Jak sprawdzić firmę kontrahenta przed rozpoczęciem współpracy?

2019-10-08

Nowego kontrahenta możesz sprawdzić w CEIDG, KRS i paru innych darmowych rejestrach.

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie, która złożyła Ci ofertę współpracy? Nie masz pewności, czy Twój potencjalny partner w biznesie jest rzetelną spółką? Na rynku działają agencje detektywistyczne i wywiadownie gospodarcze, które oferują usługi związane z pozyskaniem informacji o podmiotach gospodarczych. Zanim sięgniesz po ich ofertę, zobacz, co możesz znaleźć w sieci - za darmo.

Gdzie szukać informacji o innej firmie?

W ogólnodostępnych rejestrach - wystarczy parę podstawowych danych o interesującym Cię podmiocie gospodarczym, takich jak: nazwa, NIP, REGON czy numer KRS. 

Zwróć przy tym uwagę na formę prawną działalności:

 • firm osób fizycznych (właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych i wspólnicy spółek cywilnych) szukaj w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
 • spółki prawa handlowego (m.in. spółki z o.o., spółki jawne) znajdziesz w Krajowym Rejestrze Sądowym
 • spółki cywilne znajdziesz w CEIDG lub w rejestrze REGON.

Znajdź firmę w CEIDG

Wpisz imię, nazwisko, adres lub numer NIP lub REGON przedsiębiorcy (tak znajdziesz go najszybciej) w wyszukiwarce CEIDG. Dostaniesz listę wyników. Kliknij w szczegóły, żeby dowiedzieć się więcej o interesującej Cię firmie lub wydrukować te informacje.
Skorzystaj z wyszukiwarki CEIDG

Jakie dane znajdziesz we wpisie o przedsiębiorcy w CEIDG?

 • data rozpoczęcia działalności,
 • adres,
 • e-mail (jeśli nie został zastrzeżony),
 • status (aktywny, zawieszony),
 • rodzaje działalności gospodarczej,
 • dane pełnomocników,
 • spółki cywilne, których wspólnikiem jest dany przedsiębiorca.

Jeśli nie znajdujesz przedsiębiorcy, zaznacz opcję Uwzględnij wykreślone. Wyszukiwarka nie zwróci firm, które zakończyły działalność przed 1 lipca 2011 roku.

Jak założyć konto w CEIDG?

Potrzebujesz profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Konto w systemie jest czymś całkowicie innym od wpisu do rejestru. Jeśli rejestrujesz firmę online, musisz podać swój PESEL w tym wpisie.

Czy wiesz, że...
W naszym banku jednym wnioskiem możesz założyć firmę, konto firmowe i profil zaufany? Sprawdź, jak założyć firmę z ING

Jeżeli firma zarejestrowała działalność w CEIDG online z wykorzystaniem profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego, musi mieć w tym wpisie numer PESEL.

Jak sprawdzić spółkę cywilną w CEIDG?

Możesz znaleźć wspólników spółki, podając NIP spółki cywilnej wyszukiwarce CEIDG - o ile wspólnicy mają aktualne wpisy o danych spółki. Jeżeli wypełnienie tej rubryki nie przyniesie rezultatu, może to oznaczać, że we wpisach brakuje informacji. Wtedy polecamy szukanie spółki w rejestrze REGON.

Znajdź spółkę prawa handlowego w KRS

Szukaj po numerze NIP, REGON, KRS, nazwie, miejscowości. Pamiętaj, żeby przed wpisaniem danych zaznaczyć okienko„Przedsiębiorcy". 
Znajdź firmę w KRS

Jeśli wyników będzie więcej niż 100 - nie wyświetlą się. Wtedy może być potrzebne doszczegółowienie danych o firmie.

Jakie dane o przedsiębiorcy znajdziesz w wyszukiwarce KRS?

Po znalezieniu firmy w rejestrze i kliknięciu w szczegóły wpisu, dostaniesz:

 • adres,
 • formę działalności,
 • numery identyfikacyjne,
 • data wpisu/wykreślenia,

oraz poznasz historię wpisu lub wydrukujesz wszystkie potrzebne informacje. Co ważne, szczegółowy wydruk z rejestru KRS możesz uzyskać tylko na temat spółek znajdujących się aktualnie w rejestrze (nie wliczają się spółki wykreślone).

Na co zwrócić uwagę, sprawdzając kontrahenta w KRS?

 • sposób reprezentacji – zarówno prokurenta i jego uprawnień, jak i wspólników w spółkach osobowych/członków zarządu w spółkach kapitałowych.
 • w przypadku spółek kapitałowych – wysokość kapitału zakładowego/akcyjnego.
 • informację o otwarciu likwidacji (wskazuje to na złożenie wniosku o likwidację podmiotu, a w konsekwencji wykreślenie z Rejestru i zaprzestanie działalności). 
 • informacje o datach złożenia sprawozdań finansowych (spółka ma je obowiązek składać raz w roku).

Wyszukaj spółkę cywilną w rejestrze REGON

Wpisz NIP, REGON, KRS lub adres, żeby znaleźć interesujący Cię podmiot.
Szukaj firmy w REGON

Wyszukiwanie VAT i NIP

Portal podatkowy Ministerstwa Finansów dodatkowo daje możliwość sprawdzenia:

 • czy firma jest czynnym podatnikiem VAT, (wykaz przedstawia tylko stan obecny i aktualny status podatnika VAT)
 • czy numer identyfikacji podatkowej (NIP) jest poprawny, unieważniony, uchylony, czy też nie istnieje.

Czy wiesz, że...
Ministerstwo Finansów udostępnia też wykaz podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych lub przywróconych do rejestru jako podatnicy VAT. 

Jeśli chcesz potwierdzić/sprawdzić numer VAT UE, skorzystaj z wyszukiwarki na stronach Komisji Europejskiej.

Jeśli potrzebujesz zaświadczenia o statusie VAT, wniosek możesz złożyć za pośrednictwem biznes.gov.pl

Inne rejestry podmiotów gospodarczych, które mogą Ci się przydać

Możesz sprawdzić potencjalnego kontrahenta także w tych miejscach:

 • Monitor Sądowy i Gospodarczy - tutaj dostaniesz też sprawozdanie finansowe firmy,
 • Rejestr Dłużników Niewypłacalnych - przy KRS. Musisz mieć numer RDN (przypisany do dłużnika) lub zawnioskować w oddziale Centralnej Informacji o zaświadczenie, że dany podmiot nie figuruje w rejestrze dłużników. 
 • Biura Informacji Gospodarczej (BIG) - pomogą Ci ustalić kondycję finansową przedsiębiorstwa. 
 • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA - obsługuje wszystkie podmioty gospodarcze w kraju. Tworzy system wymiany informacji.
 • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) - prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Umożliwia także dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich. Pomaga w przepływie informacji pomiędzy sektorem bankowym i innymi gałęziami gospodarki. Gromadzi on i dostarcza rzetelne informacje gospodarcze oraz udostępnia unikalne dane z sektora bankowego o wywiązywaniu się z zobowiązań finansowych. Wspiera procesy windykacyjne. Potwierdza wiarygodność finansową klientów i kontrahentów.
 • Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. - wspiera polskich przedsiębiorców w zakresie prewencji oraz zarządzania należnościami.
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej - współpracuje z biurami z Europy Zachodniej. Informacja o nieuczciwej firmie pojawi się także za granicą. KBIG pozwala na bieżącą analizę ryzyka przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. 
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych - wspiera rynek telekomunikacyjny oraz bezpieczeństwo transakcji finansowych. Zobacz KIDT

Inne instytucje pomocne w sprawdzaniu kontrahenta

Biuro Informacji Kredytowej S.A. nie jest biurem informacji gospodarczej, ale pełni olbrzymią rolę w celu zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony obrotu pieniężnego. Powstało z inicjatywy Związku Banków Polskich, a głównym zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie danych z historii kredytowej klientów banków oraz SKOK-ów. Przejdź do serwisu BIK

Produkty, które mogą Cię zainteresować:


Tekst powstał w oparciu o materiały z serwisu informacyjno-usługowego dla przedsiębiorców www.biznes.gov.pl przy Ministerstwie Rozwoju.

Na www.ing.pl/wiem i biznes.gov.pl znajdziesz przydatne informacje dla przedsiębiorców.