Termomodernizacja a kredyt ekologiczny – szukamy oszczędności dla wspólnoty mieszkaniowej

Termomodernizacja to temat kluczowy dla wszystkich wspólnot mieszkaniowych. Jeśli starasz się o środki dla swojej wspólnoty, powinieneś rozważyć zaciągnięcie ekologicznego kredytu na remont budynku. Za taki kredyt inwestycyjny nie jest pobierana prowizja, a marża jest wyjątkowo niska. Sprawdź, jak inwestować ekologicznie i oszczędzić na termomodernizacji.

Ostatni dzwonek dla ciepłownictwa

Termomodernizacja budynków może pozwolić zmniejszyć koszty ogrzewania dla ich mieszkańców. Co ciekawe, w kolejnych latach możemy mieć do czynienia z dużym wzrostem liczby procesów termomodernizacyjnych – zarówno w budynkach publicznych i komercyjnych, jak i mieszkalnych. Jak wygląda ta kwestia na przykładzie wspólnot mieszkaniowych?

Wspólnota szykuje zmiany

Ocieplenie budynku? Modernizacja ogrzewania? A może instalacja systemów chłodzących? Każda wspólnota najlepiej zna potrzeby swoich mieszkańców. Jeśli zapadnie decyzja odnośnie termomodernizacji budynku, to warto zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu inwestycyjnego, który pomoże zrealizować zamierzone cele.

Uwaga
Jak wynika z raportu „Ostatni dzwonek dla ciepłownictwa w Polsce”, wspólnoty mieszkaniowe inwestują w termomodernizację budynku przede wszystkim z wykorzystaniem dwóch źródeł finansowania: środków własnych oraz kredytów inwestycyjnych.

Termomodernizacja, czyli gdzie szukać oszczędności?

Należy pamiętać, że termomodernizacja to inwestycja obniżająca koszty ogrzewania budynków, ale i przyczyniająca się do poprawy jakości powietrza. To właśnie dlatego w ING Banku Śląskim wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na specjalne finansowanie – Ekokredyt inwestycyjny, który pomoże zmniejszyć zużycie energii konwencjonalnej na rzecz energii czystej.

Wspólnota oszczędza z ekokredytem

Ekokredyt inwestycyjny dla wspólnot mieszkaniowych w ING Banku Śląskim, czyli specjalny kredyt na remont budynku, cechują dwa główne wyróżniki. Po pierwsze, 0 zł prowizji za udzielenie kredytu – bank, wspierając inwestycje proekologiczne, całkowicie rezygnuje z prowizji, która doliczana jest przy ubieganiu się o tego rodzaju kredyt inwestycyjny. Po drugie, obniżona marża – już od 1,3% w przypadku kwot powyżej 500 tysięcy złotych. Co ciekawe, termomodernizacja budynku z ING Bankiem Śląskim może przynieść szereg dodatkowych korzyści. O jakich profitach mowa?

Dodatkowe korzyści kredytu na remont budynku

Termomodernizacja z Ekokredytem inwestycyjnym dla wspólnot mieszkaniowych pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także m.in. czas członków wspólnoty. Oto, co można zyskać:

 • szybka decyzja kredytowa – przy termomodernizacji ważny jest czas realizacji inwestycji, dlatego Ekokredyt inwestycyjny dla wspólnot mieszkaniowych w ING Banku Śląskim dostępny jest nawet w 48 godzin od momentu złożenia wszystkich dokumentów,
 • możliwość wcześniejszej spłaty – jeżeli wspólnota uzna, że dysponuje środkami na przedterminowe uregulowanie kredytu na remont budynku, może go wcześniej spłacić bez dodatkowej prowizji,
 • dogodny sposób spłat – Ekokredyt inwestycyjny dla wspólnot mieszkaniowych to równe raty miesięczne, które pobierane są automatycznie z rachunku wspólnoty,
 • okres kredytowania aż do 15 lat – jeśli wspólnota planuje większą inwestycję remontowo-modernizacyjną realizowaną w obrębie nieruchomości wspólnej, może liczyć na potrzebny okres kredytowania,
 • miesięczna rata – do 90% wartości miesięcznej zaliczki na Fundusz Remontowy,
 • preferencyjna wysokość kredytu – wspólnota może ubiegać się o dodatkowe środki w ramach kredytu inwestycyjnego w kwocie aż do 2 mln zł przy finansowaniu do 90% wartości inwestycji.

Jak przeprowadzić termomodernizację?

Wspólnota mieszkaniowa z Ekokredytem inwestycyjnym w ING Banku Śląskim może skorzystać z preferencyjnych warunków kredytowania, jeśli planuje przedsięwzięcie w następujących zakresach modernizacyjnych związanych z termomodernizacją budynku:

Ciepło:

 • ocieplenie budynku,
 • wymiana okien, drzwi zewnętrznych,
 • przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła), systemów wentylacji i klimatyzacji,
 • instalacja systemów chłodzących,
 • finansowanie innego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Energia:

 • instalacja OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, w tym z zastosowaniem kogeneracji,
 • wymiana oświetlenia na energooszczędne,
 • systemy monitorowania i zarządzania energią.

Projekty „zielone”:

 • ochrona środowiska naturalnego (cele ekologiczne),
 • rozwój terenów zielonych wokół nieruchomości (w tym tworzenie tzw. „zielonych podwórek”).

Dzieci i niepełnosprawni:

 • budowa lub modernizacja obiektów dla dzieci,
 • infrastruktura dla osób niepełnosprawnych.

Wniosek? Ekopostawa wspólnot się opłaca!

Wspólnota mieszkaniowa, która zdecyduje się na termomodernizację budynku z Ekokredytem inwestycyjnym, nie zapłaci prowizji i skorzysta z obniżonej marży – już od 1,3%. Dodatkowo bank nie przeprowadza audytu inwestycji, wnioskowaną sumę wypłaca jednorazowo, a zabezpieczeniem kredytu na remont budynku jest pełnomocnictwo do rachunku.

Wskazówka
Skompletowanie dokumentów potrzebnych do finalizacji przedsięwzięcia nie powinno stanowić dodatkowych problemów. Przygotuj numer księgi wieczystej nieruchomości, uchwałę z wpisanym celem ekologicznym oraz zestawienie wpłat na fundusz remontowy. To wystarczy, aby ubiegać się o Ekokredyt inwestycyjny dla wspólnot mieszkaniowych.

Ekokredyt inwestycyjny to proste i wygodne rozwiązanie dla wspólnot mieszkaniowych. Główne zalety tego typu kredytu inwestycyjnego to brak prowizji i niska marża, a także łatwy proces ubiegania się o dodatkowe wsparcie finansowe. Jeśli Twoja wspólnota planuje termomodernizację budynku.

Produkty, które mogą Cię zainteresować: