Jak kupić mieszkanie – poradnik krok po kroku

Planujesz zakup mieszkania? Zanim wybierzesz wymarzone lokum, przeczytaj praktyczny poradnik kupna mieszkania krok po kroku – od wyboru nieruchomości, przez wnioskowanie po kredyt, aż do podpisania aktu notarialnego. Informacje te ułatwią Ci podjęcie bezpiecznej decyzji.

Jak kupić mieszkanie – poradnik krok po kroku

Krok 1 – wybór mieszkania

Na co zwracać uwagę przy kupnie mieszkania? Oprócz jego metrażu i rozkładu, bardzo ważna jest lokalizacja nieruchomości. Sprawdź, ile czasu będzie zajmować Ci dojazd do centrum i do pracy. Wybierz się na wizję lokalną – poznaj dzielnicę miasta, w której planujesz zamieszkać. Zobacz, gdzie są najbliższe sklepy, parki i szkoły. Jakie cechy mieszkania zapewnią codzienny komfort Tobie i Twojej rodzinie? Zastanów się, czy nie potrzebujesz balkonu, windy, piwnicy lub zadaszonego miejsca parkingowego w bloku.

Jak kupić mieszkanie dopasowane do potrzeb i możliwości? Przede wszystkim bez pośpiechu. Rozsądnie jest wziąć pod uwagę kilka nieruchomości przed przejściem do kolejnego etapu, czyli planowania budżetu. Weź pod uwagę kupno mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym. Cała późniejsza procedura związana z wzięciem kredytu i dopełnieniem formalności zakupu będzie się nieco różnić w obu przypadkach. Więcej porad dotyczących wyboru mieszkania znajdziesz w artykule Jak znaleźć idealne mieszkanie i wziąć kredyt, aby nie żałować?.

O co pytać przy kupnie mieszkania?

Krok 2 – szacowanie budżetu

Gdy masz na oku interesujące Cię nieruchomości, czas na dokładne oszacowanie budżetu. Jeśli planujesz wziąć kredyt, sprawdź swoją zdolność kredytową. W jej ocenie pomoże Ci pracownik banku. Oszacuje jej wartość, biorąc pod uwagę m.in. Twoje zarobki, formę zatrudnienia i historię kredytową, jeśli taką posiadasz. Ważny jest też wkład własny, tzn. kwota na zakup mieszkania, którą już dysponujesz. Więcej o zdolności kredytowej, wkładzie własnym, a także oprocentowaniu kredytu hipotecznego dowiesz się, zaglądając tutaj.

Ile wynosi wkład własny do kredytu?

Rozplanuj przyszłe wydatki adekwatnie do zarobków. Gdy pracownik banku przedstawi Ci szacunkową miesięczną ratę kredytu, dolicz do tego cykliczne wydatki na opłaty czynszowe, rachunki, żywność i inne potrzeby. W budżecie powinno zostać miejsce na oszczędności, które zapewnią Ci poczucie finansowego bezpieczeństwa.

Krok 3 – wnioskowanie o kredyt

Oprócz wniosku o kredyt i zaświadczenia o zarobkach, bank potrzebuje też dodatkowych dokumentów. Jeśli planujesz:

  • zakup mieszkania od dewelopera: potrzebny będzie między innymi prospekt informacyjny z częścią indywidualną – znajdziesz w nim np. dane dotyczące zrealizowanych dotychczas inwestycji, plan zagospodarowania okolicznych działek oraz informacje o tym, czy przeciwko deweloperowi nie toczą się postępowania egzekucyjne; umowa rezerwacyjna lub/i deweloperska,
  • kupno mieszkania na rynku wtórnym: potrzebujesz umowy przedwstępnej ze sprzedającym (nie jest wymagana we wszystkich bankach, co usprawnia proces kupna mieszkania).

Jak kupić mieszkanie – poradnik krok po kroku

Krok 4 – podpisanie umowy kredytowej

Jeśli dostałeś pozytywną decyzję z banku, możesz podpisać umowę kredytową. Dokładnie ją przeczytaj i zapoznaj się z warunkami umowy. Nieruchomość obciążona hipoteką musi zostać ubezpieczona. Możesz kupić ubezpieczenie ofertowane za pośrednictwem banku – zapytaj o to specjalistę, który przedstawi Ci opcje dopasowane do Twoich potrzeb.

Krok 5 – kupno mieszkania – formalności

Po zawarciu umowy kredytowej można podpisać ostateczną umowę zakupu w formie aktu notarialnego. Wówczas bank uruchamia kredyt, a Ty możesz odebrać klucze. W przypadku rynku pierwotnego, bank zwykle uruchamia kredyt przed podpisaniem aktu notarialnego. Podpisz z deweloperem albo poprzednim właścicielem mieszkania protokół zdawczo-odbiorczy, w którym możesz odnotować wszelkie zastrzeżenia. Pamiętaj, aby spisać stan liczników.

Inne formalności po kupnie mieszkania, które trzeba spełnić, to m.in.:

  • złożenie w sądzie wniosku o wpis do hipoteki do księgi wieczystej,
  • opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych w Urzędzie Skarbowym,
  • złożenie deklaracji podatkowej w Urzędzie Miasta.

Jak kupić mieszkanie – poradnik krok po kroku

Krok 6 – przeprowadzka

Jesteś już na swoim. Możesz zacząć wygodnie się urządzać.

Kupno mieszkania jest poważną decyzją, ale nie oznacza to, że proces ten musi zająć dużo czasu. Przy odrobinie organizacji wszystko może przebiec sprawnie i szybko. Jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny, możesz wziąć pod uwagę bank, który umożliwia obsługę kredytu w bankowości elektronicznej – zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Wtedy większość formalności dotyczących wniosku załatwisz online lub telefonicznie.