2021-03-01
W sklepie, w klubie, na ulicy - zagubienie lub kradzież portfela może zdarzyć się każdemu. W takim wypadku, oprócz gotówki, jaką nosisz w portfelu, zagrożone są Twoje pieniądze na kontach w banku oraz dane osobowe, mogące posłużyć przestępcom do wyłudzeń. Sprawdź, jak się zabezpieczyć przed konsekwencjami takiego zdarzenia.
W skrócie:
Po pierwsze - zastrzeż karty i dokumenty
Nie panikuj, ale też nie zwlekaj z działaniem. Często zagubiony portfel wraca do właściciela - uczciwy znalazca nawiązuje z nim kontakt, na przykład przez media społecznościowe. Nie możesz jednak wykluczyć, że portfel trafił w ręce kogoś, kto będzie chciał Cię okraść. Dlatego musisz w pierwszej kolejności zablokować dostęp do pieniędzy i dokumentów.
Zastrzeż lub zablokuj wszystkie karty płatnicze - debetowe, kredytowe i przedpłacone
Karta to nic więcej, jak kawałek plastiku potwierdzający bankowi, że ma w imieniu właściciela przelać lub wypłacić wskazaną kwotę. W przypadku jej zastrzeżenia - jest bezwartościowa i całkowicie niegroźna w rękach złodzieja.
Możesz to zrobić na dwa sposoby:
- czasowo blokując karty - na maksymalnie 30 dni. W tym czasie nikt nie może z nich skorzystać. To dobra opcja, jeśli zakładasz że karty mogą się odnaleźć lub w inny sposób do Ciebie wrócić. Jeśli odzyskasz portfel, możesz je odblokować i płacić nimi ponownie. Jesli tego nie zrobisz, po 30 dniach karty zostaną automatycznie zastrzeżone.
- zastrzegając karty - nieodwracalnie, kart nie będzie można już używać. Żeby nimi płacić, musisz zamówić nowe.
Obie opcje działają zarówno dla kart plastikowych, jak i dla płatności kartą w telefonie. Nie musisz osobno wyłączać tych płatności.
Najlepiej i najszybciej zastrzeżesz karty używając telefonu, przez aplikację mobilną banku, który ją wydał. Jeśli jesteś klientem ING, skorzystaj z tej opcji w aplikacji Moje ING mobile, możesz również skorzystać z dostępu do Mojego ING na komputer. Opcje zastrzegania i blokowania kart dostępne są w Twoim profilu, w sekcji Ustawienia - Bezpieczeństwo.