ING BANK ŚLĄSKI

Przeprowadzka do nowego mieszkania – samodzielnie czy z firmą przeprowadzkową?

Jak powinno przebiegać kupno mieszkania krok po kroku? Ocena zdolności kredytowej, wybór wymarzonej nieruchomości, sprawdzenie rzetelności sprzedającego czy dopełnienie formalności kredytowych – jeśli te i pozostałe etapy masz już za sobą, niebawem czeka Cię przeprowadzka. Czy lepiej zorganizować ją samemu, czy skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy?

Kupno mieszkania i organizacja przeprowadzki

Przeprowadzka do własnego mieszkania to długo wyczekiwana radość. Po otrzymaniu kluczy do własnego M, możesz rozpocząć prace wykończeniowe i zacząć planować przenosiny do nowego lokum.

Jak zorganizować przeprowadzkę? Zadanie polegać będzie na spakowaniu, załadowaniu, przetransportowaniu, rozładunku i wniesieniu Twoich sprzętów, elementów wyposażenia czy odzieży do nowego mieszkania. Stopień trudności przeprowadzki będzie zależał od tego, jak duża odległość dzieli dotychczasowe lokum od miejsca docelowego i jakiego rodzaju ładunki musisz przewieźć. Co innego, gdy do nowego mieszkania zabierasz jedynie odzież, książki i drobiazgi, a co innego, gdy w grę wchodzą meble, lodówka, pralka czy instrumenty muzyczne, np. fortepian. Kiedy możesz zająć się organizacją przeprowadzki we własnym zakresie, a kiedy skorzystać z pomocy firmy przeprowadzkowej?

Przeprowadzka we własnym zakresie

Przeprowadzka we własnym zakresie jest możliwa – trzeba jednak pamiętać o tym, że może być czasochłonna i męcząca. Jeśli nie zabierasz ze sobą przedmiotów wielkogabarytowych, większość rzeczy z powodzeniem spakujesz w kartony. Zaniesienie ich do samochodu, załadunek, a potem noszenie do nowego mieszkania będą jednak kosztować wiele wysiłku. Dysponując jedynie samochodem osobowym, prawdopodobnie będziesz też musiał wykonać kilka kursów pomiędzy starym a nowym miejscem zamieszkania.

Zajmie to sporo czasu – podobnie jak wcześniejsze samodzielne pakowanie dobytku – ale pozwoli zaoszczędzić na wynajmie przyczepki, busa lub profesjonalnej firmy. Zanim jednak przystąpisz do samodzielnego przewozu sprzętów, policz, ile wydasz na paliwo dla kilku kursów i porównaj tę kwotę z kosztem zatrudnienia ekipy. Może się okazać, że kilka kursów własnym pojazdem w ostatecznym rozrachunku będzie droższe, niż zatrudnienie profesjonalistów.

A co w sytuacji, gdy do nowego mieszkania zabierasz także meble i sprzęty AGD? W wielu przypadkach pierwsze z nich będą wymagały wcześniejszego demontażu. Konieczne będzie też ich dokładne zabezpieczenie przed uszkodzeniami i porysowaniem. Załadunek i transport takich sprzętów są o wiele bardziej wymagające i bez odpowiedniego samochodu – niemożliwe. Jeśli jednak masz dostęp do odpowiedniego pojazdu, a także chętnych do pomocy, którzy wspomogą Cię w załadunku i rozładunku takich sprzętów, samodzielna przeprowadzka jest możliwa.

Jak zaplanować samodzielną przeprowadzkę?

Chcesz zaoszczędzić i jesteś gotowy na poświęcenie czasu oraz sił, jakich wymaga samodzielna przeprowadzka? O tym pamiętaj podczas jej planowania:

  • pakowanie – konieczne będzie zaopatrzenie się w folię bąbelkową, folię stretch, kartony i taśmę klejącą. Unikaj stosowania nietrwałych worków, pamiętaj o dobrym zabezpieczeniu szkła i innych delikatnych przedmiotów,
  • transport – pamiętaj o zorganizowaniu pojazdu odpowiedniego do przewożenia konkretnych sprzętów. Przewóz mebli najczęściej będzie wymagał auta dostawczego lub nawet samochodu ciężarowego,
  • zanoszenie, załadunek, rozładunek i wnoszenie – w wielu przypadkach będziesz potrzebował pomocy rodziny lub znajomych. Podczas wynoszenia sprzętów z domu i wnoszenia ich do nowego mieszkania uważaj, by nie uszkodzić ścian czy futryn.

Firma przeprowadzkowa i profesjonalny transport

Jeśli koszty zakupu mieszkania nie nadwerężyły Twojego budżetu i jesteś gotów zapłacić za pomoc przy przeprowadzce, zależy Ci na czasie, profesjonalnym transporcie Twojego dobytku i gwarancji dostarczenia go w terminie – wynajmij firmę przeprowadzkową. Jej pracownicy nie tylko załadują i zabezpieczą przewożony ładunek w odpowiednio przystosowanym do tego pojeździe, ale mogą również pomóc przy jego pakowaniu i zanoszeniu. W razie potrzeby zajmą się też rozkręcaniem mebli. Firmy przeprowadzkowe dysponują niezbędnymi do spakowania i zabezpieczenia dobytku materiałami: kartonami, foliami, kocami, a także wózkami meblowymi, pasami czy uprzężami transportowymi. Są to elementy wyposażenia profesjonalnych firm transportowych, dzięki którym są w one w stanie w bezpieczny i sprawny sposób wykonać niemal każdą przeprowadzkę.

Wskazówka

Wybierając firmę przeprowadzkową, zwróć uwagę na jej doświadczenie, zrealizowane usługi oraz sprzęt, jakim dysponuje. Firma przeprowadzkowa powinna też posiadać ubezpieczenie OC, o którego okazanie możesz prosić, oraz podpisać z Tobą umowę na wykonanie usługi.

Usługi firmy przeprowadzkowej będą pomocne w przypadku, gdy musisz przewieźć spory ładunek na dużą odległość, gdy masz do przetransportowania cenne przedmioty wielkogabarytowe, np. pianino czy antyki, gdy brakuje Ci czasu na samodzielną organizację przedsięwzięcia lub chcesz uniknąć związanych z nim trudności. Koszt wynajęcia firmy zwykle ustalany jest indywidualnie – zależy np. od odległości pomiędzy lokalami, wielkości i ilości ładunku oraz zakresu usług.

Myśl o przeprowadzce towarzyszy już od momentu podjęcia decyzji o kupnie mieszkania. Chociaż zadanie to jest najczęściej dużym przedsięwzięciem, odpowiednio zaplanowane pozwoli uporać się z przeniesieniem do nowego lokum szybko, sprawnie i bez stresu.

Nasz specjalista hipoteczny wyliczy Twoją zdolność kredytową i pomoże Ci złożyć wniosek. 

Porozmawiajmy

Porozmawiajmy na czacie

Rozpocznij czat
8:00 - 20:00 w dni robocze


Zadzwoń do nas 

32 357 00 65
8:00 - 20:00 w dni robocze
8:00 - 16:00 w soboty

Spotkaj się ze specjalistą w oddziale

Znajdź oddział