Najpopularniejsze dzielnice mieszkaniowe: Olsztyn

2018-10-29

Olsztyn – stolica Warmii i Mazur, serce Krainy Wielkich Jezior i… jedno z najbezpieczniejszych miast w Polsce. Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania w Olsztynie? Poznaj jego dzielnice i sprawdź, gdzie mieszka się najlepiej!

Dzielnice Olsztyna – jak wygląda podział administracyjny?

Zgodnie z podziałem administracyjnym Olsztyna, w ramach miasta wyróżnia się aż 23 osiedla, które są jednostkami pomocniczymi gminy. Należą do nich: Brzeziny, Dajtki, Generałów, Grunwaldzkie, Gutkowo, Jaroty, Kętrzyńskiego, Kormoran, Kortowo, Kościuszki, Likusy, Mazurskie, Nad Jeziorem Długim, Nagórki, Pieczewo, Podgrodzie, Podleśna, Pojezierze, Redykajny, Śródmieście, Wojska Polskiego, Zatorze, Zielona Górka.

Czy wiesz, że…
Według raportu serwisu Otodom pod nadzorem agencji badawczej PBS przygotowanego w 2016 roku, Olsztyn znajduje się na 11 miejscu wśród 100 najbezpieczniejszych miast w Polsce. Najbezpieczniejszym osiedlem Olsztyna jest Nad Jeziorem Długim, które w badaniu otrzymało wynik 6,4 w 7-stopniowej skali, co daje drugi wynik w kraju. Zaraz za nim plasuje się osiedle Likusy z wynikiem 6,3. Za najmniej bezpieczne osiedla w Olsztynie są uważane z kolei Mazurskie, Grunwaldzkie i Zatorze.

Osiedla Olsztyna godne zamieszkania

Przypatrując się raportowi na temat najpopularniejszych osiedli w Olsztynie, nie sposób nie zauważyć, że faworytem jest osiedle Nagórki, które znajduje się na podium w niemalże każdej z 10 wziętych pod uwagę kategorii. Jego mieszkańcy doceniają przede wszystkim zieloną, czystą i zadbaną okolicę – a także wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Nie bez znaczenia jest również kameralny, sąsiedzki charakter osiedla i fakt, że jest wyjątkowo przyjazne dzieciom – chociażby za sprawą otwartego w 2010 roku ogródka jordanowskiego.

Ogródek jordanowski – frajda dla dzieci w każdym wieku!
Umiejscowiony w Olsztynie przy ulicy Barcza, jest bez wątpienia największym placem zabaw w Olsztynie. Na obsadzonym zielenią terenie o powierzchni równej 8000 m² znajduje się 6 osobnych stref, z czego 3 są skierowane do konkretnych grup wiekowych:

  • 3-7 lat – z krytą piaskownicą, sprężynowcami, huśtawkami oraz innymi atrakcjami dla najmłodszych,
  • 7-12 lat – z huśtawkami, linarium i zabawkami sprawnościowymi,
  • 12-16 lat – ze skałką wspinaczkową i innymi konstrukcjami dopasowanymi do ich sprawności fizycznej.

Na drugim miejscu w wyżej wspomnianym rankingu uplasowało się osiedle Nad Jeziorem Długim – położone jak sama nazwa wskazuje w okolicy Jeziora Długiego i Jeziora Czarnego, jak również lasu miejskiego, który zajmuje blisko ¼ powierzchni Olsztyna. Do zalet, za które doceniają je mieszkańcy, należą:

  • bezpieczeństwo,
  • obecność zieleni,
  • czysta i zadbana okolica,
  • infrastruktura przyjazna rodzinom z dziećmi.

Ranking trzech najpopularniejszych osiedli Olsztyna zamykają Likusy – osiedle położone w północno-zachodniej części miasta w sąsiedztwie jezior: Ukiel i Sukiel. Zgodnie z opiniami mieszkańców, okolicę można określić mianem spokojnej, bezpiecznej i sąsiedzkiej. Likusy zostały również wybrane najczystszą i najbardziej zadbaną dzielnicą Olsztyna. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj lokalizacja nazywanego „sypialnią Olsztyna” osiedla – oddalona od centrum, a zatem rzadko odwiedzana przez turystów. Jeśli dodać do tego przyjaźnie nastawionych do siebie mieszkańców, którym zależy na tym, by mieszkało się tam jak najlepiej, wynik nie powinien być zaskoczeniem.

Mieszkania w Olsztynie – gdzie jeszcze mieszka się dobrze?

Choć w rankingu przodują wyżej wymienione osiedla, nie można zapomnieć o innych, w których – według badania i samych mieszkańców – mieszka się równie dobrze. Jednym z nich jest chociażby Pojezierze – osiedle doceniane przede wszystkim za wyjątkowo rozbudowaną i przyjazną mieszkańcom sieć komunikacyjną. Pod tym względem równie dobrze wypada także Zatorze. Obszary są zabudowane blokami wielorodzinnymi i najgęściej zaludnionymi dzielnicami Olsztyna – stąd też potrzeba zapewnienia dobrej komunikacji z centrum miasta.

Olsztyn – która dzielnica najdroższa?
Standardowa sytuacja na rynku nieruchomości w dużych polskich miastach zakłada, że ceny za m² różnią się w zależności od położenia nieruchomości. Według badania przeprowadzonego przez Gazetę Wyborczą, ceny mieszkań w Olsztynie są zasadniczo takie same w całym mieście – niezależnie od lokalizacji za 1 m² powierzchni zapłacisz tu ok. 4966 zł.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, różnice w cenach mieszkań z różnych osiedli w Olsztynie nie są na tyle duże, by miały znaczenie podczas wybierania mieszkania. Szukając lokum dla siebie i swojej rodziny, możesz więc skupić się na zaletach konkretnej okolicy – tak, by pasowały do Twoich potrzeb.


Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste!

Przejdź do NAVIDOM