Ile pieniędzy dać dziecku na wakacje i czy to musi być gotówka?

Pierwsze samodzielne wakacje mogą być dla dziecka nie tylko próbą samodzielności, ale także świetną lekcją oszczędzania. To również próba dla rodzica, który musi mu zaufać i dać większą kwotę pieniędzy na raz. Jeśli nie wiesz, jakie kieszonkowe na wyjazd dać dziecku i czy gotówka to dobry pomysł, sprawdź nasze porady!

Ile pieniędzy dać dziecku na wakacje i czy to musi być gotówka

Dziecko na wakacjach – dlaczego warto dać mu kieszonkowe?

Wydaje się, że wysyłając dziecko na zorganizowany wyjazd, w zasadzie nie musisz dawać mu żadnych pieniędzy – w końcu posiłki i wszystkie rozrywki są zapewnione przez organizatora. Co jednak z sytuacjami, kiedy pojawi się chęć na lody, a stragany z pamiątkami i dodatkowe atrakcje będą kusiły? Dziecko musi być na to przygotowane i mieć kieszonkowe.

Warto wiedzieć

Jakie kieszonkowe na wyjazd? Podpowiadamy!

Nie wiesz, ile pieniędzy dać dziecku wyjeżdżającemu na samodzielne wakacje? Oczywiście to indywidualna kwestia związana z zasobnością Twojego portfela. Zanim jednak podejmiesz decyzję, odpowiedz sobie na następujące pytania:

 • Ile dni trwa wyjazd?
 • Ile lat ma dziecko?
 • Czy dziecko będzie się znajdować w jednym obiekcie czy też będzie wychodzić poza, np. „na miasto”?
 • Czy dziecko będzie miało możliwość skorzystania z dodatkowych, odpłatnych atrakcji – np. dodatkowych wycieczek?

Nie bez znaczenia pozostaje też to, czy dziecko potrafi rozsądnie dysponować pieniędzmi, czy też wydaje bez zastanowienia. W tym drugim przypadku gotówka może nie być najlepszym rozwiązaniem. Poza podejściem dziecka do wydawania – łatwo ją też zgubić lub paść ofiarą kradzieży. Co w zamian?

Kieszonkowe na wyjazd inaczej – konto dla dziecka, karta przedpłacona albo BLIK

Mamy dla Ciebie kilka pomysłów, które mogą zapewnić spokój na wakacjach - dziecku i Tobie. Zobacz, jaki masz wybór:

 • konto bankowe dla dziecka to najlepszy sposób na długofalową naukę oszczędzania i wyrabianie dobrych nawyków.
 • Ty lub dziecko wpłacacie lub przelewacie na nie pieniądze, z których Twoja pociecha może dowolnie korzystać. Do konta może wziąć kartę zbliżeniową lub płacić i wypłacać telefonem. Wypłaty kodami BLIK z aplikacją mobilną Moje ING mobile z bankomatów w całym kraju ma za darmo (urządzenia są oznaczone naklejką płatności BLIK).
 • Jeśli martwisz się zbytnią swobodą, możecie także ustalić dzienne limity dla wypłat lub transakcji. Konto możesz założyć dla dziecka już od 13 roku życia.
 • karta przedpłacona sprawdzi się, gdy dziecko nie ma swojego konta w banku. I możesz ją zamówić nawet dla młodszego dziecka, które nie ma jeszcze 13 lat.
 • Wystarczy, że dasz dziecku taką kartę, zasilając ją wcześniej określoną kwotą. Do wydania jest tyle, ile na nią wpłacisz – dziecko nie może więc wydać więcej, finanse masz pod kontrolą.
 • Ups, pieniądze rozeszły się przed końcem turnusu? Zawsze możesz doładować kartę zdalnie – w Moim ING.
 • BLIK – wystarczy, że podasz dziecku przez telefon kod do BLIKA, a wypłaci potrzebną kwotę z bankomatu lub zapłaci za zakupy w sklepie. Ty zaś zachowasz większą kontrolę nad jego wydatkami – w końcu będziesz zatwierdzać każdy wydatek na bieżąco.
 • Jeśli chcesz dać pociesze więcej finansowej swobody – pozwól jej samodzielnie korzystać z kodów BLIK we wspomnianej opcji z kontem dla dziecka i aplikacją mobilną. Już od 13 roku życia.

Pamiętaj też o tym, że warto już od młodego wieku przyzwyczajać dziecko do korzystania z usług bankowych. Dzięki temu w przyszłości, gdy już założy swoje pierwsze „dorosłe” konto, będzie wiedziało, jak lepiej zarządzać pieniędzmi i jak bankować bezpiecznie.