Najpopularniejsze dzielnice mieszkaniowe: Lublin

2018-10-23

Drugie co do wielkości po Krakowie w Małopolsce i 9. pod względem populacji w całym kraju – Lublin to największe miasto w Polsce po wschodniej stronie Wisły. Prawa miejskie uzyskał w 1317 roku i pełnił dużą rolę w życiu politycznym państwa. Obecnie Lublin jest już 6 razy większy. A jak się w nim mieszka? Sprawdź, które dzielnice Lublina są najlepsze!

Jak się żyje w Lublinie – lepiej tylko w Warszawie i Gdańsku?

Stosunkowo niedawno, bo w 2006 roku, w Lublinie ustalono podział administracyjny na 29 dzielnic. To sporo, jednak ranking dzielnic zdołał wziąć pod lupę aż 22 z nich. Zapytano prawie 2000 lublinian o to, czy są skłonni polecić swoją dzielnicę Lublina i dlaczego mieszkają właśnie tam.

Lublin na 3. miejscu
Oprócz badania popularności poszczególnych dzielnic Lublina, ustalono również jego ogólny wskaźnik rekomendacji. Okazuje się, że miasto Herbapolu, Perły i Lubelli zebrało bardzo wysoki współczynnik i znalazło się na 3. miejscu wśród 10 największych miast Polski. Lepiej wypadła przy nim tylko Warszawa i Gdańsk. Oznacza to, że badanym mieszkańcom Lublina żyje się w nim lepiej niż np. mieszkańcom Krakowa, Poznania czy Wrocławia.

Jak wypadły poszczególne dzielnice Lublina? Okazuje się, że najwyższy wskaźnik rekomendacji otrzymał Węglin Południowy. Pomimo swojej historycznej wartości dzielnica jest także miejscem, gdzie powstają nowe mieszkania w Lublinie. Dzięki temu ceny w tej części miasta są dość zróżnicowane i ich średnia jest mniejsza aż o 300 zł niż ogólna średnia, która wynosi około 5400 zł za m². W Węglinie Południowym znajdziesz nieruchomość nawet poniżej 4400 zł za 1 m².

Dlaczego Węglin? Najlepsza dzielnica Lublina

Drugie miejsce w rankingu dzielnic Lublina zajął Węglin Północny. Oznacza to, że na podium de facto stanął po prostu Węglin, który stanowi łączne określenie dla tych dwóch części miasta. Został oficjalnie włączony w granice miasta w 1957 r., najpierw stanowiąc dzielnicę stricte willową, a potem zapełniając się typowo socjalistyczną zabudową blokową od strony Konstancina.

Węglin z jednej strony zachował ślady dawnego dworku i pełno w nim historycznych pozostałości, które można podziwiać na spacerach, z drugiej zaś należy do prężnie rozwijających się części miasta, w którą również chętnie inwestują deweloperzy. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie powstają nowe osiedla i mieszkania w Lublinie – to między innymi tutaj.

Czy wiesz, że…
Na terenie dzielnicy Węglin powstała w 2007 roku tak zwana Krokiewka – skocznia narciarska. Niestety dziś nie ma po niej śladu i nie wiadomo, czy ostatecznie ktoś podejmie się jej odbudowy. Jednak na Węglinie możesz wciąż cieszyć się sportami zimowymi. Mieści się tu bowiem stok narciarski i sztuczne lodowisko.

Dlaczego Węglin Północny i Południowy to dwie najpopularniejsze dzielnice Lublina? Doceniono je głównie z uwagi na:

  • przyjazne i pomocne sąsiedztwo – szczególnie w Węglinie Płd.,
  • bezpieczeństwo – najlepsze w Węglinie Płn.,
  • zieleń – domena Węglina Płd.,
  • wygodne zakupy – wygodniejsze w Węglinie Płd.

Tanie mieszkania Lublina w dobrych dzielnicach

Jeśli szukasz tańszych mieszkań w Lublinie, możesz skierować swoje poszukiwania bardziej na wschód od Starego Miasta. Dobre ceny znajdziesz choćby na Kalinowszczyźnie, Bronowicach, Tatarach i Ponikwodzie. Z tych dzielnic Lublina najbardziej doceniana przez swoich mieszkańców jest Kalinowszczyzna, która zdobyła najwięcej głosów w kategoriach:

  • łatwe dojazdy,
  • przyjazna dla dzieci,
  • ceny,
  • wygodne zakupy.

W tej dzielnicy Lublina zdarzają się ceny mieszkań poniżej 5000 zł za 1 m².

W ocenach lublinian dość wysoko plasuje się również Ponikwoda, doceniana głównie za zadbaną okolicę i możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego – pod tym względem dzielnica przegrywa jedynie ze Starym Miastem i Śródmieściem. Jeśli zatem lubisz rozrywkę, a jednocześnie nie chcesz przepłacać za mieszkanie, skieruj się właśnie tam.

Tanie mieszkania w Lublinie możesz też znaleźć po zachodniej części miasta – na Konstantynowie. Ta dzielnica wyróżnia się miłą atmosferą sąsiedzką, bardzo czystą okolicą (badani postawili ją na pierwszym miejscu w tek kategorii w całym mieście!), zadbanym otoczeniem, łatwymi dojazdami (3 miejsce tuż po Kalinowszczyźnie i Starym Mieście!) i dobrymi cenami. To tu najwygodniej w Lublinie zrobisz zakupy.

Czechów Północny – najlepsza dzielnica Lublina?

Według samych mieszkańców miasta, świetnie żyje się nie tylko na Węglinie, ale również w Czechowie Południowym. Dzielnica uzyskała 3. miejsce w ogólnym wskaźniku rekomendacji. Co sprawiło, że jest tak popularna?

Czechów Południowy znalazł się co prawda tylko 2 razy na podium w poszczególnych kategoriach – zajął 1. miejsce w mieście ze względu na zadbaną okolicę oraz 3. z uwagi na przyjazne otoczenie dla dzieci. Jednak jego popularność wynika z ogólnej wysokiej oceny. Oznacza to, że we wszystkich kategoriach utrzymywał się stale na dość dobrej pozycji. Średnie ceny mieszkań oscylują tu wokół 4800 zł za m², co oznacza, że możesz znaleźć tu tanie mieszkanie w Lublinie, a jednocześnie zamieszkać w jednej z najlepszych dzielnic tego miasta. Reasumując – warto mieszkać w Lublinie!


Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób!

Przejdź do NAVIDOM