Leasing nieruchomości – plusy i minusy rozwiązania dla przedsiębiorców

2018-10-11

Choć najczęściej kojarzony z samochodami, może dotyczyć również lokali mieszkalnych czy nawet sprzętów RTV i AGD. Zastanawiasz się nad leasingiem nieruchomości? Zobacz, na czym polega i czym się różni od kredytu hipotecznego.

Leasing nieruchomości w Polsce – jakie są możliwości?

Czym jest leasing nieruchomości? W bardzo dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to specyficzne połączenie kredytu hipotecznego z długoterminowym wynajmem lokalu. W praktyce wygląda to tak, że korzystasz z nieruchomości i spłacasz comiesięczne raty (zupełnie jak przy kredycie), jednak w świetle prawa nie jesteś jej właścicielem – nie możesz więc zarządzać nią tak jak chcesz, co przypomina umowę wynajmu.

Rozważasz wzięcie nieruchomości w leasing? Najpierw zastanów się nad tym, jaka forma będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Do wyboru masz następujące możliwości:

  • leasing operacyjny nieruchomości – nieruchomość pozostaje tutaj własnością leasingodawcy i powiększa jego majątek trwały. Leasingobiorca może wykupić lokal dopiero po zakończeniu umowy leasingowej,

  • leasing finansowy nieruchomości – po podpisaniu umowy lokal staje się własnością leasingobiorcy, co upoważnia go chociażby do dokonywania odpisów amortyzacyjnych budynku. Ostateczny wykup następuje wtedy, gdy zapłacisz ostatnią ratę,
  • leasing zwrotny nieruchomości – stanowi umowę zupełnie odwrotną do przedstawionych powyżej – w tej sytuacji to leasingobiorca przenosi prawo własności do nieruchomości na leasingodawcę. Jednocześnie zastrzega sobie jednak prawo do dalszego korzystania z lokalu.

Warto wiedzieć
Czy leasing zwrotny jest w ogóle korzystny dla leasingobiorcy? Oczywiście – jest to świetny sposób na odmrożenie części gotówki, która posłuży do poprawy płynności finansowej firmy. Jednocześnie nie stracisz prawa do korzystania z nieruchomości.

Kredyt hipoteczny czy leasing nieruchomości mieszkaniowej? Porównujemy!

Zastanawiasz się nad tym, czym leasing nieruchomości różni się od sfinansowania jej zakupu przy pomocy kredytu hipotecznego? Najważniejsze różnica zebraliśmy w poniższej tabeli – sprawdź, na czym polegają.

Leasing nieruchomości Zakup nieruchomości na kredyt
Prosta procedura uzyskania leasingu bez nadmiaru formalności Proces wymagający dokładnego sprawdzenia możliwości kredytowych kredytobiorcy
Zdolność kredytowa odgrywa drugorzędną rolę Zdolność kredytowa jest kluczowym kryterium dla otrzymania kredytu
Umowa leasingowa nie obniża Twojej zdolności kredytowej Każdy kolejny kredyt stanowi zobowiązanie do spłaty, a tym samym wpływa na Twoją historię kredytową
Krótszy czas spłaty Dłuższy czas spłaty
Część poniesionych kosztów można wpisać w firmowe koszty, zmniejszając jednocześnie wysokość podatku dochodowego do zapłacenia Nie ma wpływu na kwestie podatkowe

Czy wiesz, że…
W przypadku leasingu finansowego możesz dokonywać odpisów amortyzacyjnych, aby obniżyć ostateczną wysokość podatku dochodowego. Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny, wykorzystaj w tym celu opłatę wstępną oraz kolejne raty leasingowe.

Zalety i wady leasingu nieruchomości

Przypatrując się powyższemu zestawieniu, nie sposób nie zauważyć, że leasing nieruchomości wypada w nim korzystniej – chociażby ze względu na to, że można tu odliczyć część wydanych środków jako koszt uzyskania przychodu, a w procesie jego przyznawania zdolność kredytowa nie jest kluczowym czynnikiem. Warto też wspomnieć o korzyściach, jakie niesie za sobą fakt, że raty leasingowe nie są brane pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Dzięki temu mimo spłacania leasingu wciąż masz szansę na otrzymanie kredytu z banku – np. na dalsze inwestycje.

Nie oznacza to jednak, że ta forma finansowania zakupu nieruchomości jest pozbawiona wad. Największa z nich ujawnia się w sytuacji, gdy nie zapłacisz kilku (najczęściej trzech) kolejnych rat leasingowych. W tej sytuacji leasingodawca ma prawo rozwiązać umowę – Ty zaś tracisz wszystkie wpłacone do tej pory środki, niezależnie od tego, ile ich było. W przypadku leasingu nieruchomości niemożliwe jest również działanie odwrotne, czyli nadpłacanie kolejnych rat. Tutaj korzystniej wypada kredyt – nadpłacając go w miarę możliwości, możesz obniżyć jego rzeczywisty koszt.

Pamiętaj również o tym, że w przypadku leasingu nieruchomości najczęściej istnieje dolny próg cenowy, który należy przekroczyć – dla lokali użytkowych wynosi ok. 250 000 zł, a dla budynków wolnostojących 500 000 zł lub więcej. Decydując się na zakup nieruchomości na kredyt, nie musisz uważać na żadne ograniczenia – możesz wybrać lokal w takiej cenie, jaka jest dla Ciebie odpowiednia.

Uwaga!
Istotna jest również kwestia własności nieruchomości – w przypadku leasingu znajduje się ona po stronie leasingobiorcy. Z jakimi konsekwencjami może się to wiązać? Wyobraź sobie, że firma leasingowa bankrutuje – w tej sytuacji lokal staje się elementem masy upadłościowej, a odzyskanie środków, które zapłaciłeś w ramach rat leasingowych nie będzie proste. Zanim więc zdecydujesz się na leasing nieruchomości, dokładnie sprawdź sytuację finansową leasingobiorcy – by uniknąć takich trudności w przyszłości.

Planujesz wzięcie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości? W tym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak zrobić to wygodny sposób. Zobacz!

Chcesz kupić dom, mieszkanie, działkę albo wyremontować kupioną wcześniej nieruchomość, ale nie wiesz, jak to zrobić kiedy jesteś przedsiębiorcą? Dowiedz się więcej o kredycie hipotecznym dla przedsiębiorcy


Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób!

Przejdź do NAVIDOM