Jak kupić mieszkanie przyjazne dzieciom?

2017-09-20

Położenie nieruchomości, jego rozkład oraz aranżacja muszą spełnić określone wymogi – tylko wtedy lokum będzie funkcjonalne dla rodziców i ich pociech. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, jeśli interesuje Cię kupno mieszkania przyjazne najmłodszym.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – dlaczego jest tak ważny?

Lokalizacja to bez wątpienia kluczowa kwestia w przypadku kupna mieszkania. Jeśli posiadasz lub planujesz mieć dziecko, punkt ten jeszcze bardziej zyskuje na wadze. Na jakie aspekty powinna patrzeć rodzina z dzieckiem przed zakupem mieszkania? Najważniejsze stanowią:

  • bliskość szkół i przedszkoli lub dobry dojazd do nich,
  • obecność terenów zielonych i parków,
  • dostępność placów zabaw dla dzieci na terenie osiedla,
  • oddalenie od niebezpiecznych, ruchliwych ulic,
  • bliskość placówek medycznych i gabinetów lekarskich.

Jak kupić mieszkanie, którego lokalizacja dopiero zyska na atrakcyjności? Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W tym miejscu możesz łatwo sprawdzić, jakie projekty rozbudowy infrastruktury publicznej powstaną w okolicy w najbliższym czasie. Być może w pobliżu mieszkania powstanie nowa szkoła lub plac zabaw dla dzieci. Te informacje mogą zmienić Twoje nastawienie do kupowanego mieszkania, jak również uchronić Cię przed nietrafionym wyborem.

Czy wiesz, że…
Plan zagospodarowania przestrzennego to ogólnodostępny dokument, z którym możesz się zapoznać w odpowiednim urzędzie gminy. Od pewnego czasu gminy zaczęły również udostępniać te informacje na stronach internetowych – możesz zatem sprawdzić plan zagospodarowania interesującego Cię terenu bez konieczności wychodzenia z domu.

Zakup mieszkania a dziecko – funkcjonalność na pierwszym miejscu

Rodzice z małymi dziećmi powinni zwracać dużą uwagę na funkcjonalność budynku podczas zakupu mieszkania. Dlaczego? Codzienne wnoszenie wózka po schodach na piąte piętro po pewnym czasie może stanowić spory problem – warto więc wybierać budynki wyposażone w windy lub mieszkania umieszczone na niższych kondygnacjach. Podobnym problemem mogą być wysokie schody przy wejściu do bloku, bez wygodnego podjazdu dla wózków.

Dla rodziców najważniejszą kwestię stanowi bez wątpienia zdrowie dziecka. Przed kupnem mieszkania sprawdź czy w mieszkaniu jest sprawna wentylacja i czy na ścianach nie ma śladów wilgoci. Grzyb i pleśń mogą negatywnie wpływać na układ oddechowy dziecka, powodując u niego najróżniejsze alergie i choroby płuc. Upewnij się więc, że mieszkanie jest bezpieczne dla Twojego malucha.

Czy wiesz, że…
Możesz samodzielnie sprawdzić stan wentylacji w mieszkaniu, wykorzystując do tego 2 sposoby:

  1. Przyłóż do kratki wentylacyjnej kartkę papieru. Jeśli zostanie ona zassana do otworu, ciąg wentylacyjny działa poprawnie.
  2. Przystaw do kratki wentylacyjnej zapaloną zapalniczkę lub świeczkę – jeśli płomień nie zgaśnie, wentylacja działa bez zarzutu.

Większy czy mniejszy metraż?

Przy kupnie mieszkania powinieneś wziąć pod uwagę fakt, że dzieci rosną, a wraz z wiekiem wzrastają też ich potrzeby. O ile wspólny pokój dla dwójki maluchów nie stanowi problemu, o tyle później osobne pokoje dla dzieci mogą okazać się potrzebne. Nastolatkowie docenią szczególnie możliwość zachowania prywatności i posiadania własnego kącika w mieszkaniu. Jeśli więc planujesz więcej niż jedno dziecko, rozważ zakup mieszkania z dodatkowym pokojem – pewnie przyda Ci się on w przyszłości.

Jak urządzić pokoje dla dzieci?

Projekty pokoi dla dzieci powinny łączyć w sobie atrakcyjną dla maluchów formę i funkcjonalność – ten fakt nie ulega wątpliwości. Warto również zadbać o to, by elementy wyposażenia wnętrza nie zajmowały zbyt dużo przestrzeni – wolne miejsce lepiej sprawdzi się jako miejsce do zabawy dziecka.

Pokoje dla dzieci muszą jednak przewidywać sporo miejsca do przechowywania najróżniejszych zabawek i przyborów szkolnych, których z czasem będzie coraz więcej. Urządzając pokoje dla dzieci, powinieneś też uwzględnić ich preferencje. Zaangażuj dzieci do wybierania akcesoriów i mebli do ich pokoju – dzięki temu będą one chętniej spędzać w nim czas.

Uwaga!
Jeśli Twoje dziecko szybko zmienia upodobania, nie inwestuj w drogie meble i elementy wyposażenia. Wybierz klasyczne, uniwersalne i dopasuj do nich drobne dodatki aranżacyjne odpowiadające aktualnym zainteresowaniom malucha – pozwoli Ci to szybko zmienić wystrój pomieszczenia tanim kosztem.

Uwzględniając wszystkie istotne aspekty, jesteś w stanie dokonać zakupu mieszkania doskonale odpowiadającego potrzebom zarówno Twoim, jak i Twoich pociech. Pamiętaj o planie zagospodarowania przestrzennego, metrażu i urządzeniu mieszkania. Wszystko po to, by żyło Wam się maksymalnie komfortowo.


Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste!

Przejdź do NAVIDOM