Jak płacić telefonem? BLIK, karta w telefonie, portfel elektroniczny

2 lipca 2019
Ostatnia aktualizacja: 16 września 2022

Do płacenia telefonem z roku na rok przekonuje się coraz więcej użytkowników. W II kwartale 2022 roku Polacy zrobili ponad 264 mln płatności mobilnych1. To 4 razy więcej niż w roku 2020! Zobacz, jakie masz możliwości.

Jak płacić telefonem? Blik, Apple Pay, Google Pay

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak płacić BLIKIEM - z kodem lub bez
  • Czym jest Visa Mobile 
  • Jak płacić zbliżeniowo kartą w telefonie
  • Jak płacić zliżeniowo BIKIEM
  • Jaki jeszcze możesz mieć mobilny, elektroniczny 

 

Płatności telefonem – BLIK - z kodem lub bez

Na pewno kojarzysz BLIKA - płatność z użyciem 6-cyfrowych kodów BLIK, które generujesz w aplikacji mobilnej. Kod jest ważny 2 minuty od wyświetlenia i możesz nim zapłacić w terminalu płatniczym w sklepie, w internecie lub nawet wypłacać gotówkę z bankomatu i wpłacać ją na konto. Po prostu przepisujesz kod lub kopiujesz i wklejasz. Transakcje potwierdzasz w aplikacji mobilnej w telefonie – i gotowe. 

Korzystając z BLIKA, możesz:

  • zapłacić za zakupy w internecie lub w sklepie stacjonarnym
  • wypłacić gotówkę z bankomatu lub wpłacić ją na konto
  • przesłać pieniądze innej osobie - nawet, gdy nie masz jej numeru konta bankowego. Dzięki przelewom na telefon BLIK, wystarczy Ci numer telefonu odbiorcy!

Czy wiesz, że...

Zobacz, jak korzystać z BLIKA w Moim ING mobile

BLIK bez kodu

BLIKA aktywnie używa już ponad 11,3 mln osób! 3 miliony więcej niż rok wcześniej2. Za co ludzie go kochają? Przede wszystkim za łatwość płatności w internecie. 

Nie wymaga podawania danych karty płatniczej na stronie sklepu. Zakupy z BLIKIEM na telefonie są jeszcze łatwiejsze niż na komputerze, bo nie trzeba przepisywać kodu – wystarczy skopiować go z aplikacji banku i wkleić w oknie przeglądarki na stronie sklepu.

W niektórych przypadkach, przepisywanie kodu w ogóle nie jest konieczne. Można zapisać swój ulubiony sklep jako zaufany i można płacić w nim BLIKIEM bez kodu. Taką płatność potwierdza się tylko w aplikacji mobilnej.

 

Visa Mobile – nowy sposób na płatności telefonem w internecie

BLIK w internecie doczekał się niedawno alternatywy. Nową formę płatności, która wymaga tylko numeru telefonu i aplikacji banku, zaproponowała organizacja płatnicza Visa. 

Żeby użyć Visa Mobile, wystarczy raz dodać kartę do tej usługi i powiązać ją z numerem telefonu i aplikacją banku. W sklepie internetowym, jako formę płatności trzeba wybrać Visa Mobile i podać swój numer telefonu. Płatność potwierdzamy w aplikacji. 

Koniec z przepisywaniem numeru karty, jej daty ważności i numeru CVV. Jest szybciej, a sklep już nie potrzebuje i nie przechowuje tych danych. 

Płać zbliżeniowo kartą w telefonie

Ups, portfel został w domu? Nie szkodzi! Sprawdź, jak wygodne są płatności telefonem. Możesz z nich korzystać, jeśli:

  • masz telefon z Androidem w wersji 7.0 lub wyższej oraz modułem NFC,
  • aplikacja mobilna Twojego banku oferuje możliwość płacenia kartą w telefonie.

Funkcja płatności kartą w telefonie pozwala korzystać z telefonu tak, jak z karty zbliżeniowej do konta. Możesz uruchomić płatności telefonem dla karty, którą masz do konta. Co ważne, transakcje kartą w telefonie doliczają się do kwoty, jaka zwalnia Cię z miesięcznej opłaty za kartę płatniczą.

