Jak nastolatek może płacić za zakupy, czyli płatności dla Twojego dziecka

Własne kieszonkowe i zaskórniaki to nie tylko świetna okazja do nauki oszczędzania, ale również pierwsze doświadczenia zakupowe. Jak nastolatek może płacić za zakupy stacjonarne i internetowe, by wszystko przebiegło sprawnie i bezpiecznie? Podpowiadamy!

Jak nastolatek może płacić za zakupy, czyli płatności dla Twojego dziecka

Bezpieczne zakupy online dla nastolatków

Z analizy NASK Instytutu Badawczego1 jasno wynika, że już w 2017 roku 86,1% nastolatków miało do czynienia z zakupami przez internet, z czego 15,3% robiło je kilka razy w tygodniu, a aż 13,5% codziennie. Popularność zakupów online rośnie – wśród wszystkich grup wiekowych, więc choćby dlatego warto nauczyć dziecko, w jaki sposób bezpiecznie płacić przez internet i wychować go na rozsądnego konsumenta.

W jaki sposób chronimy płatności online Twojego dziecka

 • limity dla transakcji w internecie – ustawiasz ustaloną kwotę dla płatności online,
 • chargeback – zwrot środków za płatność kartą, np. w przypadku zakupu produktu niezgodnego z opisem, niedostarczenia produktu, itd.,
 • 3D Secure – standard bezpiecznych płatności kartą przez internet,
 • autoryzacja transakcji - potwierdzasz je w aplikacji lub na stronie serwisu, kodem PIN lub z wiadomości SMS,
 • logowanie do bankowości internetowej z hasłem maskowanym i silnym uwierzytelnieniem,
 • automatyczne wylogowanie z systemu w razie braku aktywności użytkownika,
 • szyfrowane połączenie internetowe.

Pamiętaj o zasadach bezpiecznego bankowania

Jak nastolatek może płacić za zakupy? Nowoczesne lifehacki

Jak płacić, żeby nie było „przypału”? Oto nowoczesne formy płatności dostępne w ING Banku Śląskim, w sam raz dla młodych:

 • karta zbliżeniowa Visa – pozwól dziecku zaprojektować jej wygląd, a płacenie kartą stanie się jeszcze wygodniejsze i przyjemniejsze. Karta przyda się też na zagranicznym wyjeździe, dzięki funkcji wielowalutowej.
 • Płatności telefonem lub zegarkiem – opcja zdecydowanie najciekawsza dla młodzieży, która w końcu nie rozstaje się ze smartfonami czy smartwatchami. Wystarczy tylko przybliżyć urządzenie do terminala. Dziecko będzie więc mogło zapłacić na zakupy nawet wtedy, gdy wyszło z domu na chwilę i zapomniało portfela.
 • Płatności kodami BLIK – można nimi płacić w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także wypłacać z bankomatów. To proste. Generujesz kod w aplikacji mobilnej i przepisujesz go na terminalu, w okienku procesu zakupowego na stronie www lub na klawiaturze bankomatu.

Warto wiedzieć

Dokładne porównanie wszystkich metod płatności znajdziesz w naszym artykule: Jak płacić telefonem? BLIK, karta w telefonie, portfel elektroniczny.

Konto dla nastolatka? Zobacz, dlaczego warto je założyć!

Od 13. roku życia dziecko zyskuje częściową zdolność do czynności cywilno-prawnych i może m.in. samodzielnie dysponować własnymi pieniędzmi. Dlaczego to dobry czas na założenie pierwszego konta dla dziecka?

 • Dzieci w nastoletnim wieku rozumieją już wartość pieniędzy i to, że nie dostaje się ich za darmo, lecz trzeba je zarobić.
 • W tym wieku łatwiej też wytłumaczyć dziecku korzyści płynące z odroczonej gratyfikacji – jeśli trochę poczeka i odłoży pieniądze zamiast wydać je od razu, kupi sobie wymarzoną grę na konsolę czy rower.
 • To dobry moment na lekkie poluzowanie kontroli nad dzieckiem i pokazanie mu, że mu ufasz i traktujesz je prawie jak dorosłego. Oczywiście kontroli nie tracisz – to Ty zasilasz jego konto i masz podgląd transakcji.
 • Dzieci w tym wieku szybko łapią technologiczne nowinki, takie jak supernowoczesne aplikacje bankowe. Jeśli nastolatek nauczy się z nich korzystać teraz, nie będzie mieć z tym trudności w dorosłym życiu.

Myślisz, że Twoje dziecko nie potrzebuje jeszcze własnego konta w banku? Tutaj opisaliśmy kilka sytuacji, w których jego posiadanie może się okazać wyjątkowo przydatne. Sprawdź!

Sprawdź korzyści konta dla dziecka

Ubezpieczenie dla firmy możesz kupić także za pośrednictwem ING Banku Śląskiego. Ochrona od Towarzystwa Ubezpieczeniowego Aviva chroni nie tylko Ciebie, ale także Twoich pracowników i majątek firmy.

Produkty, które także mogą Cię zainteresować:

1 Źródło: Raport z badania Nastolatki 3.0.