2020-08-01
Ostatnia aktualizacja: 2022-10-10
Urlop zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach? Zobacz, o czym często zapominają Polacy i nie pozwól, aby nieoczekiwane zdarzenia zepsuły Twoje wymarzone wakacje.
1. Poznaj miejsce, do którego wyjeżdżasz
Zanim wyruszysz w podróż – poczytaj przewodniki, blogi i strony internetowe o miejscu do którego jedziesz. Podstawowa wiedza o panującej tam pogodzie, warunkach żywieniowych, ewentualnym ryzyku zachorowania, obowiązującym lokalnie prawie i obyczajach sprawi, że mniej rzeczy niemile cię zaskoczy oraz unikniesz niezręcznych sytuacji.
2. Pomyśl o ubezpieczeniu turystycznym
Wypadek za granicą nie tylko psuje wizję udanego urlopu. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromne może za sobą pociągać koszty.
Koszty transportu medycznego, opieki lekarskiej, zabiegów medycznych czy odszkodowań, które musielibyśmy ponieść w przypadku, gdy to my wyrządzimy komuś krzywdę lub uszkodzimy cudzą własność, mogą zupełnie zrujnować nasz wakacyjny budżet
Wyjeżdżając za granicę, zawsze warto pamiętać o ubezpieczeniu turystycznym. Dzięki niemu w razie gdy złamiemy nogę, nagle zachorujemy lub gdy zarysujemy zaparkowane auto w trakcie przejażdżki rowerem, nie musimy martwić się wysokimi kosztami leczenia lub odszkodowania.
Ceny ubezpieczeń turystycznych zaczynają się już od kilkunastu złotych dziennie.
Sprawdź naszą ofertę ubezpieczenia turystycznego
3. Wypoczywaj z głową
Utonięcie w czasie kąpieli w niedozwolonym miejscu lub po spożyciu alkoholu? Brawura na górskim szlaku, która skończyła się tragedią? Na pewno znasz niejedną taką historię.
Żadne ubezpieczenie nie zwalnia nas z odpowiedzialności i zachowania zdrowego rozsądku. Żeby upewnić się w jakich przypadkach ubezpieczyciel nie wypłaci nam świadczenia, przed zakupem ochrony koniecznie sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), które zdarzenia są wyłączone z ochrony.
Jeżeli w czasie wakacji planujesz uprawiać sporty wiążące się z podwyższonym ryzykiem wypadku czy kontuzji (np. nurkowanie) lub zabierasz w podróż wysokiej klasy aparat fotograficzny, może okazać się, że konieczne będzie rozszerzenie podstawowej ochrony o dodatkowy zakres.
4. Rozszerz ochronę o OC w życiu prywatnym
OC w życiu prywatnym zapewnia nam ochronę finansową w przypadku nieumyślnego wyrządzenia krzywdy lub szkody innym osobom – a o takie wypadki na wakacjach przecież nietrudno.
Nie musisz się już martwić, że Twoje dziecko nieumyślnie pobrudzi ściany hotelowego pokoju lub przez przypadek strącisz plecakiem kosztowną ceramikę w sklepie z pamiątkami. Ubezpieczyciel pokryje ewentualne koszty.
5. Pomyśl o ubezpieczeniu nieruchomości i majątku
Ochroni ono Twój dom lub mieszkanie nie tylko na wypadek powodzi, pożaru czy włamania. Możesz wykupić dla siebie dodatkowy zakres ochrony OC – np. na wypadek, gdy pod Twoją nieobecność pęknie rura i zalejesz sąsiada.
Na wypadek wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia możesz też rozszerzyć ochronę o assistance w domu. Ubezpieczyciel zatroszczy się wtedy o wsparcie fachowców, np. elektryka, ślusarza czy hydraulika.
6. Zabezpiecz dom przed wyjazdem
Wyłączenie urządzeń elektrycznych z trybu czuwania (tzw. stand-by) nie tylko zmniejszy ryzyko awarii, ale obniży także rachunek za prąd. Nie zapomnij o routerze! Niektórzy doradzają też wyłączenie bezpieczników całych obwodów elektrycznych – poza tymi niezbędnymi, np. pod które podpięta jest lodówka. Podobnie możesz postąpić z głównymi zaworami wody, gazu czy centralnego ogrzewania.
Pozamykane okna i drzwi balkonowe ochronią nasz dom lub mieszkanie przed gwałtownymi, letnimi ulewami i nie dadzą pretekstu potencjalnemu włamywaczowi. Jeśli masz żaluzje antywłamaniowe, sprawdź, czy są właściwie zablokowane.
