Jak bezpiecznie i wygodnie płacić za zakupy

23 lipca 2020
Ostatnia aktualizacja: 10 października 2022

Czy płatność kartą w internecie jest bezpieczna?

Jak płacić bezpiecznie?

 • Jeśli możesz, rób zakupy przez internet – pod względem ryzyka zarażenia koronawirusem to najbezpieczniejsza forma. Masz kontakt tylko z zamówionymi towarami i kurierem, a nie z innymi klientami i obsługą sklepu.
 • Inną opcją jest odbiór zakupów w paczkomacie – pamiętaj jednak, żeby unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami. Gdy odbierzesz paczkę, pamiętaj, żeby zdezynfekować później ręce.
 • Płać kartą lub telefonem – najlepiej zbliżeniowo. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak to robić.
 • Jeśli płatność wymaga potwierdzenia PIN-em na terminalu, nie podawaj PIN-u sprzedawcy, tylko wpisz go samodzielnie!
 • Gdy czekasz w kolejce do kasy, zachowaj odległość od innych klientów. WHO rekomenduje dystans około 1,5 metra.

Bezpieczne zakupy w internecie

W czasie epidemii Covid-19 częściej i chętniej zaczęliśmy kupować w sieci. Zakupy przez internet są wygodne i bezpieczne, bo nie trzeba chodzić do sklepu, stać w kolejce i narażać się na bezpośrednie kontakty z innymi klientami i obsługą sklepu. Im rzadziej masz kontakt z nieznajomymi, tym jesteś bezpieczniejszy.

Gdy zamawiasz dostawę do paczkomatu, nie musisz odbierać przesyłki od kuriera. Jeśli płacisz za zakupy przez internet - ograniczasz kontakt z gotówką. Możesz wybrać spośród kilku metod płatności: kody BLIKkarty do konta i kredytowe lub Płać z ING

Każda z nich ma swoje zalety: szybkość, brak konieczności podawania danych, albo dodatkowe wsparcie banku w razie reklamacji dzięki usłudze chargeback. Każda jest bezpieczna, jeśli przestrzegasz kilku ważnych zasad.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupów w internecie

 • Wybieraj znane sklepy internetowe. Jeżeli nie znasz sklepu, zawczasu - przed transakcją - sprawdź, czy zasługuje na zaufanie. W internecie łatwo znajdziesz opinie i ostrzeżenia.
 • Kupuj na stronach z certyfikatem bezpieczeństwa SSL. Jak to sprawdzić? W dużym uproszczeniu, w pasku przeglądarki internetowej powinna znajdować się zielona „kłódka” lub „kluczyk”, a adres strony powinien zaczynać się od https://.
 • Przed zakupami zapoznaj się z warunkami dostawy i zwrotu towaru. Unikasz w ten sposób sprzedawców, którzy nie przyjmują zwrotów i reklamacji.
 • Pomyśl zamin zapiszesz dane karty w sklepie, by ułatwić sobie kolejne zakupy. Jeśli nie jesteś pewien strony internetowej, nie rób tego – to ważne żeby dane karty były przechowywane tylko przez zaufane strony.
 • Dostosuj limity dla płatności internetowych. Czasem transakcje zostają odrzucone, bo karta ma limit dla płatności internetowych ustawiony na 0 zł. Sprawdź to zanim zapłacisz i zmień limit jeśli trzeba w bankowości internetowej.
 • Uważaj na super okazje. Często klienci sklepów świadomie robią transakcje, akceptują płatności 3D-secure, akceptują regulaminy…, ale ich nie czytają. A są w nich np. informacje, że dodatkowa kwota zostanie pobrana przez sprzedawcę z rachunku bankowego. Okazja, nie jest tak dobra, jak się wydawało i obciąża kieszeń na długi czas.
 • Jeśli Twoje zakupy nie były udane, możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy, dzięki procedurze chargeback. Skorzystasz z niej  w przypadku płatności kartą, jeśli towar jest uszkodzony, nie dotarł, albo nie masz kontaktu ze sprzedawcą.
Zobacz także: Czym jest Chargeback i z jak z niego skorzystać

Zobacz także: Czym jest Chargeback i z jak z niego skorzystać

Jak bezpiecznie płacić w sklepach

W sklepach stacjonarnych płać zbliżeniowo - kartą lub telefonem. Gotówka przechodzi przez wiele rąk, a karta i telefon są tylko Twoje. W ING masz dostęp do wielu form płatności zbliżeniowych - za pomocą kart do konta i kredytowych, oraz płatności telefonem i zegarkiem.

