Jak płacić telefonem w sklepie?
Po prostu podświetlasz ekran smartfona, przykładasz telefon do terminala i potwierdzasz PIN-em do karty na terminalu płatniczym, jeśli kwota jest wyższa niż 100 zł - i to wszystko. Bez logowania czy dostępu do internetu.
Zobacz, jak aktywować płatności kartą w Moim ING mobile.
Czy płacenie kartą w telefonie jest bezpieczne?
To równie bezpieczne, jak płacenie kartą płatniczą.
Każdą transakcję widzisz od razu w systemie bankowości internetowej na swoim koncie. Możesz również korzystać z powiadomień push w aplikacji bankowej. Dzięki temu wiesz o każdej transakcji. Dodatkowo, transakcje powyżej 100 zł, potwierdzasz PIN-em do karty na terminalu płatniczym.
Jeśli zgubisz telefon, możesz wyłączyć kartę w telefonie - w systemie bankowości internetowej, logując się z innego telefonu lub komputera albo przez infolinię – nie blokując przy tym karty płatniczej. Możesz też czasowo zablokować płatności kartą na danym urządzeniu, np. gdy wyjeżdżasz za granicę i wiesz, że przez jakiś okres czasu nie skorzystasz z płatności kartą lub telefonem.
BLIK zbliżeniowy – jeszcze bardziej mobilny
Swoją wersję zbliżeniową mają od niedawna również Płatności BLIK. Wystarczy je włączyć w aplikacji banku.
Płatność przebiega bardzo podobnie jak w przypadku karty w telefonie. Trzeba odblokować telefon odciskiem palca, PIN-em, szlaczkiem lub skanem twarzy i zbliżyć go do terminala płatniczego. Takiej transakcji nie trzeba dodatkowo potwierdzać, bo jako autoryzacja działa odblokowanie telefonu.
Płatności zbliżeniowe BLIK mają dodatkowo taką zaletę, że działają również za granicą – dzięki technologii Mastercard (BLIKIEM z kodem nie da się zapłacić poza Polską).
To może być dobra alternatywa, gdy karta gdzieś się zawieruszy, albo sklep nie akceptuje kart Visa, a przyjmuje płatności kartami Mastercard.
Cały portfel w Twoim telefonie
Jeśli chcesz korzystać z kart wydanych w różnych bankach, także możesz mieć je w jednym miejscu – w ulubionej aplikacji mobilnej banku lub „zewnętrznym” portfelu elektronicznym.
Do wyboru masz dwie opcje - w zależności od systemu operacyjnego Twojego telefonu:
Jak działa portfel elektroniczny?
Apple Pay i Google Pay wykorzystasz do płatności w sklepie stacjonarnym, a także do płatności internetowych na stronach i w aplikacjach.
Do elektronicznego portfela możesz też dodać karty debetowe, kredytowe, lojalnościowe, pokładowe, a nawet kupione bilety do środków komunikacji lub bilety do kina.
Płać też smartwatchem
W przypadku Apple Pay – możesz płacić z Apple Watch. W przypadku Google Pay – wymagany jest zegarek z NFC i systemem Wear OS 2.0 lub wyższym.
Korzystając z tych rozwiązań, zgadzasz się na przekazywanie danych o transakcjach wykonywanych kartą do aplikacji płatniczej, gdzie możesz je podejrzeć.
Osobne rozwiązanie - Garmin Pay - funkcjonuje również dla zegarków Garmin. Oprócz mierzenia różnych parametrów podczas uprawiania sportu, wiele modeli pozwala szybko zapłacić zbliżeniowo na terminalach płatniczych. Do portfela Garmin Pay można dodać karty debetowe i kredytowe.
Korzystaj z wygodnych płatności mobilnych telefonem i zobacz, co jeszcze może Twoja mobilna aplikacja bankowa!
1 Źródło: NBP, Cashless
2. Źródło: Polski Standard Płatności, Cashless