Najpopularniejsze dzielnice mieszkaniowe: Szczecin

2018-10-31

Szczecin – stolica województwa zachodniopomorskiego i 3. co do wielkości zajmowanej przestrzeni oraz 7. pod względem ludności miasto w kraju. Sprawa mogłaby być prosta – jest bowiem podzielony tylko na 4 dzielnice. Jednak w 1990 r. ustanowiono aż 37 osiedli. W których zatem dzielnicach Szczecina mieszka się najlepiej?

Osiedla i dzielnice Szczecina – jak odnajdują się w nich mieszkańcy

Szczecinianie nie przyjęli łatwo nowego podziału z 1990 r. i do tej pory nie używają nazw wszystkich osiedli zgodnie z zapisami administracyjnymi. Również częściej w miejskiej nomenklaturze pojawiają się dzielnice Szczecina, a nie osiedla.

W rzeczywistości 4 dzielnice Szczecina, czyli Północ, Prawobrzeże, Śródmieście i Zachód grupują osiedla i zapobiegają kompletnemu pogubieniu się w ich liczbie i lokalizacji. Niezwykłe urozmaicenie miasta stanowią duże jezioro Dębie i Odra, która w tym miejscu zaczyna się rozlewać, by za chwilę ujść do morza. Można założyć, że Szczecinianie są zadowoleni z tego, gdzie mieszkają – świadczy o tym jeden z rankingów, z którego wynika, że jedynie 3 osiedla otrzymały ujemne oceny ogólne. W porównaniu do innych dużych miast, to niezły wynik.

Ranking dzielnic Szczecina
Oprócz poszczególnych kategorii, wedle których szczecinianie mieli oceniać swoje osiedla, wykonano osobne badanie dotyczące ogólnej popularności danej dzielnicy. Wzięto tu pod uwagę wskaźnik rekomendacji NPS, czyli Net Promoter Score. Ranking powstał dzięki zaangażowaniu się prawie 2000 mieszkańców Szczecina. Ze względu na brak wystarczającej liczby respondentów oraz ogólnie mniejszemu znaczeniu na mapie miasta, część osiedli nie została wzięta pod uwagę. W rankingu pojawia się 16 najważniejszych dzielnic Szczecina.

Mieszkania w Szczecinie – gdzie najlepiej?

W rankingu popularności najwyższe miejsce zajęło osiedle Warszewo, z którego jest blisko i do centrum, i do lasu. Jego mieszkańcy doceniają tę dzielnicę Szczecina szczególnie ze względu na:

 • bezpieczeństwo,
 • czystą i zadbaną okolicę,
 • zieleń,
 • sąsiedztwo.

O ile przeciętna cena mieszkania w Szczecinie za 1 m² wynosi 5084 zł, o tyle na Warszewie możesz spotkać się z dwukrotnością tej kwoty. Na szczęście osiedle pozwala na inwestycje nieruchomościowe, co różnicuje ceny. Znajdą się więc na tym najbardziej polecanym osiedlu Szczecina mieszkania w cenie oscylującej wokół 5000 zł za m².

Oprócz Warszewa dużą popularnością cieszą się Pogodno i Krzekowo. Ta pierwsza dzielnica Szczecina leży na Zachodzie, jednak już bardzo blisko Śródmieścia (które ogólnie uznaje się za niezbyt bezpieczne i przyjazne do życia). Pogodno zajęło 2 miejsce ogólne we wskaźniku rekomendacji, jak również uplasowało się wysoko w takich kategoriach:

 • łatwe dojazdy,
 • zieleń,
 • ceny,
 • przystosowanie do dzieci.

Na tym osiedlu robi się też wygodnie zakupy i przyjemnie spędza wolny czas. Nic więc dziwnego, że znalazło się w trójce najbardziej polecanych do życia dzielnicach Szczecina.

Krzekowo sąsiaduje z Pogodnem i jest uznawane za jedno z najbardziej bezpiecznych miejsc do życia w Szczecinie. Mieszkańcy stolicy województwa zachodniopomorskiego doceniają je również za niższe niż w innych częściach miasta ceny, stosunkowo zadbaną okolicę i czystość oraz zieleń. W tych 3 ostatnich kategoriach Krzekowo znalazło się aż na 4 miejscu, co potwierdza jego wynik ogólny w rankingu.

Zarówno na Pogodnie i Krzekowie ceny mieszkań osiągają średnią wartość około 5000-5300 zł za m² i możesz liczyć na szeroką ofertę deweloperską. Inaczej jest na osiedlach w Śródmieściu, gdzie będziesz zdany w głównej mierze na rynek wtórny i niekiedy bardzo drogie apartamenty.

Szczecin – mieszkanie w najlepszej części miasta

W wielu kategoriach w rankingu dzielnic godnych polecenia, wysoko plasuje się Bukowe. Osiedle, podobnie do Majowego i Słonecznego, znajduje się tym razem na Prawobrzeżu. To właśnie ta dzielnica wydaje się być równie dobrą częścią do zamieszkania w mieście. Co więcej Bukowe zajęło aż 3 miejsce w kategorii: czas wolny, co oznacza, że nie będziesz musiał jechać aż do centrum, żeby zorganizować sobie rozrywkę na interesującym Cię poziomie.

Bukowe, Słoneczne i Majowe zajęły kolejno 4, 5 i 6 miejsce w najbardziej polecanych dzielnicach Szczecina. Są lubiane i doceniane szczególnie za:

 • ceny i wygodne zakupy,
 • przyjazność dla dzieci,
 • zadbaną i czystą okolicę,
 • zieleń,
 • czas wolny.

Bukowe jest co więcej dzielnicą Szczecina, która bezpośrednio graniczy ze Szczecińskim Parkiem Krajobrazowym – „Puszczą Bukową”, wybierz je zatem, jeśli chcesz mieszkać w najczystszej, jeśli chodzi o powietrze, części miasta. Najtaniej będzie znaleźć mieszkanie na osiedlu Majowym – może ono kosztować średnio mniej nawet o 300 zł za m² od lokum na osiedlu Bukowym. Słoneczne plasuje się pośrodku – tam ceny oscylują wokół 4900 zł za m².

Szczecin to piękne miasto, pełne wody i lasów, i prawie każda jego część posiada element godny uwagi. Jednak najlepiej będzie Ci się mieszkało na Zachodzie, na osiedlu Warszewo lub w dzielnicy Prawobrzeże, na którymś z 3 osiedli o uroczych nazwach: Bukowe, Słoneczne i Majowe.


Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste!

Przejdź do NAVIDOM