Konto do plecaka, czyli kiedy założyć konto bankowe dla dziecka?

2019-09-20
Ostatnia aktualizacja: 2022-03-12

Konto bankowe dla dziecka - przyda się na szkolnej wycieczce, zakupach i nie tylko.

Dzieci to dzisiaj technologiczni wymiatacze – nic dziwnego, że od tradycyjnego kieszonkowego do ręki wolą korzystać z własnego konta z prostą aplikacją na telefon. Podpowiadamy, dlaczego warto przemyśleć takie rozwiązanie i jakie konto dla dziecka wybrać.

Kiedy najlepiej założyć pierwsze konto bankowe dla dziecka?

Choć dziecko może samodzielnie zarządzać kontem dopiero od 13 roku życia, możesz je założyć dla niego i pomagać mu w podejmowaniu decyzji dotyczących własnych pieniędzy.

Rachunek bankowy może mieć dzisiaj nawet noworodek, ale kiedy najlepiej założyć pierwsze konto bankowe dla dziecka, by miało sens? Za odpowiedni uznaje się okres między 10 a 13 rokiem życia.

Dlaczego? Dziecko w takim wieku rozumie już wartość pieniędzy i wie, że trzeba je odłożyć lub w jakiś sposób „zarobić”, żeby móc coś kupić. Co więcej, w tym wieku doskonale już radzi sobie z nowoczesnymi technologiami, więc spokojnie poradzi sobie z obsługą konta dla dziecka przez internet.

Dlaczego to takie ważne? Rozpoczynając wcześniej edukację finansową dziecka, pozostawienie mu pewnych finansowych decyzji, na których będzie mogło się uczyć, zapewnisz mu lepszy start w przyszłości. Gdy dorośnie, będzie prawdopodobnie bardziej świadomym swoich potrzeb konsumentem, który rozsądniej dysponuje swoimi pieniędzmi i odnosi na tym polu niemałe sukcesy.

Konto dla dziecka – kiedy się przydaje?

Myślisz, że Twoje dziecko jeszcze nie potrzebuje własnego konta? Poniżej znajdziesz przykłady z życia wzięte, kiedy konto dla dziecka jest naprawdę przydatne.

  • dziecko nie ma biletu na autobus

Zapomniało, może nie zdążyło kupić. Mając konto z aplikacją mobilną, może kupić bilet w jednej z popularnych aplikacji – bez ryzyka mandatu.

  • dziecko nie ma pieniędzy na wycieczce szkolnej

Każdemu zdarzy się zapomnieć o szkolnym wyjeździe – i dziecku, i rodzicowi. Jeśli ma własne konto – rodzic może je zasilić szybkim przelewem lub wysłać dziecku kod BLIK, żeby mogło wypłacić pieniądze w bankomacie. Pieniądze na koncie to też bezpieczna alternatywa dla dużej gotówki spakowanej na dłuższy wyjazd.

  • wysyłasz dziecko na zakupy

Zapomnieliśmy czegoś ze sklepu i wiemy, że dziecko będzie obok niego przechodzić? Wystarczy poprosić młodzież o zrobienie zakupów i przelać pieniądze na konto – wszystko zajmie tylko chwilę.

  • wyjście z przyjaciółmi

Kto z dzieciaków nosi dzisiaj gotówkę? Łatwiej będzie rozliczyć wspólny rachunek za kino lub pizzę, dzieląc paragon i wysyłając przelew na numer telefonu przyjaciela.

Jak otworzyć konto dla dziecka w ING Banku Śląskim?

Możesz to zrobić nawet zaraz, przez internet. Wystarczy dostęp do Mojego ING i zdjęcie lub skan dokumentu, które potwierdza tożsamość dziecka. Może to być:

  •  dowód osobisty (tylko jeśli macie z dzieckiem to samo nazwisko lub jego człon)
  • dowód osobisty oraz akt urodzenia
  • paszport oraz akt urodzenia 

Jeśli chcesz, możesz też założyć konto dla dziecka w placówce bankowej - w miejscu spotkań lub w punkcie sprzedaży ING Express.

Konto Mobi dla dzieci od 13 do 17 roku życia to:

  • fajna aplikacja mobilna
  • dostęp do najważniejszych funkcji konta za 0 zł
  • nowoczesne i bezpieczne płatności – kartą, telefonem, jak chcesz.

Sprawdź korzyści konta dla dziecka

Produkty, które także mogą Cię zainteresować: