Epidemia nauczyła nas, jak ważna jest ostrożność podczas zakupów – nie tylko w sklepie stacjonarnym, także w internecie. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji, jak bezpiecznie płacić za zakupy i nie dać się oszukać.
Jak płacić bezpiecznie?
- Jeśli możesz, rób zakupy przez internet – pod względem ryzyka zarażenia koronawirusem to najbezpieczniejsza forma. Masz kontakt tylko z zamówionymi towarami i kurierem, a nie z innymi klientami i obsługą sklepu.
- Inną opcją jest odbiór zakupów w paczkomacie – pamiętaj jednak, żeby unikać bliskiego kontaktu z innymi osobami. Gdy odbierzesz paczkę, pamiętaj, żeby zdezynfekować później ręce.
- Płać kartą lub telefonem – najlepiej zbliżeniowo. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak to robić.
- Jeśli płatność wymaga potwierdzenia PIN-em na terminalu, nie podawaj PIN-u sprzedawcy, tylko wpisz go samodzielnie!
- Gdy czekasz w kolejce do kasy, zachowaj odległość od innych klientów. WHO rekomenduje dystans około 1,5 metra.
Bezpieczne zakupy w internecie
W czasie epidemii Covid-19 częściej i chętniej zaczęliśmy kupować w sieci. Zakupy przez internet są wygodne i bezpieczne, bo nie trzeba chodzić do sklepu, stać w kolejce i narażać się na bezpośrednie kontakty z innymi klientami i obsługą sklepu. Im rzadziej masz kontakt z nieznajomymi, tym jesteś bezpieczniejszy.
Gdy zamawiasz dostawę do paczkomatu, nie musisz odbierać przesyłki od kuriera. Jeśli płacisz za zakupy przez internet - ograniczasz kontakt z gotówką. Możesz wybrać spośród kilku metod płatności: kody BLIK, karty do konta i kredytowe lub Płać z ING.
Każda z nich ma swoje zalety: szybkość, brak konieczności podawania danych, albo dodatkowe wsparcie banku w razie reklamacji dzięki usłudze chargeback. Każda jest bezpieczna, jeśli przestrzegasz kilku ważnych zasad.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupów w internecie
- Wybieraj znane sklepy internetowe. Jeżeli nie znasz sklepu, zawczasu - przed transakcją - sprawdź, czy zasługuje na zaufanie. W internecie łatwo znajdziesz opinie i ostrzeżenia.
- Kupuj na stronach z certyfikatem bezpieczeństwa SSL. Jak to sprawdzić? W dużym uproszczeniu, w pasku przeglądarki internetowej powinna znajdować się zielona „kłódka” lub „kluczyk”, a adres strony powinien zaczynać się od https://.
- Przed zakupami zapoznaj się z warunkami dostawy i zwrotu towaru. Unikasz w ten sposób sprzedawców, którzy nie przyjmują zwrotów i reklamacji.
- Pomyśl zamin zapiszesz dane karty w sklepie, by ułatwić sobie kolejne zakupy. Jeśli nie jesteś pewien strony internetowej, nie rób tego – to ważne żeby dane karty były przechowywane tylko przez zaufane strony.
- Dostosuj limity dla płatności internetowych. Czasem transakcje zostają odrzucone, bo karta ma limit dla płatności internetowych ustawiony na 0 zł. Sprawdź to zanim zapłacisz i zmień limit jeśli trzeba w bankowości internetowej.
- Uważaj na super okazje. Często klienci sklepów świadomie robią transakcje, akceptują płatności 3D-secure, akceptują regulaminy…, ale ich nie czytają. A są w nich np. informacje, że dodatkowa kwota zostanie pobrana przez sprzedawcę z rachunku bankowego. Okazja, nie jest tak dobra, jak się wydawało i obciąża kieszeń na długi czas.
- Jeśli Twoje zakupy nie były udane, możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy, dzięki procedurze chargeback. Skorzystasz z niej w przypadku płatności kartą, jeśli towar jest uszkodzony, nie dotarł, albo nie masz kontaktu ze sprzedawcą.