Własne kieszonkowe i zaskórniaki to nie tylko świetna okazja do nauki oszczędzania, ale również pierwsze doświadczenia zakupowe. Jak nastolatek może płacić za zakupy stacjonarne i internetowe, by wszystko przebiegło sprawnie i bezpiecznie? Podpowiadamy!
Bezpieczne zakupy online dla nastolatków
Z analizy NASK Instytutu Badawczego1 jasno wynika, że już w 2017 roku 86,1% nastolatków miało do czynienia z zakupami przez internet, z czego 15,3% robiło je kilka razy w tygodniu, a aż 13,5% codziennie. Popularność zakupów online rośnie – wśród wszystkich grup wiekowych, więc choćby dlatego warto nauczyć dziecko, w jaki sposób bezpiecznie płacić przez internet i wychować go na rozsądnego konsumenta.
W jaki sposób chronimy płatności online Twojego dziecka?
- limity dla transakcji w internecie – ustawiasz ustaloną kwotę dla płatności online;
- chargeback – zwrot środków za płatność kartą, np. w przypadku zakupu produktu niezgodnego z opisem, niedostarczenia produktu, itd.;
- 3D Secure – standard bezpiecznych płatności kartą przez internet;
- autoryzacja transakcji - potwierdzasz je w aplikacji lub na stronie serwisu, kodem PIN lub z wiadomości SMS;
- logowanie do bankowości internetowej z hasłem maskowanym i silnym uwierzytelnieniem;
- automatyczne wylogowanie z systemu w razie braku aktywności użytkownika;
- szyfrowane połączenie internetowe.
Pamiętaj o zasadach bezpiecznego bankowania
Jak nastolatek może płacić za zakupy? Nowoczesne lifehacki
Jak płacić, żeby nie było „przypału”? Oto nowoczesne formy płatności dostępne w ING Banku Śląskim, w sam raz dla młodych:
- karta zbliżeniowa Visa – pozwól dziecku zaprojektować jej wygląd, a płacenie kartą stanie się jeszcze wygodniejsze i przyjemniejsze. Karta przyda się też na zagranicznym wyjeździe, dzięki funkcji wielowalutowej.
- Płatności telefonem lub zegarkiem – opcja zdecydowanie najciekawsza dla młodzieży, która w końcu nie rozstaje się ze smartfonami czy smartwatchami. Wystarczy tylko przybliżyć urządzenie do terminala. Dziecko będzie więc mogło zapłacić na zakupy nawet wtedy, gdy wyszło z domu na chwilę i zapomniało portfela.
- Płatności kodami BLIK – można nimi płacić w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także wypłacać z bankomatów. To proste. Generujesz kod w aplikacji mobilnej i przepisujesz go na terminalu, w okienku procesu zakupowego na stronie www lub na klawiaturze bankomatu.
Warto wiedzieć
Nie chcesz jeszcze zakładać dziecku konta? Wyrób mu kartę przedpłaconą, z której można korzystać tylko do wyczerpania dostępnych pieniędzy.
Dokładne porównanie wszystkich metod płatności znajdziesz w naszym artykule: Jak płacić telefonem? BLIK, karta w telefonie, portfel elektroniczny.
Konto dla nastolatka? Zobacz, dlaczego warto je założyć!
Od 13. roku życia dziecko zyskuje częściową zdolność do czynności cywilno-prawnych i może m.in. samodzielnie dysponować własnymi pieniędzmi. Dlaczego to dobry czas na założenie pierwszego konta dla dziecka?
- Dzieci w nastoletnim wieku rozumieją już wartość pieniędzy i to, że nie dostaje się ich za darmo, lecz trzeba je zarobić.
- W tym wieku łatwiej też wytłumaczyć dziecku korzyści płynące z odroczonej gratyfikacji – jeśli trochę poczeka i odłoży pieniądze zamiast wydać je od razu, kupi sobie wymarzoną grę na konsolę czy rower.
- To dobry moment na lekkie poluzowanie kontroli nad dzieckiem i pokazanie mu, że mu ufasz i traktujesz je prawie jak dorosłego. Oczywiście kontroli nie tracisz – to Ty zasilasz jego konto i masz podgląd transakcji.
- Dzieci w tym wieku szybko łapią technologiczne nowinki, takie jak supernowoczesne aplikacje bankowe. Jeśli nastolatek nauczy się z nich korzystać teraz, nie będzie mieć z tym trudności w dorosłym życiu.
Myślisz, że Twoje dziecko nie potrzebuje jeszcze własnego konta w banku? Tutaj opisaliśmy kilka sytuacji, w których jego posiadanie może się okazać wyjątkowo przydatne. Sprawdź!
Sprawdź korzyści konta dla dziecka
Produkty, które także mogą Cię zainteresować:
1 Źródło: Raport z badania Nastolatki 3.0.