Jak zamknąć konto w banku ING

2021-03-26

Mamy nadzieję, że było Ci z nami dobrze, ale jeśli już przychodzi nam się rozstać, nie będziemy Ci tego utrudniać. W końcu zawsze chcieliśmy, żeby było Ci łatwiej z nami bankować :) Zobacz, jak przygotować się do zamknięcia konta i co to dla Ciebie oznacza.

Zobacz, jak zamknąć konto w banku ING i co to oznacza.

Banki w Polsce udostępniają klientom różne sposoby na zamknięcie konta. Nie zawsze informacje o tym jak to zrobić są jasne lub dostępne. Same sposoby na zamknięcie też bywają dalekie od wygodnych – czasem wymagają nawet wizyty u notariusza!

W banku ING konto osobiste (w złotówkach lub obcej walucie) możesz zamknąć:

 • w Moim ING (tylko konta w PLN)
 • w oddziale banku
 • drogą korespondencyjną

Wystarczy, że jesteś właścicielem, współwłaścicielem (przy koncie wspólnym) lub pełnomocnikiem ogólnym do zamykanego konta.

Z tekstu dowiesz się:

Co oznacza zamknięcie konta w banku ING

Wraz z kontem zamkniemy wszystkie karty i usługi powiązane z tym kontem, takie jak ubezpieczenia (do konta lub karty), powtarzające się, stałe płatności lub przelewy z przyszłą datą wykonania.

Po zamknięciu stracisz dostęp do historii transakcji w Moim ING, ale zachowasz dostęp do samej bankowości. Możesz korzystać z innych produktów z naszej oferty lub zamknąć także bankowość. 

Wyciągi i potwierdzenia transakcji będą dostępne w bankowości internetowej lub w oddziale.

Jeśli konto jest powiązane z kredytami, spłacasz z niego raty – zmień sposób spłaty. W zależności od produktu być może konieczne będzie aneksowanie umowy kredytowej.

Jeśli w zamykanym koncie masz limit zadłużenia (tzw. debet w koncie), przed zamknięciem spłać należność.

O co warto zadbać przed zamknięciem konta w banku

W miarę możliwości postaraj się wyzerować saldo konta. Pokazane saldo zamknięcia konta jest pomniejszone o naliczone prowizje i prognozowane opłaty.

Jeśli w zamykanym koncie masz limit zadłużenia (debet) lub powiązaną z nim pożyczkę, najpierw spłać i zamknij limit, i zmień konto do spłaty rat. 

Pamiętaj też o poinformowaniu pracodawcy lub innych instytucji o zmianie numeru konta (np. jeśli na zamykane konto wpływa świadczenie).

Zamykanie konta w Moim ING krok po kroku

Zaloguj się do Mojego ING, wejdź w szczegóły swojego konta i wybierz opcję Zamknij konto na dole strony.

Najpierw sprawdzimy, czy możesz zamknąć konto przez internet, np. czy nie masz powiązanych z nim produktów kredytowych lub zajęcia egzekucyjnego (zobacz, kiedy nie zamkniesz konta w Moim ING). Pokazujemy Ci też produkty i usługi, które zamkniesz razem z kontem.

Saldo zamknięcia konta jest pomniejszone o naliczone prowizje i prognozowane opłaty.

Jeśli saldo konta jest dodatnie (masz na nim pieniądze), poprosimy Cię o wskazanie sposobu wypłaty tych pieniędzy. Możesz je:
- przelać na inne konto w naszym banku 
- przelać na konto w innym banku w Polsce
- wypłacić w oddziale z obsługą kasową 

Jeśli saldo konta jest ujemne i masz w naszym banku inne konto,z którego możesz przelać należność, możesz je wybrać. W innym wypadku możesz wpłacić zaległość w oddziale kasowym lub przelać na numer rachunku, który wskażemy Ci po zamknięciu konta.

