Zła historia kredytowa a kredyt na mieszkanie

2017-09-26

Planujesz zakup mieszkania na kredyt hipoteczny? Aby bank pozytywnie rozpatrzył Twój wniosek, musisz podsiadać odpowiednią zdolność kredytową i dobrą historię kredytową. Co jednak w sytuacji, gdy zdarzyły Ci się opóźnienia w spłacie poprzednich zobowiązań i zostałeś wpisany do BIK? Czy oznacza to, że nie możesz ubiegać się o kredyt na mieszkanie?

Czy weźmiesz kredyt hipoteczny bez BIK

Zdolność kredytowa i BIK

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, jest instytucją, do której trafiają dane osób, które zaciągnęły kredyt w banku, SKOK-u czy w firmach oferujących pożyczki. Gromadzone są tu informacje dotyczące zobowiązań kredytowych – zarówno tych spłaconych, jak i tych, z którymi zalegasz lub uregulowałeś z opóźnieniem.

Starając się o kredyt hipoteczny, bank ocenia Twoją zdolność kredytową – jednym z elementów tego procesu jest sprawdzenie informacji na Twój temat w BIK. Jeśli do tej pory wszelkie zadłużenia spłacałeś terminowo, Twoja historia w BIK będzie pozytywna, a dla banku staniesz się klientem godnym zaufania. Jeśli natomiast zdarzyły Ci się opóźnienia w spłacie rat, dla banku jest to znak, że możesz mieć trudności ze spłacaniem nowego zobowiązania. Czy oznacza to, że nie dostaniesz kredytu hipotecznego?

Zdolność kredytowa i BIK

Opóźnienia krótkoterminowe (nieprzekraczające 30 dni), a także jednorazowe, najczęściej nie będą zaniżały Twojej wiarygodności kredytowej. Z odmową udzielenia kredytu musisz się jednak liczyć, gdy zalegasz lub zalegałeś z opłatami dłużej, a nieterminowe spłaty zdarzały Ci się niejednokrotnie. Zobacz, jak BIK wpływa na decyzję o udzieleniu zobowiązania.

Czy wiesz, że...

Kredyt dla zadłużonych

Nawet jeśli Twoje dane figurują w bazie BIK, nie oznacza to, że Twój wniosek o kredyt hipoteczny nie zostanie zaakceptowany. W przypadku niskiej kwoty zaległości o krótkim terminie bank może być wyrozumiały i nie uzna opóźnienia na Twoją niekorzyść. 

Zanim jednak zaczniesz ubiegać się o kredyt, możesz zadbać o wykreślenie Twoich danych z rejestru BIK i postarać się o pozytywną historię kredytową. Jak to zrobić?

Zobacz także: Jak BIK wpływa na zdolność kredytową?

Zobacz także: Jak BIK wpływa na zdolność kredytową?

Informacje na temat zaciągniętych przez Ciebie kredytów znajdują się w bazie BIK przez cały okres ich spłacania. W przypadku nieregularnych opłat Twoje dane mogą figurować w BIK nawet przez 5 lat od spłaty długu, pod warunkiem że:

  • opóźnienie przekroczyło 60 dni;
  • minęło kolejne 30 dni od chwili poinformowania Cię przez bank (lub SKOK czy inną firmę pożyczkową) o zamiarze przetwarzania informacji na ten temat.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czy powyższe warunki zostały spełnione i czy Twoje dane są nadal przetwarzane w BIK zwróć się do instytucji, która przekazała dane do BIK. Jeśli będą do tego podstawy to „kłopotliwe” zobowiązanie nie zostanie uwzględnione przy ocenie Twojej historii kredytowej.

Nasz specjalista hipoteczny wyliczy Twoją zdolność kredytową i pomoże Ci złożyć wniosek. 

Porozmawiajmy

Umów kontakt z naszym specjalistą

Umów kontakt


Zadzwoń do nas

8:00 - 20:00 w dni robocze
8:00 - 16:00 w soboty
Koszt połączenia według stawek operatora.

Jak zadbać o dobrą historię kredytową

Jak zadbać o dobrą historię kredytową?

Usunięcie danych o trudnościach w spłacie wcześniejszego kredytu to jeden ze sposobów na poprawienie historii kredytowej. Oto, co jeszcze możesz zrobić, by dobrze wypaść w oczach banku:

  • Zanim złożysz wniosek o kredyt hipoteczny, sprawdź historię kredytową w BIK. Może się okazać, że figurujące w bazie dane są nieaktualne lub nieprawidłowe – warto je zaktualizować zanim dotrze do nich bank.
  • Pamiętaj, że na Twoją niekorzyść działa również brak historii kredytowej – jeśli do tej pory terminowo i rzetelnie spłacałeś wszelkie kredyty i pożyczki, nie odwołuj zgody na przetwarzanie danych w BIK. Pozytywne informacje o spłacie wcześniejszych zadłużeń to dla banku znak Twojej rzetelności i wiarygodności.
  • Jeśli korzystałeś z kredytów na sprzęty AGD, na wakacje itp. i spłacałeś je regularnie w ten sposób też wpływasz na pozytywną historię kredytową.

Zła historia kredytowa nie stanowi bezwzględnej przeszkody w uzyskaniu kredytu hipotecznego. Jeśli zadbasz o pozytywny wizerunek w BIK – choć nierzadko wymaga to czasu – staniesz się wiarygodnym klientem w oczach banku.