Otwarta bankowość - czym jest i jak z niej korzystać?

2020-08-14

Wyobraź sobie, że w ulubionej bankowości internetowej masz podgląd swoich kont z różnych banków. Widzisz stan konta, historię transakcji i zlecasz przelewy dla każdego z nich - w jednym miejscu. Teraz to już możliwe - dzięki dyrektywie unijnej PSD2 i otwartej bankowości. 

Otwarta bankowość oparta na dyrektywie unijnej PSD2 pozwala klientom banków na podgląd swoich kont w jednym miejscu.Otwarta bankowość (ang. open banking) to nowy standard na rynku usług płatniczych. Zgodnie z dyrektywą unijną PSD2 banki muszą zapewnić dostęp do rachunków swoich klientów zewnętrznym podmiotom (innym bankom, fintechom, serwisom płatniczym – określanym jako TPP, Third Party Providers). Oczywiście zawsze za Twoją zgodą. Dzięki temu otrzymasz dostęp do swoich rachunków i podgląd wszystkich finansów w systemach i aplikacjach, z których korzystasz.

Z tekstu dowiesz się:

Od kiedy można korzystać z otwartej bankowości

Bankowość otwierała się już od jakiegoś czasu. Na przykład, jeśli kupujesz przez internet, możesz płacić szybkim przelewem, tzw. pay-by-link. Operator płatności internetowych inicjuje zapłatę i kieruje Cię do wybranego banku, gdzie tylko potwierdzasz przelew, prawda?

Dyrektywa unijna PSD2 poszła więc z duchem czasu. Miała na celu uregulowanie nowych rozwiązań i ustalenie dla nich najwyższych standardów, m.in. bezpieczeństwa. 

Polskie instytucje oferujące usługi płatnicze miały obowiązek udostępnić interfejsy swoich systemów pozostałym TPP do 14 września 2019 r. My też to zrobiliśmy. I cały czas pracujemy nad nowymi rozwiązaniami. 

Jakie są zalety otwartej bankowości

Zyskujesz pełny obraz swoich finansów. Podgląd wszystkich rachunków płatniczych (np. kont osobistych, firmowych, oszczędnościowych, kart kredytowych i przedpłaconych) z różnych banków dostaniesz w jednym miejscu - np. aplikacji Moje ING, z której lubisz korzystać. :)

Czasem potrzebujesz zlecić przelewy z kont w różnych bankach. Zrobisz to w  jednym miejscu. Lub tylko podejrzeć stan swoich kont - gdy stoisz przy kasie w sklepie i nie wiesz, którą kartą zapłacić. Przydatne, prawda?

Agregacja kont ułatwia też weryfikację zdolności kredytowej. Dostęp do Twoich kont z innych banków uprości wnioskowanie o pożyczkę, debet albo kartę kredytową. 

Czy otwarta bankowość jest bezpieczna?

Tak, Twoje dane chronią najnowsze technologie i najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dodatkowo częściej prosimy Cię o dodatkowe potwierdzenie transakcji - w Moim ING i kartami w sklepach.

Poza tym tylko od Ciebie zależeć będzie, kto skorzysta z Twoich danych (bank czy inne TPP) i w jakim zakresie. Upewnij się, że dobrze rozumiesz treści, które akceptujesz. I pamiętaj, że zawsze możesz odwołać wcześniej wydane zgody.

Jak bezpiecznie korzystać z otwartej bankowości?

Chcesz korzystać z otwartej bankowości?

Dodaj konto z innego banku

Masz już dostęp do Mojego ING?

Dodaj konto z innego banku

Wiesz, że w aplikacji Moje ING stan kont w innych bankach możesz zobaczyć nawet bez logowania?


Nie jesteś jeszcze naszym klientem?

Zacznij od konta osobistego. Możesz je założyć od razu w aplikacji - co 4 klient zakłada konto w banku "na selfie", właśnie w Moim ING1.

Pobierz aplikację z zaufanego sklepu, w zależności od systemu operacyjnego w Twoim smartfonie.

Możesz też wpisać „Moje ING mobile” w wyszukiwarce sklepu z aplikacjami w Twoim telefonie.

1 Dotyczy klientów, którzy założyli konto przez internet. Dane za lipiec 2020.