Darowizna od rodziców na zakup mieszkania. Poradnik

2020-06-26

Zakup mieszkania wymaga sporego nakładu finansowego. Dlatego też młodzi ludzie, którzy decydują się na ten krok, często korzystają ze wsparcia rodziców. O czym powinieneś pamiętać, przekazując lub przyjmując darowiznę pieniężną na kupno nieruchomości?

darowizna od rodziców na zakup mieszkania

W jaki sposób udokumentować proces przekazania darowizny pieniężnej?

Proces przekazania darowizny od rodziców powinien zostać udokumentowany w postaci umowy, w której rodzic zobowiązuje się do przekazania dziecku środków na zakup mieszkania, a dziecko potwierdza ich przyjęcie.

Czy wiesz, że...

Fakt przekazania środków pieniężnych jako darowizny warto też uwzględnić w tytule przelewu bankowego. Zaznaczając w nim, że środki stanowią darowiznę dla dziecka na zakup mieszkania, zyskujesz dowód, który posłuży Ci w przypadku ewentualnej kontroli z urzędu skarbowego.

Czy można uniknąć płacenia podatku od darowizny mieszkania?

Darowizna pieniężna na zakup mieszkania może zostać zwolniona z opodatkowania wtedy, gdy:

  • dotyczy ona osób z najbliższej rodziny;
  • darowizna zostanie potwierdzona umową, w której rodzic zobowiąże się do tego, że przekaże dziecku środki pieniężne;
  • proces przekazania darowizny zostanie dobrze udokumentowany. Może do tego posłużyć np. przelew albo wpłata na rachunek bankowy z precyzyjnie określonym tytułem, z którego jednoznacznie wynika, że pieniądze stanowią darowiznę przeznaczoną na zakup mieszkania;
  • zostanie to zgłoszone do urzędu skarbowego przy pomocy druku SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia przekazania darowizny. Do formularza należy dołączyć potwierdzenie przelewu oraz kopię umowy.

Czy wiesz, że...

Jeśli nie dopilnujesz tych kwestii, zapłacisz karną stawkę podatkową w wysokości 20%. W sytuacji, gdy proces przekazania darowizny pieniężnej został przeprowadzony w formie aktu notarialnego, nie masz obowiązku zgłaszania tego w urzędzie skarbowym – wszystkich formalności dopilnuje kancelaria notarialna.

Dokładne udokumentowanie darowizny od rodziców może się przydać także kilka lat po zakupie mieszkania. Dzięki temu dziecko może uniknąć w przyszłości zarzutów dotyczących nieujawnionych źródeł dochodów. Brak dowodu na to, że środki pochodzą z darowizny, może wiązać się z koniecznością zapłacenia 75% podatku.

Czy można przelać darowiznę od rodziców na konto dewelopera?

Według ustawy o podatku od spadków i darowizn ze zwolnienia od płacenia podatku od darowizny mieszkania można skorzystać tylko wtedy, gdy posiada się dowód na przeprowadzenie takiego procesu. Jest to zatem możliwe tylko w sytuacji, gdy środki zostaną przekazane z konta bankowego rodzica bezpośrednio na konto dziecka, które następnie może przelać środki deweloperowi lub osobie sprzedającej lokal. Czy możliwe jest jednak pominięcie tego kroku?

Takie rozwiązanie wciąż stanowi kwestię sporną. Jeśli jednak chcesz z niego skorzystać i jednocześnie uniknąć konieczności płacenia podatku, możesz odwołać się do sądu administracyjnego – przepisy są zwykle interpretowane na korzyść podatnika, a konieczność wykonywania dwóch przelewów określana jest jako zbędne pośrednictwo.

Czy wiesz, że...

Darowizna pieniężna a sprzedaż mieszkania

Zwolnienie z podatku od darowizny mieszkania obowiązuje tylko wtedy, jeśli nie zostanie ono sprzedane w ciągu 5 lat od dnia zakupu. W przypadku szybszego zbycia lokalu, konieczne będzie uiszczenie 19% podatku od dochodu ze sprzedaży. Posłuży Ci do tego formularz PIT-39, który należy złożyć do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym mieszkanie zostało sprzedane.

Darowizna środków na zakup mieszkania stanowi dużą pomoc dla młodych osób, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową i nie posiadają wystarczającego kapitału, aby zrealizować ten cel. Należy jednak pamiętać o dopilnowaniu wszystkich formalności w urzędzie skarbowym – w przeciwnym razie posiadanie własnego mieszkania będzie się wiązać z koniecznością zapłacenia wysokiego podatku.