Czym jest upadłość konsumencka i jak z niej skorzystać?

2020-05-20

Masz trudną sytuację finansową, nie możesz poradzić sobie ze spłatą zobowiązań? Według Biura Informacji Kredytowej coraz większa liczba Polaków decyduje się na upadłość konsumencką. Zobacz, jak to działa i kto może się o nią ubiegać.

Nie możesz poradzić sobie z sytuacją finansową i spłatą zobowiązań, sprawdź, czy upadłość konsumencka jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Upadłość konsumencka - czym jest?

To postępowanie sądowe skierowane wyłącznie dla osób prywatnych, które nie prowadzą działalności. Daje możliwość oddłużenia osobom niewypłacalnym. Sąd decyduje, czy i w jakiej części umorzyć wierzytelności. 

Decyzją sądu upadłemu konsumentowi przydzielony zostaje syndyk, który od tej pory wyłącznie dysponuje majątkiem dłużnika. Z jednej strony ma zapewnić upadłemu ustabilizowanie finansowej i życiowej sytuacji ("nowy start"), z drugiej zaspokoić interesy wierzycieli. 

Majątek dłużnika wchodzi w skład masy upadłościowej i służy syndykowi spłaceniu wierzytelności. Jeśli sąd nie umorzy całości zadłużenia, może ustalić plan spłat lub sprzedaż mienia konsumenta, żeby spłacić zobowiązania względem wierzycieli. Warto więc zastanowić się, czy upadłość konsumencka to najlepsze możliwe rozwiązanie. 

Zobacz także: Jak korzystać z konta z upadłością konsumencką?

Zobacz także: Jak korzystać z konta z upadłością konsumencką?

Kto może ubiegać się o upadłość konsumencką?

Po nowelizacji zapisów prawa z początku 2020 roku o ustanowienie upadłości mogą ubiegać się też konsumenci, którzy popadli w zadłużenie nie tylko z przyczyn obiektywnych, jak utrata pracy, także przez umyślne postępowanie - choć oczywiście stosunek sądu i przebieg postępowania mogą być inne dla takich osób.

Wniosek do sądu może wnieść zarówno dłużnik jak i jego wierzyciel. Wiele osób korzysta też z pomocy kancelarii prawnych - zarówno przy przygotowaniu pisma jak i w trakcie dalszego postępowania sądowego, które ma na celu wykazanie, że osoba zadłużona nie ma możliwości spłacenia zaległych zobowiązań.