Otwarta bankowość (ang. open banking) to nowy standard na rynku usług płatniczych. Zgodnie z dyrektywą unijną PSD2 banki muszą zapewnić dostęp do rachunków swoich klientów zewnętrznym podmiotom (innym bankom, fintechom, serwisom płatniczym – określanym jako TPP, Third Party Providers). Oczywiście zawsze za Twoją zgodą. Dzięki temu otrzymasz dostęp do swoich rachunków i podgląd wszystkich finansów w systemach i aplikacjach, z których korzystasz.

To już się dzieje - np. jeśli kupujesz przez internet, prawdopodobnie często płacisz szybkim przelewem, tzw. pay-by-link. Operator płatności internetowych inicjuje zapłatę i kieruje Cię do wybranego banku, gdzie tylko potwierdzasz przelew, prawda?

Dyrektywa unijna PSD2 idzie więc z duchem czasu i ma na celu uregulowanie nowych rozwiązań i ustalenie dla nich najwyższych standardów, m.in. bezpieczeństwa. 

Kiedy spodziewać się nowych rozwiązań? 

Polskie instytucje oferujące usługi płatnicze (tak, my także) muszą udostępnić interfejsy swoich systemów pozostałym TPP na rynku do 14 września 2019 r. Środowisko testowe dla developerów oparte na Polish API udostępniliśmy 14 marca. Trzymajcie kciuki za rozwiązania, nad którymi właśnie pracujemy!

Co zyskasz z otwartą bankowością?

Lepsza kontrola finansów

Podgląd wszystkich rachunków płatniczych (kont osobistych, oszczędnościowych i kart kredytowych) nawet z różnych banków dostaniesz w jednym, wybranym systemie.

Łatwiejsze przelewy

Czasem potrzebujesz zlecić przelewy z kont w różnych bankach. Zrobisz to w  jednym miejscu.

Wygodniejsza weryfikacja zdolności kredytowej

Dostęp do Twoich kont z innych banków ułatwi wnioskowanie o pożyczkę

.

Czy otwarta bankowość będzie bezpieczna?

Tak, Twoje dane będą chronić najnowsze technologie i najwyższe standardy bezpieczeństwa. 

Poza tym tylko od Ciebie zależeć będzie, kto skorzysta z Twoich danych (bank czy inne TPP) i w jakim zakresie. Upewnij się, że dobrze rozumiesz treści, które akceptujesz. I pamiętaj, że zawsze możesz odwołać wcześniej wydane zgody.

Jak bezpiecznie korzystać z otwartej bankowości?