Roczne opłaty związane z utrzymaniem domu, szczególnie z pokryciem kosztów energii cieplnej, są najczęściej dużo wyższe niż w przypadku mieszkania i mogą znacznie obciążać domowy budżet. Nie musi tak jednak być – inwestycja w dom energooszczędny, a tym bardziej pasywny ogranicza koszty eksploatacji budynku i zabezpiecza przed wzrastającymi cenami prądu i paliw kopalnych. Co więcej, od 2021 roku każdy z budowanych domów musi spełniać warunek energooszczędności.
Budowa domu o niskim zapotrzebowaniu na energię
Znacznie ograniczone zapotrzebowanie na energię to cecha wyróżniająca domy energooszczędne oraz pasywne, na które decyduje się coraz więcej inwestorów. Skłaniają do tego m.in. rosnące ceny energii, a co za tym idzie – także kosztów ogrzewania. Zainteresowanie inwestycjami energooszczędnymi i pasywnymi nie jest jednak wyłącznie kwestią indywidualną – stopniowo wymuszają je również zmieniające się przepisy prawa, w świetle których od 2021 r. wszystkie nowo budowane domy muszą spełniać warunek niemal zerowego zużycia energii (źródło).
Budownictwo energooszczędne, które za zachodnią granicą jest normą, powoli staje się rzeczywistością także w Polsce. Jest odzwierciedleniem dążenia do ograniczenia zużycia energii nieodnawialnej na rzecz korzystania z energii odnawialnej oraz zminimalizowania dostającej się do atmosfery ilości CO2. Dbałość o środowisko idzie w parze z wygodą i komfortem, jaki dają obiekty energooszczędne. Stwarzające one przyjazny mikroklimat przez cały rok i pozwalające na spore oszczędności. Jeśli podejmiesz decyzję o budowie domu wg zaostrzonych norm, możesz też sfinansować ją kredytem hipotecznym udzielnym na preferencyjnych warunkach.
Cechy charakterystyczne domu energooszczędnego
Najważniejszą cechą domu energooszczędnego jest bardzo niskie zapotrzebowanie na energię. Kluczowy jest w tym przypadku współczynnik EP, który określa wysokość zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną na wszystkie cele bytowo-gospodarcze (ogrzewanie, wentylację, chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody, wykorzystywanie urządzeń domowych itp.) w ciągu roku. Od 1 stycznia 2021 roku wskaźnik EP dla jednorodzinnego domu energooszczędnego powinien wynosić najwyżej 70 kWh/m²rok. Oznacza to zdecydowane zaostrzenie norm w porównaniu dla lat minionych. W latach 2017-2020 dopuszczalne EP wynosiło i 95 kWh/m²rok, a jeszcze wcześniej - 120 kWh/m²rok.
Drugi bardzo istotny współczynnik to EUco. Współczynnik EUco to wskaźnik zapotrzebowania budynku na energię użytkową do ogrzewania naszego domu. Domy klasyfikowane jako energooszczędne mieszczą się tutaj w przedziale 30-70 kWh/m²/rok. Przedział 15-30 kWh/m²/rok oznacza dom niskoenergetyczny. A jeszcze niższe zapotrzebowanie - przedział 1-15 kWh/m²/rok - to już standard domów pasywnych. Każdy dom pasywny jest więc energooszczędny, ale niekażdy dom energooszczędny jest pasywny.