Letnie, gwałtowne zmiany pogody lub złodzieje będą Ci mniej straszni, jeśli pomyślisz też o ubezpieczeniu nieruchomości i ruchomości domowych, które zapewni finansową ochronę na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń.
Ubezpieczenie domu i mieszkania oferowane przez nas wspólnie z Nationale-Nederlanden wyróżnia szeroki zakres ochrony i możliwość wygodnego zakupu online - nawet przed samym wyjazdem.
Sprawdź naszą ofertę ubezpieczenia nieruchomości i majątku
7. Nie mów złodziejowi o swoim urlopie.
Lubimy dzielić się ze znajomymi w mediach społecznościowych różnymi informacjami z naszego życia – w tym o urlopie. Często zapominamy, że dostęp do nich mogą mieć także osoby postronne. I próbować je wykorzystać.
Na rozmowy na takie tematy w środkach komunikacji miejskiej także lepiej uważać. Po co kusić los?
8. Za to poinformuj o nim sąsiadów
Masz dobre stosunki sąsiedzkie? Wykorzystaj to. Poproś sąsiadów o zerknięcie od czasu do czasu na Twoje mieszkanie i o kontakt w razie wystąpienia niepokojących sytuacji.
Możesz podzielić się też kluczami do domu. W razie wystąpienia awarii czy zalania – będą mogli zakręcić np. zawór wody czy wyłączyć bezpieczniki.
Niektórzy doradzają też, aby codziennie wieczorem zapalać światło w pomieszczeniach, aby pokazać potencjalnemu złodziejowi, że domownicy jednak nie wyjechali.
9. Pomyśl o ubezpieczeniu komunikacyjnym
Oprócz podstawowej ochrony OC warto rozszerzyć ubezpieczenie samochodu o autocasco czy assistance. W razie awarii lub wypadku możesz też liczyć na samochód zastępczy, co przyda Ci się nie tylko na okres wyjazdu.
Niektórzy ubezpieczyciele dają także możliwość wyboru serwisu, w którym będzie naprawiane auto – to duży plus, jeśli zazwyczaj korzystasz np. tylko z autoryzowanych serwisów jednej marki.
W razie wypadku może się więc przydać także ubezpieczenie NNW, które chroni kierowcę i pasażerów podróżujących autem.
Tak szeroki zakres ochrony oferuje ubezpieczenie komunikacyjne, które możesz kupić nawet za pośrednictwem naszego banku. Przy zakupie ochrony możesz otrzymać dodatkową zniżkę dla klientów banku ING, a do w każdym wariancie ochrony assistance otrzymujesz w cenie pakietu!
Sprawdź naszą ofertę ubezpieczenia auta
10. Przygotuj samochód do podróży
Przed długą trasą warto dokładnie sprawdzić, czy nasze auto jest w pełni sprawne. Stan pojazdu możesz sprawdzić samodzielnie lub umówić się na przegląd w profesjonalnym warsztacie.
Pamiętaj szczególnie, aby sprawdzić ciśnienie w oponach, stan bieżnika i koło zapasowe. Koniecznie zmierz też poziom płynów eksploatacyjnych – płynu hamulcowego, w układzie chłodzącym, w układzie wspomagania, płynu do spryskiwaczy oraz oleju silnikowego.
Aby uniknąć niepotrzebnych mandatów, przed wyjazdem upewnij się, czy posiadasz w aucie wszystkie obowiązkowe elementy wyposażenia: apteczkę, gaśnicę, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki, bezpieczniki czy kamizelkę odblaskową. Pamiętaj, że lista obowiązkowych elementów wyposażenia auta różni się w wielu krajach.
Nie zapomnij też o lewarku i kluczu do kół – na wypadek konieczności wymiany koła na poboczu.
Szczęśliwej podróży!
Inne ważne informacje
Sprawdź, które dokumenty zabrać ze sobą w podróż:
- Dowód osobisty
– jeśli wybieramy się do krajów Unii Europejskiej - Paszport
– Ministerstwo Spraw Zagranicznych radzi, aby mieć przy sobie paszport, wyjeżdżając nawet do krajów strefy Schengen - Wiza
- wymagana w niektórych krajach - Wydrukowany bilet elektroniczny
- Kopie umów z biurem podróży
- Wydrukowana karta pokładowa
– jeśli odprawiasz się online - Wydrukowana polisa ubezpieczeniowa
- Zaświadczenia o szczepieniach
- w przypadku wizyty w krajach, gdzie są one wymagane - Zaświadczenie o możliwości przelotu dla kobiet w 9 miesiącu ciąży.