W zależności od scenariusza, poprosimy Cię o potwierdzenie kodem autoryzacyjnym przelewu i zamknięcia konta lub samej dyspozycji zamknięcia konta.

I to wszystko :)

Kiedy nie możesz zamknąć konta w Moim ING

Jeśli Twoje konto jest powiązane z kredytem lub pożyczką hipoteczną, pożyczką odnawialną, masz na nim zajęcie egzekucyjne w trakcie realizacji lub jesteś współkredytobiorcą (pożyczki lub limitu zadłużenia), konto zamkniesz w jednym z naszych oddziałów. 

Kiedy z kontem są powiązane dodatkowe produkty, jak pożyczka lub limit zadłużenia. Pożyczka wymaga zmiany sposobu spłaty (numeru konta), często w postaci aneksu do umowy kredytowej. Limit zadłużenia w koncie należy najpierw spłacić i zamknąć. Musisz też zaczekać na rozliczenie transakcji wykonanych kartą do konta. 

Konta dla osób, które nie skończyły 18 roku życia, może zamknąć w oddziale tylko ich rodzic lub opiekun prawny. 

Może jednak zostaniesz

Czy wiesz, że 94% naszych klientów poleciłoby konto w ING swoim bliskim1? Jesteśmy też numerem 1 wśród polskich banków, które mówią do klientów prostym językiem (według badania marki Kantar – pytanie o prosty język) i bankiem z jedyną apką z certyfikatem prostego języka.

Jeśli dodasz do tego nowoczesne sposoby płacenia (zbliżeniowo, kartą, telefonem, zegarkiem, jak lubisz), wysokie standardy bezpieczeństwa i dobre oceny naszej aplikacji mobilnej (nie w rankingach, od samych zadowolonych użytkowników!), to wychodzi, że naprawdę dobrze mieć u nas konto :)

A opłaty za konto? Możesz ich uniknąć

Jeśli aktywnie korzystasz z konta przez internet, najważniejsze rzeczy masz za 0 zł:

 • prowadzenie konta
 • krajowe przelewy w PLN przez internet
 • wpłaty i wypłaty z bankomatów naszych i sieci Planet Cash (tak, to ta sieć przy popularnych dyskontach), a także pierwszą w okresie rozliczeniowym wypłatę BLIKIEM ze wszystkich bankomatów w kraju!
 • kartę do konta (wystarczy, że wydasz nią lub innymi kartami wydanymi do konta 300 zł w okresie rozliczeniowym – czyli od 29 miesiąca do 28 dnia kolejnego miesiąca, np. od 29 czerwca do 28 lipca)

Więc za co możesz dodatkowo zapłacić:

 • za dyspozycje składane w oddziale (np. wypłatę pieniędzy, zlecenie przelewu). Dlatego lepiej i wygodniej zrobić to w Moim ING – w aplikacji na telefon lub wersji na komputer.
 • za przelewy ekspresowe, typu Express Elixir czy BlueCash. Pssst, wiesz, że przelewy na telefon BLIK też są od razu księgowane na koncie odbiorcy, ale nie płacisz za nie?
 • za kartę, jeśli nie zapłacisz nią wymaganej kwoty. Na szczęście sumujemy płatności wszystkimi kartami wydanymi do konta, a 300 zł (200 zł dla właścicieli konta Direct poniżej 26 roku życia) to parę zakupów spożywczych lub jedno tankowanie samochodu.
 • za wypłaty z obcych bankomatów – ale lepiej płacić bezgotówkowo, a w razie czego pierwszą wypłatę w okresie rozliczeniowym możesz zrobić za darmo BLIKIEM ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Wciąż chcesz zamknąć konto?

Zaloguj się do Mojego ING

Lub sprawdź ofertę kont w naszym banku

Dane na podstawie badania poziomu rekomendacji klientów ING Banku realizowanego przez IPSOS w I kwartale 2021 roku.