Rozplanuj przyszłe wydatki adekwatnie do zarobków. Gdy pracownik banku przedstawi Ci szacunkową miesięczną ratę kredytu, dolicz do tego cykliczne wydatki na opłaty czynszowe, rachunki, żywność i inne potrzeby. W budżecie powinno zostać miejsce na oszczędności, które zapewnią Ci poczucie finansowego bezpieczeństwa.
Krok 3 – wnioskowanie o kredyt
Oprócz wniosku o kredyt i zaświadczenia o zarobkach, bank potrzebuje też dodatkowych dokumentów. Jeśli planujesz:
- zakup mieszkania od dewelopera: potrzebny będzie między innymi prospekt informacyjny z częścią indywidualną – znajdziesz w nim np. dane dotyczące zrealizowanych dotychczas inwestycji, plan zagospodarowania okolicznych działek oraz informacje o tym, czy przeciwko deweloperowi nie toczą się postępowania egzekucyjne; umowa rezerwacyjna lub/i deweloperska,
- kupno mieszkania na rynku wtórnym: potrzebujesz umowy przedwstępnej ze sprzedającym (nie jest wymagana we wszystkich bankach, co usprawnia proces kupna mieszkania).

Krok 4 – podpisanie umowy kredytowej
Jeśli dostałeś pozytywną decyzję z banku, możesz podpisać umowę kredytową. Dokładnie ją przeczytaj i zapoznaj się z warunkami umowy. Nieruchomość obciążona hipoteką musi zostać ubezpieczona. Możesz kupić ubezpieczenie ofertowane za pośrednictwem banku – zapytaj o to specjalistę, który przedstawi Ci opcje dopasowane do Twoich potrzeb.
Krok 5 – kupno mieszkania – formalności
Po zawarciu umowy kredytowej można podpisać ostateczną umowę zakupu w formie aktu notarialnego. Wówczas bank uruchamia kredyt, a Ty możesz odebrać klucze. W przypadku rynku pierwotnego, bank zwykle uruchamia kredyt przed podpisaniem aktu notarialnego. Podpisz z deweloperem albo poprzednim właścicielem mieszkania protokół zdawczo-odbiorczy, w którym możesz odnotować wszelkie zastrzeżenia. Pamiętaj, aby spisać stan liczników.
Inne formalności po kupnie mieszkania, które trzeba spełnić, to m.in.:
- złożenie w sądzie wniosku o wpis do hipoteki do księgi wieczystej,
- opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych w Urzędzie Skarbowym,
- złożenie deklaracji podatkowej w Urzędzie Miasta.

Krok 6 – przeprowadzka
Jesteś już na swoim. Możesz zacząć wygodnie się urządzać.
Kupno mieszkania jest poważną decyzją, ale nie oznacza to, że proces ten musi zająć dużo czasu. Przy odrobinie organizacji wszystko może przebiec sprawnie i szybko. Jeśli planujesz wziąć kredyt hipoteczny, możesz wziąć pod uwagę bank, który umożliwia obsługę kredytu w bankowości elektronicznej – zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Wtedy większość formalności dotyczących wniosku załatwisz online lub telefonicznie.