Konto "na selfie" - jak założyć i jak działa wideoweryfikacja

2020-07-14

Zakładanie konta przez wideopołączenie, płacenie siatkówką oka lub odciskiem palca? To nie bankowe science-fiction, tylko rzeczywistość, którą oferuje nam biometria. Już 83% Polaków uważa ją za bezpieczną formę potwierdzenia transakcji1.

Możesz założyć konto przez internet jeszcze szybciej - z pomocą wideoweryfikacji.

Biometria - czym jest i czy przyda się w bankowości?

Identyfikacja biometryczna to technika rozpoznawania organizmów żywych na podstawie ich cech fizycznych lub behawioralnych. Może to być układ linii papilarnych, rysy twarzy, siatkówka oka, układ żył palca lub dłoni, ale też charakter pisma, głos i mowa, a nawet sposób zachowania się - np. w sieci. 

Biometrykę uznaje się za jeden z najbezpieczniejszych sposobów identyfikacji tożsamości. Jest też najczęściej wygodna i szybka - nic dziwnego, że wiele branż, w tym sektor bankowy, interesuje się wykorzystaniem jej w swoich rozwiązaniach.

Szybsze płatności, bez użycia karty, a nawet telefonu? Logowanie się do bankowości odciskiem palca? Potwierdzanie swojej tożsamości w trakcie połączenia wideo przy otwieraniu konta? Z części tych niesamowitych rozwiązań możemy już korzystać, a ciekawe, jakie możliwości przyniesie nam jutro.

icon

Zakupy za jeden uśmiech?

W 2017 roku w Chinach wprowadzono rozwiązanie Smile to Pay - klienci sklepów mogli płacić za produkty i usługi dzięki rozpoznaniu ich twarzy - bez konieczności noszenia przy sobie kart, telefonu czy dodatkowego potwierdzania transakcji.

Wideoweryfikacja w procesie założenia konta

Parę banków i fintechów na polskim rynku (my także) umożliwiło swoim klientom założenie konta "na selfie". Dzięki systemowi OCR (optycznego rozpoznawania znaków) odczytywane są dane z dowodu osobistego, a osobny system porównuje zdjęcie z dokumentu z naszymi rysami twarzy.

Rozwiązanie wygląda różnie - czasem wystarczy zdjęcie obu stron dowodu osobistego i zdjęcie twarzy, czasem proces jest mniej zautomatyzowany, bo to przedstawiciel banku w trakcie wideopołączenia instruuje klienta. 

Często stosuje się także dodatkowe zabezpieczenia, żeby uniemożliwić ewentualne próby oszustwa. W naszym banku polegamy nie tylko na zdjęciu, konieczne jest wykonanie paru ruchów głową.  

Konto bankowe zakładane jest praktycznie od razu, bez konieczności dodatkowego kontaktu z kurierem lub specjalistą w placówce bankowej. Od razu można też z niego korzystać.

Zobacz także: Jak bezpiecznie bankować przez telefon

Zobacz także: Jak bezpiecznie bankować przez telefon

Jak założyć konto na selfie w ING Banku Śląskim?

Zacznij od aplikacji Moje ING mobile - pobierz ją na swojego smartfona i wybierz "Załóż konto bankowe" na ekranie startowym. Aplikacja pokaże Ci, jak założyć konto przez internet krok po kroku.:) 

Z proponowanych metod potwierdzenia tożsamości wybierz „na selfie” - to właśnie sposób z wideoweryfikacją. Teraz wystarczy, że pokażesz do kamery telefonu obie strony swojego dowodu osobistego, a następnie skierujesz obiektyw na swoją twarz - jak do zdjęcia selfie. Patrz na wprost i wykonaj parę ruchów głową, żeby połączyć widoczne na ekranie telefonu punkty. 

icon

Jak prawidłowo zrobić "selfie" przy zakładaniu konta?

Pamiętaj o dobrym oświetleniu i zapewnieniu sobie prywatności - jeśli aplikacja wykryje obecność osób trzecich, poprosimy Cię o ponowne wypełnienie wniosku. 

Do kilku godzin, najpóźniej do następnego dnia roboczego potwierdzimy założenie konta. Login do Mojego ING podeślemy Ci SMS-em, a kartę (jeśli ją zamówiłeś) przywiezie Ci kurier na wskazany we wniosku adres.

Zobacz, jak prosto założyć konto na selfie (wideo):

Chcesz założyć konto na selfie?

Pobierz aplikację Moje ING

Zacznij od aplikacji Moje ING

Pobierz aplikację z zaufanego sklepu:

Możesz też wpisać „Moje ING mobile” w wyszukiwarce sklepu z aplikacjami (Google Play lub App Store) w Twoim telefonie.

1 Badanie Digital Payments Study (zrealizowane na zlecenie Visa przez agencję Populus), 2017.