Teraz jest to jeszcze łatwiejsze i nie wymaga nawet dotykania klawiatury terminala płatniczego, bo 20 marca 2020 r. zwiększyliśmy kwotę płatności zbliżeniowych bez podawania PIN-u. Płatność kartą musisz potwierdzić PIN-em, jeśli przekracza ona 100 zł. Dotyczy to także płatności kartą Visa zbliżeniową w telefonie, która działaja w aplikacji Moje ING mobile.

Czasami o potwierdzenie PIN-em poprosimy również przy niższych kwotach – ze względów bezpieczeństwa.

Już teraz możesz płacić zbliżeniowo bez żadnych limitów za pomocą wirtualnego portfela Apple Pay, Google Pay lub Garmin Pay. Wystarczy, że odblokujesz urządzenie i zbliżysz je do terminala.

Jak zacząć płacić telefonem?

Płatności telefonem możesz uruchomić w aplikacji Moje ING mobile, pod warunkiem że Twój telefon spełnia wymagania techniczne.

Na telefonach z systemem iOS – możesz dodać kartę do Apple Wallet (Apple Pay) - debetową i kredytową, firmową i prywatną.

Na telefonach z systemem Android:

 • jeśli masz już kartę Visa zbliżeniową, możesz uruchomić płatności kartą w telefonie w aplikacji Moje ING mobile. Zrobisz to zaraz po zamówieniu karty. Możesz też dodać kartę debetową lub kredytową do Google Pay
 • jeśli nie masz karty płatniczej  − korzystaj z BLIKA, również w wersji zbliżeniowej. Płatności zbliżeniowe BLIKIEM włączysz w Moim ING w szczegółach BLIKA.

Jeśli masz zegarek Garmin z płatnościami Garmin Pay, możesz dodać kartę do aplikacji Garmin Connect. Pobierzesz ją w sklepach AppStore i w Google Play.

Ubezpieczenie Moja Ochrona - spokój na co dzień

Zamówiony przez internet produkt nie przyszedł... Znasz te i inne historie internetowych oszustw? Coraz częściej kupujemy w sieci. Z ubezpieczeniem łatwiej będzie nam odzyskać utracone pieniądze. To rozwiązanie także dla Ciebie, bo zakres ubezpieczenia Moja Ochrona jest dużo szeroki.

 • ochrona zakupów online - niezależnie od tego, czy płacisz w internecie przelewem, kartą czy BLIKIEM... Jeśli nie otrzymasz towaru lub dostaniesz produkt niezgodny z opisem, a nie pomoże złożenie reklamacji, odstąpienie od umowy albo powiadomienie o popełnieniu przez sprzedawcę przestępstwa - ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze - do kwoty objętej ochroną.
 • ochrona towaru kupionego przez internet - jeśli produkt kupiony online zostanie uszkodzony lub zniszczony w domu, wskutek zdarzeń losowych albo stracisz go na skutek włamania lub rabunku w Polsce lub za granicą - odzyskasz do 5000 złotych. Ochrona działa 90 dni od zakupu.
 • ochrona gotówki wypłaconej z bankomatu lub w sklepie w razie rabunku - zyskasz zwrot do 1000 zł za transakcje kartą lub BLIKIEM. Ochrona działa w Polsce i za granicą.
 • ochrona telefonu - w razie kradzieży lub rabunku ubezpieczyciel pokryje koszty zakupu nowego urządzenia.

Więcej o zakresie i sumach ochrony

Zyskaj większą ochronę swoich pieniędzy

Ubezpiecz kartę do konta