ING BANK ŚLĄSKI

Otwarta bankowość (ang. open banking) to nowy standard na rynku usług płatniczych. Zgodnie z dyrektywą unijną PSD2 banki muszą zapewnić dostęp do rachunków swoich klientów zewnętrznym podmiotom (innym bankom, fintechom, serwisom płatniczym – określanym jako TPP, Third Party Providers). Oczywiście zawsze za Twoją zgodą. Dzięki temu otrzymasz dostęp do swoich rachunków i podgląd wszystkich finansów w systemach i aplikacjach, z których korzystasz.

To dzieje się już od jakiegoś czasu. Na przykład, jeśli kupujesz przez internet, możesz płacić szybkim przelewem, tzw. pay-by-link. Operator płatności internetowych inicjuje zapłatę i kieruje Cię do wybranego banku, gdzie tylko potwierdzasz przelew, prawda?

Dyrektywa unijna PSD2 idzie więc z duchem czasu. Ma na celu uregulowanie nowych rozwiązań i ustalenie dla nich najwyższych standardów, m.in. bezpieczeństwa. 

Kiedy zaczną działać nowe rozwiązania? 

Polskie instytucje oferujące usługi płatnicze miały obowiązek udostępnić interfejsy swoich systemów pozostałym TPP do 14 września 2019 r. My też to zrobiliśmy. I cały czas pracujemy nad nowymi rozwiązaniami. 

Już teraz możesz testować z nami nową usługę w Moim ING: Dodaj konto z innego banku.

Co zyskasz z otwartą bankowością?

Pełny obraz finansów

Podgląd wszystkich rachunków płatniczych (np. kont osobistych, firmowych, oszczędnościowych, kart kredytowych i przedpłaconych) z różnych banków dostaniesz w jednej aplikacji - tej, którą wybierzesz

Zobacz jak dodać konto z innego banku do Mojego ING

Łatwiejsze przelewy

Czasem potrzebujesz zlecić przelewy z kont w różnych bankach. Zrobisz to w  jednym miejscu

Wygodniejsza weryfikacja zdolności kredytowej

Dostęp do Twoich kont z innych banków ułatwi wnioskowanie o pożyczkę, debet albo kartę kredytową

.

Czy otwarta bankowość będzie bezpieczna?

Tak, Twoje dane będą chronić najnowsze technologie i najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dodatkowo, częściej niż obecnie poprosimy Cię o dodatkowe potwierdzenie transakcji - w Moim ING i kartami w sklepach.

Poza tym tylko od Ciebie zależeć będzie, kto skorzysta z Twoich danych (bank czy inne TPP) i w jakim zakresie. Upewnij się, że dobrze rozumiesz treści, które akceptujesz. I pamiętaj, że zawsze możesz odwołać wcześniej wydane zgody.

Jak bezpiecznie korzystać z otwartej bankowości?