2018-10-11
Choć najczęściej kojarzony z samochodami, może dotyczyć również lokali mieszkalnych czy nawet sprzętów RTV i AGD. Zastanawiasz się nad leasingiem nieruchomości? Zobacz, na czym polega i czym się różni od kredytu hipotecznego.
Leasing nieruchomości w Polsce – jakie są możliwości?
Czym jest leasing nieruchomości? W bardzo dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to specyficzne połączenie kredytu hipotecznego z długoterminowym wynajmem lokalu. W praktyce wygląda to tak, że korzystasz z nieruchomości i spłacasz comiesięczne raty (zupełnie jak przy kredycie), jednak w świetle prawa nie jesteś jej właścicielem – nie możesz więc zarządzać nią tak jak chcesz, co przypomina umowę wynajmu.
Rozważasz wzięcie nieruchomości w leasing? Najpierw zastanów się nad tym, jaka forma będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Do wyboru masz następujące możliwości:
- leasing operacyjny nieruchomości – nieruchomość pozostaje tutaj własnością leasingodawcy i powiększa jego majątek trwały. Leasingobiorca może wykupić lokal dopiero po zakończeniu umowy leasingowej,
- leasing finansowy nieruchomości – po podpisaniu umowy lokal staje się własnością leasingobiorcy, co upoważnia go chociażby do dokonywania odpisów amortyzacyjnych budynku. Ostateczny wykup następuje wtedy, gdy zapłacisz ostatnią ratę,
- leasing zwrotny nieruchomości – stanowi umowę zupełnie odwrotną do przedstawionych powyżej – w tej sytuacji to leasingobiorca przenosi prawo własności do nieruchomości na leasingodawcę. Jednocześnie zastrzega sobie jednak prawo do dalszego korzystania z lokalu.