Jak płacić kartą przez internet - płać bezpiecznie

Czy płatność kartą w internecie jest bezpieczna?

Płatność kartą wybiera wiele osób kupujących przez internet. Na ogół ten rodzaj płatności jest bezpieczny, jeżeli przestrzegasz odpowiednich zasad. Sprawdź jak płacić kartą przez internet i nie dać szansy oszustom.

Czy płatności przez internet są bezpieczne?

Doceniamy przede wszystkim wygodę zakupów online, niższe ceny i częste promocje w sklepach internetowych. Sektor e-commerce w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie.

Z badań zleconych przez Krajową Izbę Rozliczeniową wynika, iż tylko 8% internautów sprawdza jednak, na czyje konto trafią przelane pieniądze, a zaledwie 7% zwraca uwagę na to, czy e-sklep ma odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa.

Jak płacimy przez internet?

Choć większość z nas wciąż wybiera płatność gotówką przy odbiorze towaru, to prawie co 10 badany przyznaje, że lubi mieć wybór środków płatności .

12% z nas szuka w sklepie logo swojego banku, żeby zlecić przelew elektroniczny w systemie bankowości internetowej, 5% wybiera płatność kartą kredytową, a niektórzy (2%) decydują się także na płatność telefonem komórkowym .

Wiele osób myśli, że w internecie może płacić jedynie kartą kredytową. Tymczasem rachunek za zakupy w sieci uregulujemy także klasyczną kartą do konta, którą płacimy w stacjonarnych sklepach lub wypłacamy gotówkę z bankomatu. Mamy też możliwość płatności kartami przedpłaconymi (prepaid) lub kartami wirtualnymi.

Pamiętaj: rozsądek przede wszystkim

Ubezpieczenie karty nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za niebezpieczne sytuacje, na które narazisz się, nie zachowując podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z tego środka płatniczego.

Dlatego czytając Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU), zawsze warto zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, czyli wykaz sytuacji w których ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia.

Czego zatem unikać, aby nie narażać się na zbędne ryzyko?

 • przechowywania karty razem z numerem PIN
 • przechowywania numeru karty wirtualnej i daty jej ważności razem z kodem CVV2
 • udostępniania karty, jej numeru PIN oraz innych danych karty osobom nieuprawnionym

Chyba nie wrzucasz zdjęć karty do internetu?

Niestety jak informuje serwis Niebezpiecznik.pl czy Związek Banków Polskich to częsta praktyka wśród polskich internautów.
Zdjęcia kart kredytowych, debetowych i przedpłaconych pojawiają się na forach i serwisach społecznościowych. Użytkownicy chwalą się nową kartą, używają jej jako linijki - pokazując rozmiar przedmiotów wystawianych na internetowych aukcjach...
Zapominają, że osoba nieuprawniona może ukraść ich pieniądze, mając tylko dostęp do widocznych na karcie danych.

O czym pamiętać, kupując przez internet?

Aby zakupy internetowe były naprawdę bezpieczne, wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 1. Kupuj w zaufanych sklepach internetowych.
  Sprawdź, czy nikt nie podszywa się pod stronę ulubionej marki, czy zgadza się adres sklepu na pasku przeglądarki. Jeśli kupujesz w nowym sklepie – poszukaj opinii innych internautów na ten temat.
 2. Uważaj na podejrzane wiadomości.
  Oszuści internetowi są w stanie podrobić e-maile i sms-y wysyłane przez sklepy i firmy kurierskie. Zastanawia Cię wiadomość o dziwnym zamówieniu lub zaległej płatności? Lepiej skontaktuj się z biurem obsługi klienta.
 3. Kupuj na pewnym sprzęcie, w zabezpieczonej sieci.
  Pamiętaj o ochronie antywirusowej swojego komputera lub smartfona.
  Unikaj zakupów na otwartym, niezabezpieczonym wi-fi – np. w galerii handlowej.

Płacisz kartą za zakupy w internecie?

Okazji do utraty pieniędzy z karty i konta jest całkiem sporo. Kartę możemy zgubić lub może ją nam ukraść złodziej, możemy stracić pieniądze po wypłacie z bankomatu lub właśnie w trakcie robienia zakupów przez internet – gdy zostaną skradzione nasze dane.

Jest jednak sposób, aby ochronić pieniądze zgromadzone na karcie – kupując ubezpieczenie karty do konta oferowane przez PZU dla klientów ING Banku Śląskiego. Dlaczego warto?

 • zyskujesz szeroki zakres ochrony
 • możesz ubezpieczyć wszystkie rodzaje kart płatniczych i przedpłaconych
 • ochrona działa 24 godziny na dobę

Możesz kupić to ubezpieczenie nawet teraz – przez internet, w systemie Moje ING.

Kup ochronę karty do konta