Gdzie szukać oszczędności podczas wykańczania mieszkania?

2017-09-13

Nowe mieszkanie to nie tylko wydatki poniesione w związku z kupnem nieruchomości, ale także z jej wykończeniem. Dotyczy to zarówno mieszkania od dewelopera, jak i lokum z rynku wtórnego, przeznaczonego do remontu. Jak pokryć koszt wykończenia mieszkania i gdzie szukać oszczędności?

Kupno mieszkania krok po kroku

Jeśli chcesz kupić mieszkanie na kredyt, sprawdź swoją zdolność kredytową zanim przystąpisz do szukania i oglądania nieruchomości. Skorzystaj z kalkulatora kredytowego albo zwróć się do banku o pomoc – dzięki ocenie Twoich zarobków i wydatków dowiesz się, na jaką nieruchomość Cię stać. Pamiętaj jednak, że zakup mieszkania w stanie deweloperskim wiąże się z potrzebą jego wykończenia we własnym zakresie. To znaczy, że powinieneś zgromadzić fundusze, które umożliwią Ci doprowadzenie lokum do stanu nadającego się do zamieszkania. Skąd pozyskać środki na wykończenie mieszkania?

Jak sfinansować wykończenie mieszkania?

Zakup niezbędnych materiałów i wykonanie potrzebnych prac możesz pokryć z własnych oszczędności. Jeśli jednak nie posiadasz odpowiednich środków, możesz ubiegać się o kredyt na wykończenie mieszkania, którym sfinansujesz wszelkie elementy wykończenia i wyposażenia trwale związane z mieszkaniem. Brakujące fundusze uwzględnij we wniosku o kredyt hipoteczny – kluczowy w tym przypadku będzie dokładny kosztorys prac.

Aby uniknąć potrzeby dostarczania bankowi kosztorysu, a jednocześnie zyskać dostęp do funduszy na remont, możesz skorzystać z innych produktów bankowych. Pożyczka gotówkowa pozwoli na otrzymanie mniejszej kwoty, którą przeznaczysz na dowolny cel. Możesz rozważyć także zaciągnięcie pożyczki hipotecznej, która przyda się, jeśli planujesz zainwestować większą kwotę w nowe lokum.

Wskazówka
W określeniu kwoty potrzebnej na wykończenie nowego mieszkania lub wyremontowanie używanego pomocny okaże się kosztorys. Uwzględnij w nim przede wszystkim koszty wybranych materiałów podłogowych, farb, glazury, tapet, mebli kuchennych, armatury sanitarnej oraz usług fachowców. W ten sposób poznasz przybliżoną kwotę, jaką będziesz musiał zainwestować w nieruchomość po jej zakupie.

Wykończenie pod klucz – na tym nie oszczędzaj

Kupno mieszkania w stanie deweloperskim lub do remontu zwykle wiąże się z mniejszym kosztem transakcji i pozwala na urządzenie pomieszczeń zgodnie z własnym gustem. Materiały wykończeniowe i elementy wyposażenia można kupić w niższej lub wyższej cenie, w zależności od zaplanowanego budżetu. Na czym nie należy jednak oszczędzać podczas wykańczania mieszkania?

  • Podłoga – posadzki w Twoim mieszkaniu będą narażone na ciągłą eksploatację. Zainwestuj w dobrej jakości materiały, o wysokiej klasie ścieralności i odpowiedniej twardości, które nie będą wymagały wymiany przez wiele lat.
  • Łazienka – jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, a jej wykończenie prawdopodobnie będzie wymagało sporych nakładów finansowych. Tutaj jednak nie oszczędzaj – lepiej wykorzystać solidne i nowoczesne materiały, niż za rok żałować podjętych decyzji i podejmować się kosztownego i czasochłonnego remontu. Zainwestuj też w solidną armaturę i dobrego fachowca – łazienkę urządzasz na wiele lat.
  • Kuchnia – zadbaj tu nie tylko o odpowiednie wykończenie ścian i podłogi, ale przede wszystkim o elementy wyposażenia. Meble powinny być jak najbardziej funkcjonalne i optymalnie wykorzystywać dostępną przestrzeń. Wybierz też solidny, odporny na działanie wody i łatwy w czyszczeniu blat. Z wyposażenia kuchni będziesz korzystał codziennie – zdecyduj się na sprawdzone i praktyczne rozwiązania, które posłużą Ci przez długi czas.

Wybierz bez ryzyka wymarzone mieszkanie, nie daj zaskoczyć się kosztom i bądź na bieżąco z procesem zakupu!

Przetestuj NAVIDOM


Jak ograniczyć koszty wykończenia nieruchomości?

Zawsze można obniżyć koszty wykończenia mieszkania. Oto kilka porad:

  • porównuj ceny potrzebnych materiałów i sprzętów – sprawdź oferty różnych sklepów, także internetowych, i dokonaj zakupu tam, gdzie jest najtaniej. Zwróć też uwagę na dodatkowe zalety oferty: może być to np. darmowy transport lub usługa montażu wliczona w cenę produktów;
  • kupuj materiały wykończeniowe na promocjach – rabaty na wybrane produkty pozwolą Ci zakupić je taniej – aby trafić na okazje, zacznij szukać potrzebnych materiałów odpowiednio wcześnie;
  • dobieraj materiały dopasowane do poszczególnych pomieszczeń – do sypialni możesz kupić panele lub deski podłogowe o mniejszej kasie ścieralności niż do przedpokoju i salonu. Wystarczy tu także zwykła lateksowa farba do ścian, która będzie tańsza niż emulsja plamoodporna do kuchni lub pokoju dziecięcego;
  • kupuj używane sprzęty – nie musisz od razu inwestować w nowe i drogie meble wypoczynkowe do salonu, szafkę RTV czy stolik nocny. Przejrzyj aukcje internetowe, udaj się na targ staroci – może znajdziesz tu idealne dla siebie meble, które kupione za grosze po renowacji będą wyglądać jak nowe. Skorzystaj też z niepotrzebnych palet czy drewnianych skrzyń – po wyszlifowaniu i pomalowaniu stworzysz z nich np. stolik do kawy, półki, a nawet łóżko do sypialni.

Jak jeszcze obniżyć koszt wykończenia mieszkania? Niektóre prace, jak choćby malowanie, możesz wykonać samodzielnie. W układaniu paneli z pewnością pomogą Ci znajomi lub członkowie rodziny, którzy mają doświadczenie w wykonywaniu podobnych czynności. Wykorzystanie wiedzy i umiejętności znajomych, a także własny wkład pracy pozwolą Ci sporo zaoszczędzić na kosztach robocizny.

Zakup mieszkania i jego wykończenie pod klucz to kosztowna inwestycja. Wydatki poniesione na przygotowanie lokum do zamieszkania można jednak ograniczyć – dzięki temu nie przekroczysz zaplanowanego budżetu, a może nawet uda Ci się zaoszczędzić.