Jak zarabiać na giełdzie – 2 najprostsze sposoby

2019-06-06

Jak zarabiać na giełdzie? 2 najprostsze sposoby

Jeżeli inwestujesz w akcje, odpowiedź jest teoretycznie prosta – kupuj tylko te, których wartość wzrośnie lub takie, które zagwarantują Ci wysoką dywidendę. To dwa najpopularniejsze sposoby – sprzedaż akcji drożej niż się je kupiło lub otrzymanie dywidendy.

Sposób 1. Taniej kupić, drożej sprzedać

Najstarsza reguła handlu działa również na giełdzie papierów wartościowych. Oczywistą trudnością jest przewidzenie, które akcje poszybują do góry, a które spadną. Pytanie, które musisz sobie zadać, brzmi: czy wartość spółki na podstawie cen akcji na giełdzie jest wyższa czy niższa od jej realnej wartości? Jeżeli jest niższa, to możesz spodziewać się jej wzrostu – wówczas kupuj, a jeżeli jest zawyżona, spodziewaj się spadku – wtedy sprzedawaj.

Analiza fundamentalna

Analiza fundamentalna to metoda wyceny wartości spółki na podstawie dostępnych informacji. Do jej przeprowadzenia wykorzystujesz między innymi wyniki finansowe, dane o kondycji ekonomicznej, branży, obszarze geograficznym działania, itp. Samodzielne przeprowadzenie takiej analizy może być bardzo trudne, dlatego warto skorzystać z rekomendacji analityków giełdowych.

Analiza techniczna

Drugą popularną metodą przewidywania zmian kursów akcji jest analiza techniczna. Polega ona na analizie wykresów kursów w poszukiwaniu powtarzalnych schematów. W tym podejściu nie bierzesz pod uwagę informacji o firmie, a patrzysz jedynie na wykres cen akcji. Poszukujesz formacji, czyli kształtów, które w podobnych przypadkach doprowadziły do określonych zmian – wzrostów lub spadków ceny. Analiza techniczna bazuje na założeniu, że w przypadku cen akcji historia się powtarza.

Sposób 2. Dywidenda

Raz do roku zarząd spółki giełdowej może podzielić część wypracowanego zysku spółki pomiędzy wszystkich współwłaścicieli. Jeśli posiadasz akcje – masz prawo do dywidendy, proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

Najczęściej używane tagi

Zobacz więcej Pokaż mniej