Planujesz budowę domu? Sprawdź, czym jest dom energooszczędny i pasywny

Roczne opłaty związane z utrzymaniem domu, szczególnie z pokryciem kosztów energii cieplnej, są najczęściej dużo wyższe niż w przypadku mieszkania i mogą znacznie obciążać domowy budżet. Nie musi tak jednak być – inwestycja w dom energooszczędny, a tym bardziej pasywny ogranicza koszty eksploatacji budynku i zabezpiecza przed wzrastającymi cenami prądu i paliw kopalnych. Co więcej, od 2021 roku każdy z budowanych domów musi spełniać warunek energooszczędności.
Budowa domu o niskim zapotrzebowaniu na energię

Znacznie ograniczone zapotrzebowanie na energię to cecha wyróżniająca domy energooszczędne oraz pasywne, na które decyduje się coraz więcej inwestorów. Skłaniają do tego m.in. rosnące ceny energii, a co za tym idzie – także kosztów ogrzewania. Zainteresowanie inwestycjami energooszczędnymi i pasywnymi nie jest jednak wyłącznie kwestią indywidualną – stopniowo wymuszają je również zmieniające się przepisy prawa, w świetle których od 2021 r. wszystkie nowo budowane domy muszą spełniać warunek niemal zerowego zużycia energii (źródło).

Budownictwo energooszczędne, które za zachodnią granicą jest normą, powoli staje się rzeczywistością także w Polsce. Jest odzwierciedleniem dążenia do ograniczenia zużycia energii nieodnawialnej na rzecz korzystania z energii odnawialnej oraz zminimalizowania dostającej się do atmosfery ilości CO2. Dbałość o środowisko idzie w parze z wygodą i komfortem, jaki dają obiekty energooszczędne. Stwarzające one przyjazny mikroklimat przez cały rok i pozwalające na spore oszczędności. Jeśli podejmiesz decyzję o budowie domu wg zaostrzonych norm, możesz też sfinansować ją kredytem hipotecznym udzielnym na preferencyjnych warunkach.

Cechy charakterystyczne domu energooszczędnego

Najważniejszą cechą domu energooszczędnego jest bardzo niskie zapotrzebowanie na energię. Kluczowy jest w tym przypadku współczynnik EP, który określa wysokość zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną na wszystkie cele bytowo-gospodarcze (ogrzewanie, wentylację, chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody, wykorzystywanie urządzeń domowych itp.) w ciągu roku. Od 1 stycznia 2021 roku wskaźnik EP dla jednorodzinnego domu energooszczędnego powinien wynosić najwyżej 70 kWh/m²rok. Oznacza to zdecydowane zaostrzenie norm w porównaniu dla lat minionych. W latach 2017-2020 dopuszczalne EP wynosiło i 95 kWh/m²rok, a jeszcze wcześniej - 120 kWh/m²rok. 

Drugi bardzo istotny współczynnik to EUco. Współczynnik EUco to wskaźnik zapotrzebowania budynku na energię użytkową do ogrzewania naszego domu. Domy klasyfikowane jako energooszczędne mieszczą się tutaj w przedziale 30-70 kWh/m²/rok. Przedział 15-30 kWh/m²/rok oznacza dom niskoenergetyczny. A jeszcze niższe zapotrzebowanie - przedział 1-15 kWh/m²/rok  - to już standard domów pasywnych. Każdy dom pasywny jest więc energooszczędny, ale niekażdy dom energooszczędny jest pasywny. 

Projekt domu energooszczędnego

Jednorodzinne budynki energooszczędne oraz domy pasywne cechują się nie tylko doskonałą termoizolacją, ale również specyficzną bryłą, która pomaga ograniczyć straty ciepła. W obu przypadkach jest ona prosta i osadzona na planie prostokąta. Dach powinien mieć jak najmniej załamań i być jedno- lub dwuspadowy. W domach pasywnych i energooszczędnych ważną rolę odgrywają także okna – ramy i oszklenia muszą cechować się odpowiednio niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a także być usytuowane po południowej stronie budynku.

Obecność wentylacji mechanicznej z funkcją odzyskiwania ciepła, wykorzystanie gruntowego wymiennika ciepła, pompy ciepła lub kolektorów słonecznych do ogrzewania wody to kolejne z rozwiązań stosowanych w domach energooszczędnych. Uzupełnieniem nowoczesnej technologii budowlanej jest też odpowiednie wyposażenie, np. w oświetlenie typu LED i sprzęty RTV i AGD o najwyższej klasie efektywności energetycznej A+++. Dom można też wyposażyć w zdalnie sterowane czujniki, wyłączniki czy ściemniacze, dzięki którym zmniejszysz koszty eksploatacji budynku i zapewnisz sobie wygodę na co dzień.

Domy energooszczędne a standardowe – porównanie

Dom o obniżonym zapotrzebowaniu na energię różni się od domu wybudowanego w technologii tradycyjnej pod wieloma względami:

  • Dom energooszczędny zużywa w ciągu roku ok. 3-5 razy mniej energii niż dom tradycyjny, dlatego jest nie tylko tańszy w eksploatacji, ale też spełnia warunek, jaki muszą spełniać domy ekologiczne,
  • Budowa domu energooszczędnego wciąż jest droższa niż budowa domu tradycyjnego, ale różnica ta z roku na rok maleje. Kilkanaście lat temu domy energooszczędne były zazwyczaj droższe o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. 
  • W domach pasywnych panuje sprzyjający zdrowiu mikroklimat: korzystne warunki termiczne z niewielkimi wahaniami temperatur, odpowiedni poziom wilgotności oraz stężenia CO2 przekładają się na lepszą jakość powietrza wewnętrznego niż w budynkach z wentylacją grawitacyjną,
  • Wysoka szczelność domu energooszczędnego, a szczególnie domu pasywnego, powoduje, że niemal brak w nim mostków termicznych powodujących ucieczkę ciepła – zjawisko to jest natomiast spotykane w domach tradycyjnych oraz w starszym budownictwie,
  • Dom pasywny wykorzystujący naturalne, odnawialne źródła energii pozwala uniezależnić się od dostawców prądu i gazu oraz ich wzrastających cen.

Budowa domu o obniżonym zapotrzebowaniu na energię przynosi wymierne korzyści związane z niskimi kosztami eksploatacji, ale jednocześnie jest też indywidualnym wkładem w ochronę środowiska oraz w zdrowie Twoje i Twoich bliskich. Poniesiony wydatek z pewnością Ci się zwróci, a Twój wybór docenią także przyszłe pokolenia.

Produkty, które mogą Cię zainteresować: