Karta płatnicza dla dziecka - jak działa i kiedy może się przydać?

2020-04-20

Możesz wydać kartę dla dziecka nawet poniżej 13 roku życia. Jak powinno nią płacić, żeby było bezpiecznie?

Popularność bezgotówkowych form płatności wciąż rośnie w naszym kraju. Na rynku pojawiają się też rozwiązania stworzone dla najmłodszych klientów. Nic dziwnego, dzieci i młodzież często "ogarniają" technologiczne nowinki lepiej od dorosłych i mają już pierwsze kroki w świecie płatności za sobą. W finansowej samodzielności może ich wspierać karta przedpłacona dla dzieci poniżej 13 roku życia.

Coraz więcej Polaków płaci bezgotówkowo

Technologie elektroniczne wypierają monety i banknoty ze świata płatności, konsumenci coraz bardziej doceniają wygodę transakcji bezgotówkowych, a terminale płatnicze w punktach handlowo-usługowych powoli stają się normą.

Jak podaje NBP, w III kw. 2019 r. transakcje bezgotówkowe stanowiły prawie 90% łącznej liczby wszystkich transakcji kartami. Robiąc zakupy w sklepach coraz częściej widzimy ludzi, którzy zamiast gotówki wyjmują ze swojego portfela kartę albo płacą telefonem.

Obserwujemy też ciągły wzrost popularności płatności internetowych i liczby kart zbliżeniowych. Kartami w Internecie zrealizowano w III kw. 2019 r. ponad 28 mln transakcji, co stanowi wzrost o 11% względem poprzedniego kwartału.

Jak dzieci ogarniają płatności?

Dzieci i młodzież w Internecie czują się jak ryba w wodzie, poza tym świetnie opanowują różnego rodzaju urządzenia i często przewyższają swoich rodziców w obsłudze tych rozwiązań.

Oprócz tego widzimy, że granice wiekowe rozpoczęcia przygody z finansami przez najmłodszych, systematycznie się przesuwają. Badania pokazują, że możliwość korzystania z karty jest istotnym czynnikiem dla nastolatków, a dla części młodych istotne jest to, aby mogli wygodnie dostawać pieniądze od rodziców i z nich korzystać.

Kiedy pierwsza karta dla dziecka?

To rodzice podejmują tę kluczową decyzję, czy dziecko jest już gotowe na korzystanie z usług banku, czy jednak jest jeszcze dla niego za wcześnie. Przykładowo, dla jednego rodzica 8-latek będzie w pełni gotowy na swoją pierwszą przygodę ze światem finansów, a dla drugiego dopiero 12-latek.

Warto też zaznaczyć, że rodzice postrzegają konto bankowe dla dziecka jako poważne zobowiązanie, usługę, która daje wiele korzyści, niekoniecznie potrzebnych w tak młodym wieku. Szukają więc czegoś prostszego, dostosowanego do aktualnych potrzeb i możliwości, także dla tych najmłodszych dzieci.

Karta przedpłacona dla dziecka - czy warto?

Tutaj z pomocą przychodzi karta przedpłacona w ING dla najmłodszych klientów (tj. poniżej 13 lat). Dzięki niej dziecko podejmuje swoje pierwsze drobne decyzje zakupowe pod czujnym okiem rodzica, aby nieco później móc samodzielnie i bezpiecznie korzystać z własnego konta.

Jak działa karta przedpłacona dla najmłodszych?

Dziecko może korzystać z karty na co dzień, może ją zabrać również na wycieczkę szkolną lub kolonie. W razie potrzeby rodzic zasila kartę natychmiastowo - ze swojego konta w ING.

Wszystkie ustawienia są dostępne w Moim ING rodzica. Tam:

  • zamawia, aktywuje i zasila kartę
  • ustawia limity transakcyjne, więc w pełni kontroluje codzienne wydatki
  • ustawia powiadomienia na telefon (push) po każdej płatności
  • nadaje nazwę karty dla dziecka (to fajnie ustawić wspólnie spoko nazwę i ułatwia rozeznanie się w kartach, gdy ma się ich więcej)

Jakie są zalety karty przedpłaconej dla dziecka?

Rozwiązanie jest na pewno wygodne - rodzic nie musi zastanawiać się, ile pieniędzy zapewnić przed wyjazdem.

Nie obawia się też o to, czy dziecko będzie potrafiło rozsądnie dysponować pieniędzmi, czy jednak wyda wszystko od razu, bez zastanowienia. Dziecko nie może wydać więcej ponad limit - finanse są pod kontrolą.

Taka karta świetnie sprawdzi się też na co dzień, jeżeli rodzic rzadko posługuje się gotówką, albo gdy zapomni dać dziecku kieszonkowe przed pójściem do szkoły.

Co więcej, dziecko, które od najmłodszych lat poznaje świat finansów w praktyce, dużo szybciej zdobywa inne umiejętności, które są niezbędne w dorosłym życiu. Korzystanie z karty w sklepach, czy też wypłacanie z bankomatów, staje się wraz z wiekiem czymś bardziej naturalnym.

Wierzymy, że dzisiejszy małoletni użytkownik karty w kolejnym etapie będzie bardziej świadomie zarządzał swoimi pieniędzmi.