Karta przedpłacona (prepaid) – jak działa i kiedy się przydaje?

2019-09-20

Kartą prepaid można płacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, internetowych i wypłacać.

Sposób na bezpieczne przechowywanie gotówki na zagranicznym wyjeździe, metoda kontroli wydatków lub pierwsze podejście do nauki finansów dla dziecka? Zobacz, dlaczego warto mieć w portfelu kartę prepaid.

Jak działa karta przedpłacona?

Aby móc korzystać z karty prepaid wystarczy ją zamówić, doładować na określoną kwotę i... to wszystko. Możesz płacić nią za zakupy jak standardową kartą debetową czy kredytową. Pamiętaj, że wydajesz nią tylko tyle, ile na nią wpłacasz. 

Co zyskujesz, decydując się na taki sposób finansowania zakupów?

  • wygodę – zazwyczaj nie musisz mieć konta osobistego, by móc wyrobić kartę przedpłaconą w banku. W razie niespodziewanego wydatku, szybko możesz ją zasilić dodatkowymi pieniędzmi.
  • kontrolę nad wydatkami – wydajesz tylko tyle, ile wpłacisz, ani złotówki więcej.
  • bezpieczeństwo – Twoje pieniądze są zabezpieczone PIN-em, a jeśli zgubisz kartę, możesz ją łatwo zastrzec – dokładnie tak jak w przypadku debetówki.

Czy Polacy chętnie korzystają z kart przedpłaconych?

Przyglądając się raportowi NBP z 2018 roku wynika, że to dopiero 6% krajowego rynku kartowego. Ich popularność rośnie z roku na rok i obecnie na polskim rynku funkcjonuje już około 2,6 mln kart prepaid1.

Kiedy przyda Ci się karta prepaid?

Masz już kartę płatniczą do konta. Do czego jeszcze może przydać Ci się karta przedpłacona?

  • karta przedpłacona na wakacjach – karta prepaid nie jest powiązana z Twoim kontem osobistym, więc w razie kradzieży nie musisz obawiać się o swoje pieniądze. Dzięki niej masz większą kontrolę nad wakacyjnymi wydatkami. Więcej informacji na ten temat: Jak nie wydać za dużo pieniędzy na wakacjach?
  • karta przedpłacona dla dziecka – możesz nią zastąpić tradycyjne kieszonkowe, jeśli dziecko nie ma swojego konta w banku lub nie może jeszcze samodzielnie nim zarządzać. To też wygodne i bezpieczne rozwiązanie na czas samodzielnych wyjazdów dziecka – np. na obozy lub kolonie. Karta pomaga w nauce zarządzania pieniędzmi (także oszczędzania!) i jest prosta w obsłudze – dziecko płaci, rodzic zasila w razie potrzeby.
  • karta przedpłacona dla pracowników – jako nowoczesna alternatywa dla bonów zakupowych lub też sposób na zapanowanie nad dodatkowymi wydatkami, np. na delegacjach.

Czy wiesz, że...

Kartą prepaid zapłacisz również za zakupy przez internet. Co ważne, korzystając z niej, nie narażasz swojego konta na niebezpieczeństwo. Jeśli ktoś wykradnie Twoją kartę, stracisz ewentualnie tylko to, co na niej jest, nic więcej.

Sprawdź zalety karty przedpłaconej w naszym banku

Interesuje Cię karta prepaid? Zobacz naszą ofertę:

  • płacisz 15 zł za wydanie karty 
  • korzystasz z niej przez 3 lata – po tym czasie musisz wyrobić ją ponownie
  • doładowujesz ją za darmo – w Moim ING, przelewem z dowolnego konta lub we wpłatomacie
  • wypłacasz z niej za darmo – w naszych bankomatach i sieci Planet Cash w całym kraju 

Dowiedz się więcej o karcie przedpłaconej Mastercard


1 Informacja o kartach płatniczych IV kwartał 2018 r., Narodowy Bank Polski, https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_04_2018.pdf, [04.12.2019].