Jeśli nie dopilnujesz tych kwestii, zapłacisz karną stawkę podatkową w wysokości 20%. W sytuacji, gdy proces przekazania darowizny pieniężnej został przeprowadzony w formie aktu notarialnego, nie masz obowiązku zgłaszania tego w urzędzie skarbowym – wszystkich formalności dopilnuje kancelaria notarialna.
Dokładne udokumentowanie darowizny od rodziców może się przydać także kilka lat po zakupie mieszkania. Dzięki temu dziecko może uniknąć w przyszłości zarzutów dotyczących nieujawnionych źródeł dochodów. Brak dowodu na to, że środki pochodzą z darowizny, może wiązać się z koniecznością zapłacenia 75% podatku.

Czy można przelać darowiznę od rodziców na konto dewelopera?
Według ustawy o podatku od spadków i darowizn ze zwolnienia od płacenia podatku od darowizny mieszkania można skorzystać tylko wtedy, gdy posiada się dowód na przeprowadzenie takiego procesu. Jest to zatem możliwe tylko w sytuacji, gdy środki zostaną przekazane z konta bankowego rodzica bezpośrednio na konto dziecka, które następnie może przelać środki deweloperowi lub osobie sprzedającej lokal. Czy możliwe jest jednak pominięcie tego kroku?
Takie rozwiązanie wciąż stanowi kwestię sporną. Jeśli jednak chcesz z niego skorzystać i jednocześnie uniknąć konieczności płacenia podatku, możesz odwołać się do sądu administracyjnego – przepisy są zwykle interpretowane na korzyść podatnika, a konieczność wykonywania dwóch przelewów określana jest jako zbędne pośrednictwo.