zakupy kartą – dzięki ubezpieczeniu możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy nawet przy transakcji zrealizowanych BLIKIEM lub przelewem internetowym.

Ubezpieczenie może chronić Twoją kartę, pieniądze i zakupy online lub Ciebie i najbliższych – tak po prostu, na co dzień.

To tylko kilka złotych miesięcznie, które zabezpieczy Cię na wypadek:

  • nieudanych zakupów w internecie – niezależnie od metody płatności
  • nieuprawnionego użycia karty przez złodzieja
  • kradzieży lub utraty gotówki pobranej z bankomatu lub przez cashback 
  • kradzieży telefonu, portfela, karty i dokumentów
  • przypadkowego wyrządzenia szkody osobom trzecim (np. zalania sąsiadów przez zepsutą pralkę) – z OC w życiu prywatnym
Zobacz jak Ty możesz chronić swoją kartę i płacić bezpiecznie

Zobacz jak Ty możesz chronić swoją kartę i płacić bezpiecznie

Chcesz ubezpieczyć kartę do konta?

Więcej o ubezpieczeniu karty

Co jeszcze możesz zrobić, żeby Twoje zakupy w sieci były bardziej bezpieczne? Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego bankowania i przeczytaj, jak jeszcze możesz płacić w sieci.

 

1 https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/raport-e-commerce.html [02.06.2020].