ING BANK ŚLĄSKI

Jak płacić kartą przez internet - płać bezpiecznie

Czy płatność kartą w internecie jest bezpieczna?

Czy płatności przez internet są bezpieczne?

Doceniamy przede wszystkim wygodę zakupów online, niższe ceny i częste promocje w sklepach internetowych. Sektor e-commerce w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie.

Z badań zleconych przez Krajową Izbę Rozliczeniową wynika, iż tylko 8% internautów sprawdza jednak, na czyje konto trafią przelane pieniądze, a zaledwie 7% zwraca uwagę na to, czy e-sklep ma odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa.

Jak płacimy przez internet?

Choć większość z nas wciąż wybiera płatność gotówką przy odbiorze towaru, to prawie co 10 badany przyznaje, że lubi mieć wybór środków płatności .

12% z nas szuka w sklepie logo swojego banku, żeby zlecić przelew elektroniczny w systemie bankowości internetowej, 5% wybiera płatność kartą kredytową, a niektórzy (2%) decydują się także na płatność telefonem komórkowym .

Wiele osób myśli, że w internecie może płacić jedynie kartą kredytową. Tymczasem rachunek za zakupy w sieci uregulujemy także klasyczną kartą do konta, którą płacimy w stacjonarnych sklepach lub wypłacamy gotówkę z bankomatu. Mamy też możliwość płatności kartami przedpłaconymi (prepaid) lub kartami wirtualnymi.

O czym pamiętać, kupując przez internet?

Aby zakupy internetowe były naprawdę bezpieczne, wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 1. Kupuj w zaufanych sklepach internetowych.
  Sprawdź, czy nikt nie podszywa się pod stronę ulubionej marki, czy zgadza się adres sklepu na pasku przeglądarki. Jeśli kupujesz w nowym sklepie – poszukaj opinii innych internautów na ten temat.
 2. Uważaj na podejrzane wiadomości.
  Oszuści internetowi są w stanie podrobić e-maile i sms-y wysyłane przez sklepy i firmy kurierskie. Zastanawia Cię wiadomość o dziwnym zamówieniu lub zaległej płatności? Lepiej skontaktuj się z biurem obsługi klienta.
 3. Kupuj na pewnym sprzęcie, w zabezpieczonej sieci.
  Pamiętaj o ochronie antywirusowej swojego komputera lub smartfona.
  Unikaj zakupów na otwartym, niezabezpieczonym wi-fi – np. w galerii handlowej.

 

Płacisz kartą za zakupy w internecie?

Okazji do utraty pieniędzy z karty i konta jest całkiem sporo. Kartę możemy zgubić lub może ją nam ukraść złodziej, możemy stracić pieniądze po wypłacie z bankomatu lub właśnie w trakcie robienia zakupów przez internet – gdy zostaną skradzione nasze dane.

Jest jednak sposób, aby ochronić pieniądze zgromadzone na karcie – kupując ubezpieczenie karty do konta oferowane przez PZU dla klientów ING Banku Śląskiego. Dlaczego warto?

 • Zyskujesz szeroki zakres ochrony
 • Możesz ubezpieczyć wszystkie rodzaje kart płatniczych i przedpłaconych
 • Ochrona działa 24 godziny na dobę.

Możesz kupić to ubezpieczenie nawet teraz – przez internet, w systemie Moje ING.

Chyba nie wrzucasz zdjęć karty do internetu?

Niestety jak informuje serwis  Niebezpiecznik.pl czy  Związek Banków Polskich to częsta praktyka wśród polskich internautów.
Zdjęcia kart kredytowych, debetowych i przedpłaconych pojawiają się na forach i serwisach społecznościowych. Użytkownicy chwalą się nową kartą, używają jej jako linijki - pokazując rozmiar przedmiotów wystawianych na internetowych aukcjach...
Zapominają, że osoba nieuprawniona może ukraść ich pieniądze, mając tylko dostęp do widocznych na karcie danych.

 

Pamiętaj: rozsądek przede wszystkim

Ubezpieczenie karty nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za niebezpieczne sytuacje, na które narazisz się, nie zachowując podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z tego środka płatniczego.

Dlatego czytając Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), zawsze warto zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, czyli wykaz sytuacji w których ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia.

Czego zatem unikać, aby nie narażać się na zbędne ryzyko?

 • przechowywania karty razem z numerem PIN
 • przechowywania numeru karty wirtualnej i daty jej ważności razem z kodem CVV2
 • udostępniania karty, jej numeru PIN oraz innych danych karty osobom nieuprawnionym.

Zyskaj większą ochronę swoich pieniędzy

Kup ubezpieczenie karty do konta