Czy wiesz, że...

Jak płacić telefonem w sklepie?

Po prostu podświetlasz ekran smartfona, przykładasz telefon do terminala i potwierdzasz PIN-em do karty na terminalu płatniczym, jeśli kwota jest wyższa niż 100 zł - i to wszystko. Bez logowania czy dostępu do internetu.

Zobacz, jak aktywować płatności kartą w Moim ING mobile.

 

Czy płacenie kartą w telefonie jest bezpieczne? 

To równie bezpieczne, jak płacenie kartą płatniczą. 

Każdą transakcję widzisz od razu w systemie bankowości internetowej na swoim koncie. Możesz również korzystać z powiadomień push w aplikacji bankowej. Dzięki temu wiesz o każdej transakcji. Dodatkowo, transakcje powyżej 100 zł, potwierdzasz PIN-em do karty na terminalu płatniczym. 

Jeśli zgubisz telefon, możesz wyłączyć kartę w telefonie - w systemie bankowości internetowej, logując się z innego telefonu lub komputera albo przez infolinię – nie blokując przy tym karty płatniczej. Możesz też czasowo zablokować płatności kartą na danym urządzeniu, np. gdy wyjeżdżasz za granicę i wiesz, że przez jakiś okres czasu nie skorzystasz z płatności kartą lub telefonem. 

 

BLIK zbliżeniowy – jeszcze bardziej mobilny

Swoją wersję zbliżeniową mają od niedawna również Płatności BLIK. Wystarczy je włączyć w aplikacji banku.

Płatność przebiega bardzo podobnie jak w przypadku karty w telefonie. Trzeba odblokować telefon odciskiem palca, PIN-em, szlaczkiem lub skanem twarzy i zbliżyć go do terminala płatniczego. Takiej transakcji nie trzeba dodatkowo potwierdzać, bo jako autoryzacja działa odblokowanie telefonu. 

Płatności zbliżeniowe BLIK mają dodatkowo taką zaletę, że działają również za granicą – dzięki technologii Mastercard (BLIKIEM z kodem nie da się zapłacić poza Polską).
To może być dobra alternatywa, gdy karta gdzieś się zawieruszy, albo sklep nie akceptuje kart Visa, a przyjmuje płatności kartami Mastercard.

 

Cały portfel w Twoim telefonie

Jeśli chcesz korzystać z  kart wydanych w różnych bankach, także możesz mieć je w jednym miejscu – w ulubionej aplikacji mobilnej banku lub „zewnętrznym” portfelu elektronicznym.

Do wyboru masz dwie opcje - w zależności od systemu operacyjnego Twojego telefonu:

Jak działa portfel elektroniczny?

Apple PayGoogle Pay wykorzystasz do płatności w sklepie stacjonarnym, a także do płatności internetowych na stronach i w aplikacjach. 
Do elektronicznego portfela możesz też dodać karty debetowe, kredytowe, lojalnościowe, pokładowe, a nawet kupione bilety do środków komunikacji lub bilety do kina. 

Płać też smartwatchem

W przypadku Apple Pay – możesz płacić z Apple Watch. W przypadku Google Pay – wymagany jest zegarek z NFC i systemem Wear OS 2.0 lub wyższym. 
Korzystając z tych rozwiązań, zgadzasz się na przekazywanie danych o transakcjach wykonywanych kartą do aplikacji płatniczej, gdzie możesz je podejrzeć.

Osobne rozwiązanie - Garmin Pay - funkcjonuje również dla zegarków Garmin. Oprócz mierzenia różnych parametrów podczas uprawiania sportu, wiele modeli pozwala szybko zapłacić zbliżeniowo na terminalach płatniczych. Do portfela Garmin Pay można dodać karty debetowe i kredytowe.

Korzystaj z wygodnych płatności mobilnych telefonem i zobacz, co jeszcze może Twoja mobilna aplikacja bankowa!

Źródło: NBP, Cashless

2. Źródło: Polski Standard Płatności, Cashless