Masz trudną sytuację finansową, nie możesz poradzić sobie ze spłatą zobowiązań? Według Biura Informacji Kredytowej coraz większa liczba Polaków decyduje się na upadłość konsumencką. Zobacz, jak to działa i kto może się o nią ubiegać.
Upadłość konsumencka - czym jest?
To postępowanie sądowe skierowane wyłącznie dla osób prywatnych, które nie prowadzą działalności. Daje możliwość oddłużenia osobom niewypłacalnym. Sąd decyduje, czy i w jakiej części umorzyć wierzytelności.
Decyzją sądu upadłemu konsumentowi przydzielony zostaje syndyk, który od tej pory wyłącznie dysponuje majątkiem dłużnika. Z jednej strony ma zapewnić upadłemu ustabilizowanie finansowej i życiowej sytuacji ("nowy start"), z drugiej zaspokoić interesy wierzycieli.
Majątek dłużnika wchodzi w skład masy upadłościowej i służy syndykowi spłaceniu wierzytelności. Jeśli sąd nie umorzy całości zadłużenia, może ustalić plan spłat lub sprzedaż mienia konsumenta, żeby spłacić zobowiązania względem wierzycieli. Warto więc zastanowić się, czy upadłość konsumencka to najlepsze możliwe rozwiązanie.